Świeta w Francji

FRANCJA

We Francji domy na święta dekoruje się gałązkami jemioły, ostrokrzewu, liśćmi dzikiego wina i rozmarynu. Ważnym elementem bożonarodzeniowego wystroju są oczywiście choinka oraz szopka z figurkami Maryi, Józefa i Jezusa. Wieczerza wigilijna odbywa się na ogół tuż po pasterce. We Francji to seniorzy rodu podejmują tego dnia swoich bliskich. Świąteczna wieczerza składa się z ostryg, gęsiej lub kaczej wątróbki, łososia, białej kaszanki oraz indyczki nadziewanej kasztanami. W żadnym domu nie może zabraknąć buche de Noel, świątecznego ciasta w kształcie kawałka drewna. Prezenty we Francji wręczane są w pierwszy dzień świąt. Dzieci na ogół znajdują je w butach.


Święta we Francji
Obchodzone są w gronie rodziny i przyjaciół tylko 25 grudnia. W Wigilię dzieci zostawiają swe buty przy kominku, wierząc, że Mikołaj (Pere Nol) wypełni je prezentami. Po uroczystej kolacji zostawia się na dworze płonące świeczki na wypadek gdyby przechodziła Matka Boska. We Francji choinka zdobi mieszkanie tylko dzień. Spośród świątecznych dań w Alzacji popularna jest pieczona gęś, w Burgundii - indyk, a w Paryżu - ostrygi. Tradycją jest również wypiekanie trzynastu chlebów symbolizujących dwunastu apostołów i Jezusa.
W krajach skandynawskich, anglosaskich, we Francji oraz u południowych Słowian rozpowszechnił się bożonarodzeniowy zwyczaj spalania dębowego polana w kominku. Tradycja wiązała się z przesileniem zimowym, od kiedy to zaczynało przybywać dnia. Ogromny blok dębiny umieszczano właśnie w kominku. Stopniowo spalany, z upływem dni zamieniał się w popiół. W wielu krajach, głównie na Zachodzie, rozpowszechnił się zwyczaj umieszczania na kominku pokaźnych rozmiarów skarpety, w której to - odwiedzający domy - Św. Mikołaj zostawiał prezenty. Według legendy, pierwszy podarunek od Mikołaja otrzymały trzy biedne dziewczyny, które powiesiły przy kominku swoje mokre pończochy. Zbliżał się termin ich ślubu, ale nic nie wskazywało na to, że wniosą jakiś posag. Zadbał o to Św. Mikołaj.

Dodaj swoją odpowiedź
Język niemiecki

Świeta w Niemczech

Wigilia i boże narodzenie

Nazwa „wigilia" pochodzi od słowa łacińskiego vigilia oznaczającego m.in. czuwanie, straż nocną. Tradycja czuwania przed dniami świąt chrześcijańskich wywodzi się z praktyk starotestamentowych. W poto...

Wiedza o społeczeństwie

Konflikt izraelsko-palestyński.


Konflikt izraelsko- palestynski

Od zakończenia I wojny swiatowej trwa z mniejszym lub wiekszym natęzeniem konflikt na terenie Palestyny.

Obszar ten w czasach starożytnych zasiedliły plemiona izraelskie , znane ci z Bibl...

Łacina

Architektura i mitologia starożytnej Grecji

Architektura starożytnej Grecji to przede wszystkim liczne świątynie budowane na cześć różnych bóstw. Mimo, że świątynie były rozległe i okazałe to jednak Celli , czyli pomieszczenia kultowe były bardzo wąskie. Uzasadniano to tym, ż...