"Kamienie na szaniec " akcja Pod Arsenałem , odbicie Rudego.

Akcja pod Arsenałem miała na celu uratowanie Rudego z rąk Gestapo.
Akcje zaplanowało na skrzyżowaniu ulicy Bielańskiej i Długiej, gdyż tam miała przejeżdżać więźniarka z Rudym i innymi więźniami. W akcji brało trzy oddziały które miały powierzone role. Nagle widać znak dowódcy znaczący, że nadjeżdża więźniarka. W tej samej chwili z bramy wychodzi niemiecki policjant. Sięga po broń. Otrzymuje kilka strzałów od Zośki i pada martwy na ulicę. Tymczasem na zakręcie ukazuje się auto więzienne. Młodzi ludzie wyskakują przed samochód i rzucają w nie butelki z benzyną. Szoferka staje w płomieniach. Gestapowcy wyskakują z auta. Po chwili leżą zabici. Ostatni Hitlerowiec nadal się broni. Zośka wraz ze swoim oddziałem biegnie w jego stronę. Policjant chowa się za samochód. Tam dosięga go kula. Po chwili Alek otwiera więźniarkę.25 więźniów szybko opuszczają ciężarówkę. Chłopcy dostrzegają wyczołgującego się Rudego na końcu samochodu. Prędko zanoszą go do ich auta. Po szybkiej akcji na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Długiej nie ma nikogo, wszędzie cisza i opadający dym . W powietrzu czuć proch. Na ziemi leży wiele zabitych ciał gestapowców.


Jeżeli urażę autora połowy pracy to przepraszam. Chciałem po prostu opisać samą akcje odbicia Rudego. Sam korzystałem z materiałów innych autorów i postanowiłem skleić te prace w jedną. Życzę dobrej oceny ;)

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Kamienie na szaniec" Akcja pod Arsenałem - opis sytuacji.

Pewnej marcowej nocy został aresztowany przez gestapo Heniek - komendant grup szturmowych hufca "Praga". W jego notatkach znaleziono nazwisko i adres Rudego. Nad ranem 23 marca gestapowcy wkraczają do jego mieszkania aresztując go wraz ...

Język polski

"Kamienie na szaniec" Akcja pod Arsenałem opis sytuacji.

Na skrzyzowaniu ulic Bielanskiej i Dlugiej w Warszawie, pod murami Arsenalu-skladnicy broni wybudowanej w XVII wieku, 26 marca 1943 roku rozpoczyna sie akcja, majaca na celu uwolnienie Jana Bytnara(Rudego) od gestapowcow.

Odbicie przeprowad...

Język polski

"Kamienie na Szaniec" opracowanie.

KIM BYLI BOHATEROWIE?
Bohaterowie tej książki to przede wszystkim Rudy-Jan Bytnar, Zośka-Tadeusz Zawadzki oraz Alek-Maciej Aleksy Dawidowski. Poznajemy ich, gdy dopiero wchodzą w życie. Inteligentni, zdolni, ambitni, planowali podbić świa...

Język polski

"Kamienie na szaniec" - test sprawdzający twoje wiadmości.

1. W jakich latach rozgrywa się akcja "Kamieni na szaniec"?

a) 1939 - 1945
b) 1939 - 1943
c) 1940 - 1943
d) 1944 - 1945


2. Z jakiego utworu Aleksander Kamiński zaczerpnął tytuł?

a) "Pan...

Język polski

"Kamienie na Szaniec" streszczenie.

A. Kamiński "Kamienie na szaniec" - streszczenie

Początek utworu Aleksandra Kamińskiego zaczyna się tak:
"Posłuchajcie opowieści o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 19...