Potop szwedzki,wyprawa wiedeńska

Król szwedzki Karol X Gustaw. O wielu problemach Rzeczpospolitej poinformował go zbiegły magnat Hieronim Radziejowski który popadł w konflikt osobisty z królem Janem Kazimierzem.
Król szweci postanowił umocnić swoje panowanie i zająć Pomorze Gdańskie , Szedzi obawiali sie też wzrostu znacznia Rosji nad Bałtykiem. Król chciał też zyskać sławe i łupy. Pretekstem do złamania rozejmu i wszczęcia wojny było używanie przez Jana Kazimierza tytułu króla szwecji.
1655-żołnierze szwedcy pod dowództwem Karola X Gustawa wkroczyli do Rzeczpospolitej z Pomorza Szcześcinskiego i Inflant , wielkopolskie pospolite ruszenie pod wpływem wojewodów Krzysztofa Opalińskiego i Andrzeja Grudzińskiego skapitulowało bez walki pod Ujściem i uznało zwierzchnictwo szwedzkiego króla
Nieco później hetman litewski Janusz Radziwił i jego brat zawarli w Kiejdanach unie ze Szwecja,uznając za nieważną unie lubelską z 1569.
Szwedzi w ciągu czterech miesięcy opanowali całą korone z warszawa i krakowem , obraniło sie jedynie kilka twierdz-gdansk,zamosc czy klasztor na jasnej górze.
Jan Kazimierz schronil sie w swoich dobrach w Głogówku na Opolszczyźnie .
Wojska rzeczypospolitej przeszły na strone zwycieskiego monarchy. Najeźcy potraktowali zajete ziemie jak lup wojenny,rabowali,nakladali kontrubucje ,scigali swiadczenia. Rodziło to opór polskiej ludności. Rozpoczęła się wojna podjazdowo-partyzancka w której początkowo wsławił się Krzysztof Żegocki.
1655 grudzien- Szlachta zawiązała konfederacje w Tyszowcach a później konfederacje ogólnokrajową w Łancucie , majace na celu wypedzenie szwedów z rzeczypospolitej.
W walkach ze Szwedami dużą role odegrał Stefan Czarniecki, prowadzil wojne podjazdową zwaną szarpaną. POwstańcy likwidowali male oddzialy wroga , utrudniali zdobycie zaopatrzenia.
Sukcesy polskiej partyzantki zachęciły Jana Kazimierza do powrotu
1656 styczen-król przybył do Lwowa i w kwietniu zlozyl w katedrze slubowanie w którym zobowiazal sie lud od wszelkich niesprawiedliwosci uwolnic. Chciał w ten sposob zachecic do masowego udzialu w walkach mieszczan i chlopow.
Działania partyzantki osłabiły szwedów , okazało sie ze nie mogą kontrolowac calego panstwa. Karol Gustaw postanowil podzielić Rzeczpospolitą , jego partnerzy:ksiąze Siedmiogrodu-Jerzy Rakoczy, elektor Branderburski-Fryderyk WIlhelm Hohenzollern , Bogusław Radziwił i Bohdam Chmielnicki.
1656-układ rozbiorowy w Radnot w Siedmiogrodzie - Szwecja zatrzymywała pomorze gdanskie , branderburgia zabierala czesc wielkopolski i warmie , ksiaze siedmiogrodu poludniowa czesc korony z warszawa , chmielnicki ukraine , a radziwił wojewodztwo nowogródzkie.
Skutkiem zawarcia porozumienia byl atak na Rzeczpospolite, jednak sily dowodzone przez S. Czarnieckiego i Jerzego Lubomirskiego pokonaly sily siedmiogrodzkie, kozackie,szwedzkie
Rzeczpospolita zawarła sojusz z Rzeszą i Danią. Elektor Branderburski zrezygnował z popierania szwedów w zamian za zrzeczenie sie przez Rzeczpospolita zwierzchnictwa nad Prusami Książęcymi.
1657-traktaty w Welawie i Bydgoszczy -przyznawały Branderburgii suwerenna władze w Prusach Książecych , zwierzchnośc lenna nad ziemią lęborsko-bytowską oraz prawo przemarszu wojsk przez tereny Pomorza Gdanskiego .
1658-Szwedom zagrozila koalica w sklad której oprócz Rzeczpospolitej wszedl dwor austriacki , dania i brandenburgia. Karol Gustaw usiłował przenieść działania wojenne do Danii.Za nim wyprawily sie zjednoczone sily Rzecz. , Rzeczy i Bran. Oddialami polsko-litewskimi dowodzil Stefan Czarniecki. (ataka na wyspe Als, bitwa pod Nyborgiem w 1659-pokonanie szwedów)
Dyplomacja francuska doprowadzila do podjecia rokowań pokojowych . Potop szwedzki zwany również II wojną północną zakonczylo podpisanie pokoju w Oliwie 3 maja 1660 - Rzeczpospolita miala przedwojenny stan posiadania nad Bałtykiem , potwiedzone zostaly traktaty welawsko-bydgoskie, Jan Kazimierz zrzekł się rozszczen do tronu szwedzkiego. Szwecja zatrzymala wiekszosc Inflant, Rzecz. zachwala tylko ich poludniowo-wschodnia czesc z Dyneburgiem nazwaną odtąd Inflantami Polskimi.
Protestanci
Działaność znacznejj grupy protestantów w Rzeczpospolitej godziło w interesy panstwa. Zdradzili królestwo które ich przyjelo i w ktorym cieszyli sie swoboda religijna. Arianie przyczynili sie do najazdy Rakoczego a dwaj główni ideolodzy ruchu arianskiego byli wspoltworcami traktatu w Radnot.Protestanci przyczynili sie do zorganizowania agrsji szwedzkiej i poparli ja,. Tłumaczy to skierowane przeciwko nim represje.
1658-wyrok sejmu , arianie zostali skazanie na wygnanie
Wojny z Turcją
Jan Kazimierz dązył do wzmocnienia pozycji monarchy i dworu, przeciwna byla temu czesc magnaterii,doszlo do walk.
1668-J.K zrzekl sie tronu i wyjechal do Francji
W elekcji zwyciezyl Michał Korybut Wiśniowiecki,popierany przez obóz prohabsburski. Było to przyczyną zaostrzenia stosunków z Turcją , gdzie rządził wowczas sułtan Mehmed IV . Postanowil on wzbogacic sie o nowe ziemie, pretekstem do rozpoczecia dzialan wojennych bylo uznanie zwierzchnictwa lennego turcju przez Piotra Doroszenke-kozackiego hetmana prawobrzeznej ukrainy pozostajacej przy rzeczpospolitej po rozejmie w Adruszowie.
1672-uderzenie sil tureckich
Panstwo polsko-litewskie bylo nieprzygotowane, trwaly wowczas walki wewnetrze, miedzy zwolennikami króla i opozycja na czele której stal hetman wielki koronny Jan Sobieski.
Armia turecka dowodzona przez Mehmeda IV zdobyla Kamieniec Podolski , zajęła niemal cała Ukraine az po Lwów.
1672pazdziernik-krolewscy komisarze podpisali w Buczaczu pokoj z Turcją - Rzeczpospolita zrzekla sie Podola i zobowiazala do placenia corocznego haraczu co oznaczalo uznanie sie za lennika sultana i wywolalo gwaltowna reakcje mas szlacheckich
1673-sejm uniewaznil uklady w Buczaczu i uchwalil nowy podatek ktory umozliwil Sobieskiemu wystawienie ponad 40tys wojsk.
1673jesien-armia Sobieskiego osaczyla sily tureckie pod Chocimiem zadajac im kleske.
Zmarł wówczas Michał Korybut, sejm wybral na króla po zwycięstwie chocimskim Jana Sobieskiego(1674)
1676-podpisanie rozejmu w Żurawnie-prawobrzezna ukraina z kamiencem podolskim zostala przy turcji ale rzeczpospolita nie musiala placic haraczu.
Próba zmiany sojuszu
Sobieski chcial zakonczyc wojne z Turcja i Szwecją , rozpocząć działania przeciwko Hohenzollernom. Chcial zerwać sojusz z Habsburgami i odzyskać Śląśk.
1675-zawarl tajny traktat z Francją w Jaworowie o antypruskim i antyaustriackim charakterze.
1677-tajne porozumienie ze Szecją
Ludwik XiV zobowiazal sie do posredniczenia w konfliktach polsko-tureckich i podjecia staran o przywrocenie do Rzeczpospolitej Prus Ksiązecych . Nie dotrzymali jednak zobowiazan , Szwecja natomiast nie chciala wzmocnienia Polski nad Bałtykiem . Sobieski musial wrócic do koncepcji sojusz z Habsburgami i walki z Turcją.
Wyprawa Wiedeńska
1683-układ sojusznicy między Rzeczpospolitą a Habsburgami w Warszawie , zobowiazywał oba panstwa do pomocy w razie turckiego najazdu.
Gdy armia sułtana uderzyla na Austrie i rozpoczela oblezenie Wiednia cesarz Leopold I zwrócił się o pomoc do J. Sobieskiego,który ruszył na odsiecz Wiednia. jego wojska polaczylo sie z idacymi na pomoc silami austriackimi,oddzialami saskimi,bawarskimi i szwabskimi
12 wrzesnia 1683-bitwa pod Wiedniem , wjska tureckie poniosły klęske.
1684-utworzenie Ligii Świetej w sklad której wchodzili Rzeczpospolita,Rzesza,Wenecja,papiestwo, od 1686 tez Rosja .
Sobieski zamierzal w tej wojnie zdobyc Mołdawie która miała stanowić dziedziczne księstwo jego syna.
1699-pokoj w Karłowicach konczacy wojne z Turcją - Habsburgowie potwierdzili opanowanie Węgier oraz Siedmiogrodu , Wenecja podporzadkowala sobie Peloponez, Rosja zyskała tereny nad Morzem Czarnym , do Korony wrocilo Podole z Kamieńcem .

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Wojny prowadzone przez Rzeczpospolitą w XVII wieku

Państwo polsko-litewskie z przełomu XVI i XVII w. imponuje swym zasięgiem terytorialnym. Po rozejmie w Jamie Zapolskim, zawartym w 1582 roku, terytorium Rzeczpospolitej obejmowało ok. 815 tys. km2. Dalsze zdobycze na wschodzie powiększyły je j...

Historia

Królowie na polskim tronie

KRÓLOWIE NA POLSKIM TRONIE
WŁADCA LATA ŻYCIA LATA PANOWANIA
Mieszko I 930-992 965-977
Bolesław Chrobry 966-1025 992-1025
Mieszko II 990-1034 1025-1034
Kazimierz Odnowiciel 1016-1058 1034-1058
Bolesław II Śmiały 1040-1...

Historia

Wojny Rzeczpospolitej z Szwecją, Rosją i Turcją w XVII w.

Na początku XVII w. Rozpoczęła się historia trwających kilkadziesiąt lat wojen polsko-szwedzkich. U podłoża tego konfliktu stanęły początkowo spory dynastyczne. Pacta conventa zobowiązywała króla Zygmunta III do przyłączenia północ...

Historia

Wojny polskie w XVII w.

W pierwsze dniach sierpnia 1606 roku na rozległych polach pod Sandomierzem w gąszczu partykularnego chaosu, którego w dziejach polskiej demokracji szlacheckiej nigdy nie brakowało unosił się również duch troski o przyszłości kraju . Pod Sa...

Historia

Historia nowożytna.

Historia nowożytna - część historii obejmująca okres w dziejach świata od XV do początku XIX wieku. Zasadniczo nowożytność dzieli się na następujące okresy:
•Renesans - od XV do XVI wieku
•Barok - od końca XVI wieku do pocz...