Higiena pracy,normatywy określające warunki higieny pracy,choroby zawodowe.

1.Wszystkie żywe organizmy podlegają różnorodnym wpływom środowiska.Środowisko może umożliwiać ich egzystencję i rozwój lub działać niekorzystnie.Badaniem wpływu środowiska na organizm człowieka zajmuje się higiena,której celem jest określanie warunków umożliwiających człowiekowi zachowanie zdrowia.

2.Wśród czynników środowiskowych rozróżnia się czynniki naturalne,jak warunki klimatyczne,i czynniki sztuczne,stworzone przez człowieka.Do czynników sztucznych należą warunki w miejscu pracy i zamieszkania.Badaniem wpływu warunków pracy na zdrowie człowieka zajmuje się higiena pracy.Jej zadaniem jest eliminacja czynników szkodliwych oraz ochrona pracownika przed ich działaniem.

3.Czynniki szkodliwe występujące w zakładach pracy można podzielić na:
a)fizyczne - (np. mikroklimat zimny i gorący,hałas,wibracja)
b)chemiczne ? określone i nieokreślone substancje chemiczne w postaci par,dymów,gazów i pyłów oraz aerozolu
c)biologiczne ? bakterie,wirusy,grzyby i pasożyty związane z pracą wykonywaną w działalności medycznej,gospodarce hodowlanej,zakładach

4.Poza czynnikami szkodliwymi w zakładach pracy występują różne uciążliwości,czyli niemierzalne negatywne uwarunkowania wynikające z charakteru wykonywanej pracy.W zakładach gastronomicznych są to:nadmierny wysiłek przy dźwiganiu ciężarów,praca stojąca przy stołach kuchennych i zlewozmywakach,długotrwałe moczenie rąk przy ręcznym zmywaniu naczyń stołowych i sprzętu kuchennego,i wiele innych.Szczególnym rodzajem uciążliwości jest praca nocna w zakładach gastronomicznych i gastronomii całodobowej.

5.W Polsce dla wielu chemicznych i fizycznych czynników szkodliwych obowiązują normatywy higieniczne.Są to:
a)najwyższe dopuszczalne stężenia (nds) ? chemicznych czynników szkodliwych mierzonych laboratoryjnie
b)najwyższe dopuszczalne natężenia (ndn) ? fizycznych czynników szkodliwych,mierzone sprzętem i aparaturą kontrolno-pomiarową

6.Następstwem niekorzystnych warunków lub charakteru wykonywanej pracy są choroby zawodowe.

Dodaj swoją odpowiedź