Pole magnetyczne, prąd
POLE MAGNETYCZNE ? to przestrzeń gdzie na umieszczoną próbną ilość magnetyczną działają siły
Linia sił pola magnetycznego to tor, po którym poruszałaby się próbna ilość magnetyczna.
Na podstawie doświadczenia z igłą magnetyczną umieszczoną pod przewodnikiem stwierdziliśmy, że zakłócenia igły magnetycznej spowodowane jest tworzeniem się pola magnetycznego wokół przewodnika.
Reguła prawej dłoni
Jeżeli pod przewodnikiem umieścimy igłę magnetyczną, a nad prawą dłoń, tak że palce wskazujące wskazują kierunek przepływu prądu to wychylenie kciuka wskaże nam wychylenie się bieguna północnego igły magnetycznej.
Wokół przewodnika z prądem wytwarza się wirowe bez biegunowe pole magnetyczne.
Na podstawie doświadczenia stwierdziliśmy, że w solenoidzie powstaje jednorodne pole magnetyczne i biegunowe pole magnetyczne. Jeżeli patrzymy w głąb, solenoidu i prąd płynie zgodnie ze wskazówkami zegara to przed nami jest biegun południowy, a za nami północny.
Elektromagnesy wykorzystujemy w dźwigach, hutach żelaza, gitarach elektrycznych, głośnikach i przy sterowaniu różnego rodzaju zaworów.
Jeżeli przewodnik z prądem umieścimy w polu magnetycznym to działa na niego siła, co zaobserwowaliśmy na podstawie doświadczenia. Nosi ona nazwę siły elektromagnetycznej.
Silnik zbudowany jest z części nieruchomych zwanych stojanem, 2 części ruchomych, czyli wirnika i komutatora.
Silnik elektryczny ? to maszyna, która przekształca energie elektryczna w mechaniczną.
Wzbudzenie prądu w obwodzie przez zmienne pole magnetyczne nosi nazwę indukcji elektromagnetycznej
Na podstawie doświadczenia zaobserwowaliśmy, że gdy wkładaliśmy magnez do solenoidu miernik prądu wykazywał przepływ prądu.
Ruch magnesu związany jest z praca mechaniczną.
Zasada zachowania energii, mówi, że energia w przyrodzie nie ginie, ale przechodzi z jednego stanu w drugi. Dlatego też energia mechaniczna zamienia się w energię elektryczną.
Prąd indukcyjny ? powstaje wtedy, gdy linie sił pola magnetycznego 0przecinają przewodnik.
Kierunek prądu indukcyjnego ? wyznacza reguła Lenza, która mówi, że prąd indukcyjny przeciwdziała przyczynie, która go wywołuje.
Napięcie prądu indukcyjnego utożsamiamy z siłą elektromotoryczną prądu indukcyjnego.
Prąd, który zmienia kierunek przepływu nazywamy Prądem przemiennym lub zmiennym.
I=I (sin t) ? natężenie jest funkcją sinusa czasu
Prąd samo indukcyjny powstaje w przewodach, wokół których powstaje zmienne pole magnetyczne. Jest to prąd wzmacniający lub malejący.
Transformator ? zbudowany jest z ramy, na której mamy dwa uzwojenia. Pierwotne, do którego doprowadzamy prąd przemienny powinno być z grubego przewodnika i małej ilości zwoju i wtórnego z dużą ilością zwoi.
Uzwojenie pierwotne wytwarza zmienne pole magnetyczne, w którym umieszczone jest uzwojenie wtórne. Strumień magnetyczny, który jest zmienny przecina przewodniki uzwojenia wtórnego i dlatego w uzwojeniu wtórnym powstaje prąd.
Na podstawie doświadczenia i wyników stwierdzamy, że Uw/Up=Nw/Np. przekładnia transformatora = Ip/Iw
Ip ? natężenie pierwotne
Iw ? natężenie wtórne
Transformator podnosi napięcie.