Recenzja "Zemsty" A. Wajdy.

Od 4 października 2002 roku na ekranach kin można obejrzeć film Andrzeja Wajdy pt. „ Zemsta”, który jest adaptacją komedii Aleksandra Fredry o tym samym tytule. Wajda w słynnej historii sporu o sąsiedzki mur ukazał narodowe wady polskiej szlachty, a w szczególności obłudę, przekupność i pieniactwo.

Scenariusz Zemsty napisany na podstawie dramatu zaskakuje widza śmiesznymi kwestiami i dialogami oraz idealnie wyraża emocje bohaterów, co jest ważną rzeczą w kreowaniu ciekawego obrazu filmowego. Co więcej, ZEMSTA jest według mnie najdokładniejszym filmem nakręconym na podstawie książki a cała fabuła wiernie odwołuje się do lektury.

Szczególną rolę w filmie odgrywa profesjonalizm jego wykonania - zadbano tu szczególnie o nie mniej ważne elementy takie jak charakteryzacja aktorów czy wykorzystanie pięknych kostiumów. Całego dzieła dopełnia obsada - Roman Polański, wybitny polski reżyser, zagrał irytującego, kłamliwego Papkina, Janusz Gajos jako szlachcic Cześnik i Andrzej Seweryn grający Rejenta stworzyli iście wybuchową mieszankę, która dzięki doświadczeniu zawodowemu aktorów ubarwia cały film tworząc z niego kultowe dzieło. W pozostałych rolach wystąpili inni znani i poważani aktorzy - Katarzyna Figura - Podstolina, Daniel Olbrychski - Dyndalski, wierny sługa Cześnika, Agata Buzek jako Klara oraz jej wybranek Wacław którego świetnie zagrał Rafał Królikowski. Tak dobrana elita aktorów może świadczyć o fachowym i porządnym castingu.
Muzyka skomponowana przez wybitnego muzyka Wojciecha Kilara jest miła i przyjemna dla uszu a co najważniejsze idealnie oddaje nastroje bochaterów, pozwalając widzowi przenieść się na miejsce akcjii. Na szczególną uwagę zasluguje piosenka śpiewana przez Papkina - myślę że jest to świetny wzorzec celowej amatorszczyzny dla innych produkcji filmowych.

CO do scenografii uważam, że świetnie dobrano obiekt gdzie kręcono zdjęcia – zamek w Ogrodzieńcu wręcz idealnie się do tego nadawał, a doświadczenie scenografika pozwoliło urzeczywistnić klimat dawnego folwarku szlacheckiego. Na szczególną uwagę zasługuje wystrój i wyposażenie izb - jest ono szczegółowe i zgodne z obyczajami oaz modą czasów Polski szlacheckiej.

Akcja filmu jest bardzo żywa i enegriczna a przedewszystkim trzyma widza w napięciu, nadaje ona tempo rozwojowi wydarzeń co w połączeniu z dobrymi zdjęciami jest niezastąpionym efektem kosmetycznym czyniącym z Zemsty film na szeroką skalę. Z pewnością poczucie humoru A. Fredry nie pozwoli ani jednemu widzowi zmrużyć oka podczas projekcji, co więcej, akcja pobudza i krzepi do tego poziomu że podczas oglądania chciałoby się krzyknąć z wrażenia aby dać upust emocjom.

Uwazam, że "Zemsta" jest udanym przedsięwzięciem, a przedewszystkim solidnym filmem, który ogląda się z ciekawością i który pozostanie w pamieci widza dzięki rewelacyjnej grze aktorów oraz profesjonalnym wykonaniu ze strony technicznej. Geniusz reżysera odzanczonego Oskarem pozwala twierdzić, iż jest to film godny naśladownictwa w innych produkcjach.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Recenzja "Zemsty" A. Wajdy.

Czwartego Października 2002 roku, na ekrany polskich kin weszła ekranizajca komedii Alesandra Fredry pt. "Zemsta". Reżyserem tego filmu był Andrzej Wajda, nakręcił między innymi : "Pan Tadeusz", "Człowiek z Marmuru&q...

Język polski

Recenzja "Zemsty" wg. Andrzeja Wajdy.

Około trzech tygodni temu, na lekcji j. polskiego, wspólnie z klasą obejrzeliśmy film pt. „Zemsta”. Jest to ekranizacja jednej z najsłynniejszych polskich komedii, napisana przez Aleksandra Fredrę. Nie bardzo podobały mi się, ani film, a...

Język polski

"Pan Tadeusz" - recenzja filmu.

Pan Tadeusz, którz tej lektury nie czytał?
Każdy Polak ją w swym sercu zawsze nosi.
Chciał żyć, iść śladami Tadeusza czy Zosi
Nie tylko ze względu jaką rolę odgrywał
Ten utwór w dawnych Miczkiewiczowskich latach,
L...

Język polski

"Ogień i woda" - recenzja filmu "Zemsta".

„Ogień i woda”- recenzja filmu „Zemsta”

Pewnego dnia zupełnie przypadkowo włączyłem telewizor i obejrzałem adaptację komedii Aleksandra Fredry pod tytułem „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Główne role grali: Janus...

Język polski

„Zemsta” recenzja adaptacji filmowej.

Po przeczytaniu lektury Aleksandra Fredry "Zemsta" obejrzałam w domu adaptację filmu wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy, który w 2002 roku wyreżyserował komedię nosząca taki sam tytuł jak książka.

Jako odtwór...