Krzyżacy - recenzja
Film powstał na podstawie słynnej powieści Henryka Sienkiewicza pt. ”Krzyżacy”. Reżyserem był Aleksander Ford. Scenariusz stworzył on razem z Jerzym Stefanem Stawińskim. Został nakręcony w roku 1960 i nie jest ścisłą kopią powieści.
Występują w powieści postacie żyjące w tamtych czasach – prawdziwi bohaterowie : Księżna Anna Danuta, Janusza Mazowieckiego, Kunon Lichtenstein, Konrad von Jungingen i Urlyk von Jungingen. Występuje również postać króla Władysław Jagiełło.Rok 1409. Zbyszko z Bogdańca atakuje pod Krakowem poselstwo krzyżackie. W odwecie Kuno von Lichtenstein żąda od Jagiełły śmierci Zbyszka za znieważenie swojego honoru. Od śmierci ratuje młodzieńca dwórka księżnej Anny Mazowieckiej - Danusia Jurandówna. Staropolskim zwyczajem wybiera Zbyszka na męża, co uniemożliwia wykonanie wyroku. Wkrótce Krzyżacy najeżdżają siedzibę Juranda ze Spychowa - jednego z największych wrogów Zakonu. Porywają Danusię, którą trzymają w zamku malborskim. Zbyszko nadaremnie jej szuka. W między czasie poznaje Jagienkę, która od razu się w nim zakochuje. Krzyżacy zaś wysyłają Jurandowi wiadomość, że uwolnią córkę, jeśli on sam stawi się w Malborku. W dalszej części filmu przedstawiono tragiczne losy Juranda ze Spychowa który był upokorzony i okaleczony przez Krzyżaków.
Autor wykorzystuje do opisu epoki wiele faktów historycznych: posługując się dokumentami historycznymi, opisuje bitwę pod Grunwaldem z 1410 r.
Mogę stwierdzic ze Krzyzacy to nie tylko opowiesc historyczna , ale również przygodowa. Autor powołał do życia Zbyszka i Maćka z Bogdańca, Juranda ze Spychowa, Danusię, Jagienkę. To właśnie oni są głównymi bohaterami utworu. Miłość Zbyszka i Danusi powoduja niespodziewane zwroty akcji.
"Krzyżacy" A.Forda to jedyna ekranizacja tego dzieła w Polsce. Uważam, ze obsada nie była dopasowana do bohaterów przedstawionych w książce np. Danusia. Miała to być czternastoletnia dziewczynka, a w filmie wyglądała na o wiele starsza.
„Krzyżacy” to powieść bardzo obszerna i dosyc trudna, ale myśle ze warto ją przeczytać, ponieważ jest lekcją historii dla Polaka.