Muzyka - tańce

Od najdawniejszych czasów taniec pełnił istotną rolę w rozwoju cywilizacji i kultury- najstarsze informacje dotyczące tańców mają kilka tysięcy lat.

Taniec dworski. Tańce towarzyskie, wykonywane dla rozrywki pojawiły się później- ich początki sięgają czasów średniowiecza. Niemałe znaczenie dla rozwoju tańca towarzyskiego miały renesansowe dwory arystokracji włoskiej oraz dwory królewskie- we Francji, w Anglii, także w Polsce. Tańce renesansowe składają się z dwóch części, które nieraz mają podobną melodię, ale różnią się charakterem. Początek utworu jest spokojniejszy (chodzony), natomiast druga część jest szybka (goniony). Obie części renesansowego tańca różnią się nie tylko tempem, ale i metrum.

Suita. W epoce baroku, kiedy żyli Bach i Handel (Hendel) kompozytorzy łączyli różne tańce w cykle, zwane suitami. W skład suity wchodziły także tańce, jak na przykład menuet, sarabanda, bourree czy gawot. Różniły się one tempem, charakterem i metrum. W XIX wieku kompozytorzy tworzyli cykle tańców zaczerpniętych ze swoich baletów lub muzyki operowej, nazywając je również suitami.

Balet. Balet zaś jest rodzajem przedstawienia teatralnego, w którym występują zawodowi tancerze, opowiadający jakąś historię nie słowami (jak zwykli aktorzy) i nie śpiewem (jak śpiewacy operowi), lecz za pomocą tańca. Początki baletu sięgają epoki renesansu. W XVI wieku na dworach włoskich odbywały się widowiska składające się z wielu elementów: śpiewu, recytowanej poezji, tańca i pantonimy oraz muzyki instrumentalnej.
Tańce narodowe. W XIX wieku, w epoce romantyzmu, wielu kompozytorów tworzyło tańce nawiązujące do charakterystycznych cech tańców ludowych i narodowych.

Taniec występuje również w operze, szczególnie wtedy, gdy akcja dzieje się na balu.
Dyrygent to jedyny muzyk w orkiestrze, który nie gra na instrumencie. Jego narzędziem pracy jest batuta- niewielka pałeczka, która służy do pokazywania metrum, tempa i dynamiki. Gestami lewej ręki i mimiką twarzy przekazuje on nastrój utworu i sposób jego wykonywania czyli interpretacje dzieła muzycznego. Koncert poprzedzony jest próbami w czasie których odbywa się żmudna praca nad utworem, a dyrygent przypomina wodza kierującego oddziałami wojska.

Dodaj swoją odpowiedź
Muzyka

Polska muzyka ludowa

Polska muzyka ludowa łączy się z tańcem, obrzędami i uroczystościami.
Do muzyki ludowej wymyślono instrumenty takie jak: różne dudy, fujarki czy basetle. Muzyka ta charakteryzuje się ludowymi systemami tonalnymi i oryginalnymi rytmami...

Muzyka

Muzyka polska na świecie

Muzyka Polska na świecie i nie tylko


Polska muzyka, ze względu na jej charakter można dokonać podziału na muzykę profesjonalną i ludową.


Muzyka profesjonalna

Pierwsze zachowane w Polsce zabytki pisane jed...

Muzyka

Muzyka wokalna średniowiecza i renesansu - Dostałęm za nia 6!

♪ Muzyka w średniowieczu (IV-XV w.) ♫
Krótki rys epoki
W okresie ok. 300–ok. 1430 dokonał się jeden z największych przełomów w dziejach muzyki: panującą monodię wyparła rozwijająca się od ok. IX w. muzyka wielogłosowa. Ro...

Muzyka

Słowiańska muzyka ludowa

Muzyka Słowian jest bardzo zróżnicowana, wyróżnia się jednak melanchonijną śpiewnością melodii i skocznością tańców. Niektóre tańce zostały spopularyzowane przez kompozytorów muzyki artystycznej.

Polska kultura ludowa wyk...

Muzyka

Polska muzyka romantyzmu

Chopin Fryderyk Franciszek (1810-1849), kompozytor i pianista polski. Urodzony w Żelazowej Woli, był synem Justyny z Krzyżanowskich i Mikołaja Chopina, nauczyciela pochodzącego z Lotaryngii. Od 1816 uczył się gry na fortepianie u W. Żywnego,...