Zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Myślę, że każdy człowiek woli żyć w zgodzie z rodziną, przyjaciółmi czy sąsiadami. Bardzo trafnie przedstawia ten problem polskie przysłowie , że "zgoda buduje niezgoda rujnuje". Ukazuje ono wartość zgody i przyjaźni wobec zła i kłótni.

Z pewnością mogę potwierdzić istnienie tej tezy w literaturze, filmie czy rzeczywistości.
Przykładem może być znakomita komedia Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". Doskonale opisany jest w książce spór pomiędzy dwoma sąsiadami - Rejentem Milczkiem i Cześnikiem Maciejem Raptusiewiczem. Przyczyną jest banalna kłótnia o mur dzielący ich, która przeobraża się w małą wojnę domową. Akcja toczy się w bardzo wesoły i śmieszny sposób, idealnie podkreśla kontrast charakterów sąsiadów, którzy za wszelką cenę chcą postawić na swoim. Punktem kulminacyjnym komedii jest ślub potomków obu rodów, który sprawia , że dwaj nienawidzący się mężczyźni podali sobie rękę na zgodę.

Nie mam wątpliwości, że kolejnym potwierdzeniem tej tezy jest polska komedia "Sami swoi". Problemem większości Polaków jest typowe zachowanie - "sąsiad sąsiadowi wilkiem", które po części wywołane jest zwykłą zazdrością. W rewelacyjny sposób zostało to ujęte w tym filmie. Niektórzy ludzie chorobliwie zazdroszczą dóbr materialnych czy jakichkolwiek osiągnięć osobie mieszkającej obok, "przez płot". Aczkolwiek są jeszcze ludzie uprzejmi i serdeczni, którzy mają dobre i pozytywne stosunki ze swoimi sąsiadami.

Następnym przykładem jest książka a zarazem lektura pt. "Romeo i Julia". Ta tragedia przeprowadza po mistrzowsku studium nienawiści i miłości. Szekspir przypomina, że nienawiść jest niszcząca - nie da się z nią wygrać, ale można ją przezwyciężyć przebaczając i jednając się z przeciwnikiem. Nienawiść, dzieląca skłócone rodziny jest przyczyną wszelkiego zła. Zadawnione urazy rodowe stanowią dla Romea i Julii przeszkodę nie do pokonania. Zakochani zmuszeni są działać potajemnie, co sprowadza się do tragicznego finału jakim jest śmierć kochanków.

W rzeczywistości również istnieją dowody na potwierdzenie mojej tezy. Myślę, że najlepszym tego przykładem są konflikty w Afganistanie czy Iraku. Zastanawiam się czy jest to wojna o pokój czy o pieniądze? Czy pomogły nam w czymś? Czy przyniosły one coś dobrego dla ludzkości? Jedynie tysiące ofiar, dorosłych lecz i dzieci, oraz wielki ból, rozpacz i stratę ukochanych.

Moje rozważania byłyby niepełne gdybym nie przytoczyła jeszcze jednego argumentu. Świat polityki. Politycy powinni troszczyć się o dobro naszego kraju i lepsze jutro, a tymczasem toczą ze sobą spory, które w niczym nam nie pomagają. Jeżeli ich współpraca wyglądałaby inaczej, to całe społeczeństwo byłoby zadowolone i dumne z rządów naszych polityków.

Mam nadzieję, że wszystkie przytoczone wyżej argumenty potwierdzają tezę, że "Zgoda buduje, niezgoda rujnuje". Zatem pamiętajmy, każdy problem można rozwiązać w sposób zgodny i bezkonfliktowy.

jak pani mi oceni, to napiszę co dostałam ;]

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Zgoda buduje niezgoda rujnuje

Rozprawka
„Zgoda buduje niezgoda rujnuje”.


Myślę, że każdy się ze mną zgodzi, że jeżeli jest zgoda to żyje nam się łatwiej i przyjemniej. Z całą pewnością zgadzam się że, ,, zgoda buduje, niezgoda rujnuje ”. ...

Język polski

zgoda buduje niezgoda rujnuje (ale żeby było to opowiadanie na temat tego powiedzenia i jej morałem było to, że zgoda buduje a niezgoda rujnuje) Baaaardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję :)

zgoda buduje niezgoda rujnuje (ale żeby było to opowiadanie na temat tego powiedzenia i jej morałem było to, że zgoda buduje a niezgoda rujnuje) Baaaardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję :)...

Język polski

Zgoda buduje niezgoda rujnuje - rozprawka

Rozprawka - „Zgoda buduje niezgoda rujnuje”. Zgoda jest lepsza od niezgody!

Myślę, że każdy się ze mną zgodzi, że jeżeli jest zgoda to żyje nam się łatwiej, przyjemniej i bezproblemowo. Z całą pewnością zgadzam się z po...

Język polski

Zgoda buduje niezgoda rujnuje

Myślę, że każdy człowiek woli żyć w zgodzie z rodziną, przyjaciółmi czy sąsiadami. Bardzo trafnie przedstawia ten problem polskie przysłowie , że "zgoda buduje niezgoda rujnuje". Ukazuje ono wartość zgody i przyjaźni wobec ...

Język polski

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje

"Zgoda buduje, niezgoda rujnuje". To przysłowie, jak i wiele innych ma zawartą w sobie prawdę.
Chyba każdy z nas mając parę lat poznał wiersz Aleksandra Fredry pt. "Paweł i Gaweł". Autor przedstawił w nim, w bardzo prosty sposób kons...