Procesy rozkładowe w przeróbce ropy naftowej

REFORMING, reformowanie
- proces izomeryzacji węglowodorów o prostych łańcuchach do węglowodorów rozgałęzionych oraz odwodornianie, cyklizacja i aromatyzacja alkanów, prowadzony w wys. temp. (ok.500C) i pod ciśn.
1-3 MPa w obecności katalizatorów. Reformingowi poddaje się lekkie frakcje ropy naftowej oraz produkty krakingu i uzyskuje się wysokooktanową benzynę, wodór, gazy rafineryjne i węglowodory aromatyczne (benzen, toluen, ksylen)

BENZYNA - Mieszanina ciekłych, lekkich węglowodorów zawierających od 5 do 10 atomów węgla w cząsteczce; bezbarwna ciecz o temp. wrzenia 40; gęstości 0,67-0,8 g/cm3; nie miesza się z wodą, miesza się z rozpuszczalnikami organicznymi ;gł. składnikami benzyny są alkany o łańcuchu prostym i rozgałęzionym, alkeny oraz cykloalkany i węglowodory aromatyczne.

KRAKING, krakowanie
- proces otrzymywania mieszanin niższych węglowodorów alifatycznych przez rozerwanie długich łańcuchów węglowych zawartych w ropie naftowej tj. alkanów o dużych cząsteczkach na mniejsze fragmenty w wysokiej temperaturze (rozerwanie wiązań węgiel-węgiel). W krakingu dąży się przez odpowiedni dobór warunków do otrzymania węglowodorów o budowie rozgałęzionej. Obok benzyn rozkładowych w procesie krakingu tworzą się cięższe produkty – nafty i oleje napędowe oraz produkty lżejsze –wodór i węglowodory gazowe.

 kraking termiczny

polega na reakcji różnych frakcji ciężkiego oleju napędowego w zakresie temperatur 500-550C pod zwiększonym ciśnieniem; Produktami są:
olej napędowy, benzyny i gaz płynny

 kraking katalityczny

polega na reakcji różnych frakcji lekkiego oleju napędowego zmieszanych z próżniowymi destylatami olejowymi w zakresie
temperatur 450-500C i pod
stosunkowo niskim ciśnieniem;
Produktami są: surowa benzyna i gaz płynny.

 hydrokraking
modyfikacja krakingu, polegająca na zastosowaniu wodoru pod wysokim ciśnieniem (3 – 15 MPa) i obniżeniu temperatury do 250-450C. Jako katalizator stosowane są związki molibdenu, niklu, kobaltu oraz platyna i pallad. W wyniku hydrokrakingu z wysokowrzących frakcji ropy naftowej otrzymuje się benzynę wysokooktanową, olej napędowy i opałowy.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Skład ropy naftowej oraz jej obróbka.

1) Skład chemiczny ropy naftowej
Ropa naftowa to mieszanina wielu związków chemicznych (ok. 3000 rozpoznanych). Procentowa zawartość poszczególnych związków chemicznych jest różna dla każdego rejonu wydobycia. Jednakże przeciętny sk...

Chemia

Ropa naftowa i gaz ziemny

Występowanie i skład chemiczny gazu ziemnego

Gaz ziemny występuje jako składnik towarzyszący ropie naftowej lub niezależnie od niej, w okolicach, w których nie stwierdza się występowania ropy. Ze względu na skład wyróżnia się...