Recenzja powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy"

Moją pierwszą lekturą w gimnazjum była książka pt. ?Krzyżacy? napisana przez polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza. Powieść została przełożona na dwadzieścia pięć języków i w 1960 r. doczekała się swojej ekranizacji dzięki Aleksandrowi Fordowi.
?Krzyżacy? to powieść historyczna w której uwaga skupia się na rycerzu Zbyszku, jego miłości do kobiety i ojczyzny. Na drugim planie stoi konflikt Polski z Zakonem Krzyżackim. Lektura jest bardzo różnorodna - czasem zabawna (np. scena gdzie Jagienka gniecie orzechy), niekiedy budzi irytacje (wątek znęcania się nad Jurandem ze Spychowa), a jeszcze innym razem po prostu nudzi (bardzo długie podróże między miastami).
Moim zdaniem akcja która toczyła się w powieści była bardzo powolna. Żaden wątek nie wciągną mnie, choć niektóre wydarzenia budziły lekkie zaciekawienie, jednym z nich było polowanie Jagienki i Zbyszka na niedźwiedzia. Tacy bohaterowie jak Zbyszko, Maćko, Danusia czy Zych ze Zgorzelic budzą sympatię, lecz członkowie zakonu (Rotgier, Kuno von Lichtenstein) są na pewno czarnymi charakterami w książce i czytelnik nie utożsamia się z nimi, tak było również w moim przypadku. Jeśli miałabym wybrać moją ulubioną postać w powieści byłaby to Jagienka. Imponuje mi jej siła, roztropność i to że umie walczyć o swoje prawa. W czytaniu książki przeszkadzała mi staropolszczyzna. Sienkiewicz napisał ją pod koniec XIX wieku więc nie ma się co dziwić, że padają tam słowa których obecnie się nie używa. Sposób narracji także mi się nie podobał, był bardzo chaotyczny i w niektórych momentach powieści gubiłam się.
Powieść nie zrobiła na mnie pozytywnego wrażenia, czytając ją nie odczuwałam żadnych emocji jakie powinny towarzyszyć niektórym zdarzeniom. Autor skupiał dużo uwagi na mniej znaczących sytuacjach co nudziło czytelnika. Niestety przeczytanie tej książki było dla mnie przykrym obowiązkiem i raczej nie będę po nią więcej razy sięgała. Nie zagości ona również w mojej biblioteczce. Lecz jeśli ktoś w inny sposób chce poznać historię wojny z Zakonem Krzyżackim powinien przeczytać tę powieść. Osoby które nie interesują się historią, nie będą również zainteresowane akcją toczącą się w tej lekturze. Ogółem mówiąc dzieło Henryka Sienkiewicza oceniam jako nieciekawe.

Moją pracę nauczyciel ocenił na 5-. Mam nadzieję, że praca wam się podoba. Czekam na opinie :)

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Recenzja Krzyżaków Henryka Sienkiewicza

Jedną z moich gimnazjalnych lektur jest książka pod tytułem "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Została napisana pod koniec XIX wieku. Przełożono ją na 25 języków, a w 1960 doczekała się ekranizacji.

"Krzyżacy&quo...

Język polski

Krzyżacy - recenzja

Film powstał na podstawie słynnej powieści Henryka Sienkiewicza pt. ”Krzyżacy”. Reżyserem był Aleksander Ford. Scenariusz stworzył on razem z Jerzym Stefanem Stawińskim. Został nakręcony w roku 1960 i nie jest ścisłą kopią powieśc...

Język polski

Recenzja "Krzyżaków" H. Sienkiewicza

"Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza to powieść historyczna. Inspiracją do napisania tego dzieła była polityka Prus wobec Polski podczas zaborów.
Sienkiewicz włożył wiele trudu w przekonanie czytelnika, że bohaterowie powieści żyją na p...

Język polski

Krzyżacy - recenzja powieści.

Powieść Henryka Sienkiewicza pt.,,Krzyżacy", powstała jako odpowiedź na agresywną politykę Prus wobec Polski podczas zaborów.Dzieło miało pokrzepić serca wszystkich Polaków. Moim zdaniem Sienkiewicz w sposób wręcz mistrzowski, uż...

Język polski

Recenzja powieści "Krzyżacy" H. Sienkiewicza

„Krzyżacy” to powieść historyczna powstała w 1900 roku, napisana przez Henryka Sienkiewicza, polskiego dziennikarza, pisarza i podróżnika, znanego pod pseudonimem Litwos. Przyczyn powstania dzieła było wiele: chęć uczczenia 25. jubileu...