Charakterystyka Tartuffe’a.

Molierowski „Świętoszek” jest opowieścią o rzeczywistości dobrze nam znanej z codziennego życia. Przedstawia nam świat, w którym panuje egoizm oraz chęć dominacji nam innymi. Molier ukazując nam pomieszanie dobra i zła, prawdy i kłamstwa, piękna i brzydoty pragnie ostrzec nas przed hipokryzją i fałszem. Jednak dostrzega on również ludzkie, bezinteresowne dobro i zachwyca się jego postacią-miłością, która zwycięża wszystko. Postać Tartuffe’a stała się synonimem wcielonej obłudy, odwoływało się do niej wielu twórców, m.in. pewne cechy Tartuffe’a ma Rejent z „Zemsty” Aleksandra Fredry, którego powiedzenie „Niech się dzieje wola nieba” nawiązuje do kwestii Tartuffe’a: „Wola niebios we wszystkim niechaj się wypełni!”

Tartuffe jest tytułowym bohaterem wykreowanym przez Moliera w komedii „Świętoszek”. Jest to mężczyzna w średnim wieku, nazywany przez Orgona Biedaczkiem. Jest hipokrytą udającym pobożność, potrafiącym wpływać na ludzką psychikę. Udało mu się zafascynować swoją osobą Orgona, który przygarnął go do swego domu jak brata i miłował bardziej niż własną rodzinę. Adorowany był również przez matkę właściciela, panią Pernelle, która była na tyle naiwna, by uwierzyć w jego niezwykłą pobożność i stwierdzić, że jest „zacnym człowiekiem, godnym czci prawdziwej”.

Reszta rodziny była przeciwna Świętoszkowi. Damis uważał go za „chłystka”, który staje się panem domu. Doryna wyraziła swoje zdanie na temat Tartuffe’a w słowach: „ten krytyk żarliwy tylko sadzi i rządzi”. Nazwała go również „przybłędą, który w domu się rozgaszcza”, „dziadem, co gdy przyszedł buty miał podarte, a ubranie i pięciu szelągów niewarte”. Celem Świętoszka było utwierdzenie w przekonaniu o swojej niewinności i życzliwości Orgona, który był ślepo zapatrzony w swego gościa aż do tego stopnia, iż zlekceważył sobie chorobę żony na korzyść „biedaczka”.
Podczas rozmowy z Kleantem,Orgon odpierał wszystkie argumenty przeciwne Świętoszkowi i próbował przekonać szwagra do niego, lecz Kleant doskonale wiedział, jaka jest różnica „między świątobliwością szczerą a obłudną” i nie dał się zwieść. Orgon jednocześnie oznajmił, że zamierza oddać Tartuffe’owi swoją córkę za żonę, wbrew jej woli i obietnicy danej wcześniej Waleremu.

Świętoszek miał wielką słabość do kobiet, co można było zauważyć, gdy kazał zasłonić Dorynie dekolt, a także podczas zalotów do Elmiry(dzięki której zdemaskowano prawdziwą naturę Świętoszka). Umiejętność wpływania na ludzi przydała się Tartuffe’owi podczas rozmowy Orgona z Damisem, który opowiedział o rozmowie Tartuffe’a z Elmirą. Naiwny i zaślepiony Orgon nawet nie dopuszczał tekiej myśli, więc uznał opowieść syna za brednie i wygnał go z domu, a Świętoszkowi zapisał cały majątek.

Dzięki podstępowi Elmiry oddany przyjaciel Orgona okazał się nagle groźnym wrogiem zdolnym nie tylko do wyrzycenia całej rodziny z domu, ale także do przekazania księciu dokumentów świadczących przeciwko Orgonowi. Kiedy Tartuffe ma już zatriumfować urzędnicy rozpoznają w Świętoszku złoczyńcę ściganego przez prawo, który wreszcie wpada w ręce sprawiedliwości.

Uważam, że Tartuffe był niezwykłym oszustem i obłudnikiem, któremu oszczęściło się w życiu, lecz nie umiał z tego skorzystać, za co został słusznie ukarany.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Tartuffe.

Tytułowy bohater sztuki Moliera, Tartuffe, jest mężczyzną w średnim wieku, o dużym uroku osobistym.Wywodzi się ze szlachty, ale stracił cały swój dobytek i szuka sposobu, aby ponownie się wzbogacić.
Świętoszek stanowi uosobienie fa...

Język polski

Charakterystyka Tartuffe’a i Elmiry.

Tartuffe tytułowa postać utworu pt: „Świętoszek” Moliera dawniej był szlachcicem, który rzekomo stracił swój majątek. Poprzez swoją nadzwyczajną pobożność opanował umysł Orgona którego przypadkowo spotkał. Zaślepiony postawą ...

Język polski

Charakterystyka Tartuffe "Świętoszek"

Tytułowy bohater książki pt. „Świętoszek” autorstwa Moliera, jest doskonałym przykładem wcielenia hipokryzji, obłudy i egoizmu. Dzieło to we wspaniały sposób przedstawia nam charakter i zachowanie Tartuffe’a.

O wyglądzie ...

Język polski

Charakterystyka Tartuffe’a i Elmiry.

Scharakteryzuj postawę Tartuffe’a i Elmiry, zwracając uwagę na cel i sposób ich postępowania. Zanalizuj przytoczone fragmenty Świętoszka Moliera, dotyczące opinii o Tartuffie, motywów zachowania Elmiry. Odczytaj je w kontekście całego u...

Język polski

Charakterystyka Świętoszka.

Charakterystyka Tartuffe.

Tartuffe to tytułowy bohater komedii Moliera pt.: „Świętoszek”. Trzydziesto pięcioletni mężczyzna, okrągłych kształtów i rumiennej twarzy .Człowiek udający pobożnego, całkowicie opanowującego umy...