Interpretacja wiersza Wisława Szymborska "Może to wszystko".

Podmiot liryczny w wierszu wypowiada się w imieniu zbiorowości, wskazuje na to 1 os.l.mnogiej. Można domyślić się, że mówi w imieniu wszystkich ludzi. W wierszu nie ma określonego miejsca i czasu. Podmiot liryczny szereg pytań retorycznych, rozmyśla. W pierwszej strofie zastanawia się, czy życie i nasz świat nie jest doświadczeniem laboratoryjnym. W drugiej myśli nad tym, czy nasze życie nie jest pewnego rodzaju manipulacją, czy jesteśmy traktowani jak ktoś wartościowy, a może jak przedmiot badań. Czy ktoś nad nami stoi i czy żyjemy tylko na próbę. W trzeciej zwrotce podmiot rozważa, że może to nie jest laboratorium, tylko wcześniej wszystko zostało ustalone z góry, może życie i życiowe zmiany są gdzieś zajerejstrowane, zaplanowane, a my nieświadomie uczestniczymy tym wszystkim. A może człowiek nie sprawdza się w laboratorium, nie jest ciekawy i "badacz" może tylko czasem nas obserwuje? Może zainteresowany jest nami tylko wtedy, gdy dzieje się coś dużego, na miarę wojny.. Może ten, do którego należy nasze życie jest estetą i lubi przyglądać się drobiazgom? Wiersz jest wyrazem wątpliwości, niewiedzy człowieka na temat życia ludzkiego.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Interpretacja wiersza "Nienawiść" Szymborskiej.

Wisława Szymborska

Nienawiść

Spójrzcie, jaka wciąż sprawna,
jak dobrze się trzyma
w naszym stuleciu nienawiść.
Jak lekko bierze wysokie przeszkody.
Jakie to łatwe dla niej – skoczyć, dopaść.

...

Język polski

Analiza i interpretacja wiersza Wisławy Szymborskiej "Nienawiść".

W wierszu Wisławy Szymborskiej "Nienawiść" podmiot liryczny zwraca się do czytelnika w sposób bezpośredni, zwracając uwagę na ponadczasowość tytułowego uczucia - "Spójrzcie, jaka wciąż sprawna, jak dobrze się trzyma w n...

Język polski

Interpretacja i analiza - "Monolog dla Kasandry".

Jaką cenę musi zapłacić jednostka wybitna za swoją wyjątkowość. – analiza i interpretacja wiersza pt. „Monolog dla Kasandry”.

Autorką wiersza pt. „Monolog dla Kasandry” jest Wisława Szymborska - laureatka Nagrody Nobla....

Język polski

Interpretacja utworu Wisławy Szymborskiej "O śmierci bez przesady".

W wierszu pt. ?O śmierci bez przesady? Wisława Szymborska, przedstawia faktyczny obraz śmierci, która wbrew temu co może się wydawać, wcale nie jest obdarzona wielką ?mocą?. Niektórzy ludzie sądzą pewnie, iż śmierć jest potężna, że...

Język polski

Interpretacja wiersza "Radość pisania" Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska w swym wierszu pt. Radość pisania przedstawia nam swoje wyobrażenia na temat pisania poezji. Jej refleksje w tym wierszu skłaniają do myślenia każdego z odbiorców. Jakże zawiłe metafory zawarte w tym tekście są dowode...