Charakterystyka Józefa Papkina - "Zemsta".

Jedną z wielu postaci w "Zemście" jest Józef Papkin. Postanowiłam wypowiedzieć się na jego temat, ponieważ wydał mi się postacią najbardziej barwną i charakterystyczną.
Fredro wspaniale dobrał nazwisko do postaci, ponieważ w znakomity sposób ukazuje jego osobowość i usposobienie. "Papkin" nawiązuje do słowa "Papla", co oznacza, iż jest on wielkim gadułą, ale również sugeruje iż, jego usługi można kupić nawet za jedzenie. Zawsze modnie ubrany, szczupły, niezbyt dobrze zbudowany - cały Papkin. Poprzez ubiór stwarzał wokół siebie aurę tajemniczości.
Bohater postrzegany jest jako chorobliwy blagier i samochwała, który kłamie na każdym kroku, zawsze z korzyścią dla siebie. Niesamowity pijak i hulaka. Jego główną wadą jest przekupstwo. Ma charakter komika. Jest niezbyt dobrze wykształcony i błyskotliwy, co czyni go wręcz śmiesznym. W rozmowach używa "wielkich", wyszukanych słów, których znaczenia sam nie zna, co prędzej czy później dostrzega rozmówca. Rozluźnia sytuacje grozy, w wielu momentach rozbawia czytelnika do łez. Wbrew pozorom jest osobą sympatyczną i bardzo zabawną. Kontrast między tym, co bohater opowiada o sobie, a tym kim jest w rzeczywistości bez wątpienia czyni go najbardziej komiczną postacią w lekturze. Sądzę, że taka właśnie została przypisana mu rola w komedii - bawić i rozweselać czytelnika. Może właśnie dzięki tej postaci "Zemsta" uważana jest za jedną z najlepszych komedii literatury polskiej.
Pomimo wielu jego wad uważam, że Papkin wnosi dużo humoru w lekturę czyniąc ją ciekawszą i przyjemniejszą. Można stwierdzić, że jest prawdziwą ozdobą tejże komedii. Poprzez jego postać zostały ukazane główne wady polskiej szlachty, ale także ludzi współczesnych. Sądzę, że czasem warto zagłębić się w postać, która nas interesuje i spróbować ją zrozumieć, ponieważ nie bez powodu Papkin pełni taką, a nie inną rolę.
Podsumowując, uważam, że z pewnością można polubić tego samochwała, którego całym majątkiem jest gitara, szabla i wspaniała kolekcja motyli.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Józefa Papkina "Zemsta".

Józef Papkin
To podstarzały kawaler, który mieszkał u Cześnika i pełnił role jego powiernika. Imię jego wywodzi się od „papki” = potrawy; pieczeniarz, zubożały szlachcic, który żyje z łaski pańskiej. W komedii: postać grotes...

Język polski

Charakterystyka Józefa Papkina - "Zemsta".

Jedną z postaci drugo planowych jest Józef Papkin. Jest on podwładnym Cześnika. Zamieszkuje w jego zamku. Jest najbardziej zabawną postacią w utworze Aleksandra Fredry.
Papkin przypomina nadwornego błazna. Nosi odzież francuską. Na nog...

Język polski

Charakterystyka Józefa Papkina "Zemsta".

Józef Papkin różni się od pozostałych bohaterów wszystkim, nawet wymyślnym strojem, bo ubiera się w stylu francuskim. Kiedy przybywa do Cześnika na jego prośbę, od razu daje się poznać jako samochwała bezkrytycznie szczycący się swym...

Język polski

Charakterystyka Papkina "Zemsta".

Józef Papkin to najbardziej charakterystyczna postać komedii Aleksandra Fredry "Zemsta". Autor przedstawia go jako podstarzałego kawalera, szlachcica, który w przeszłości przegrał cały swój majątek. W sytuacji, gdy Papkin spisuje...

Język polski

"Zemsta" - charakterystyka Józefa Papkina.

Józef Papkin jest drugoplanowym bohaterem dramatu Aleksandra Fredry pt "Zemsta". Jego nazwisko jest znaczące, można je utworzyć od słowa "papla", ponieważ był wielkim gadułą albo od słowa "papka" czyli jedzeni...