Glony (charakterystyka)

GLONY

Zielenice (Chlorophyta)1.Miejsce występowania : zbiorniki wodne (od wody słonej po słodką) Niektóre gatunki żyją na lądzie (na powierzchni drzew, skał i budynków w wilgotnych, zacienionych miejscach). Jeden gatunek przystosował się do życia na powierzchni śniegu i lodu (zawiera czerwony barwnik)

2.Typ budowy : jednokomórkowe (niższe), wielokomórkowe (wyższe) Kształt : nitkowaty lub spłaszczone blaszkowate twory. Symetryczna budowa ciaiała, przybierającego często postać wygiętą, wrzecionowatą lub koronkowatą, przewężonego pośrodku komórki.

3.Barwniki : clorofile "a" i "b", karoten i ksantofil (są zlokalizowane w chloroplastach)

4.Substancje zapasowe : skrobia, celuloza

5.Tryb życia : ruchliwy (niktóre zaopatrzone w wić - nieruchliwe) , skupiskowy

6.Wielkość :sałatka morska (gatunek z rodzaju Ulva) - ok. 30cm. Niektóre tropikalne gatunki osi.agają rozmiary mchu czy paproci

7.Sposoby rozmnażania : bezpłciowo (podział komórek) lub wytwarzanie spor, płciowo (zlewanie się gamet)

8.Uwagi : są bardzo zbliżone do lini ewolucyjnej, która dała początek roślinom wyższym

9.Przedstawiciele : ramienice (Charophyceae), Desmidiales, sałatka morska (gatunek Ulva)Brunatnice (Phaeophyta)1.Miejsce występowania : pokrywają skały w czasie przypływów, występują również w wodzie na głębokości ok. 15m. , morza zimne (większe rozmiary)

2.Typ Budowy : wielokomórkowe. Budowa plechy, której poszczególne części przypominają liście, łodygi i korzenie roślin wyższych.

3.Barwniki : fukoksantyna (złocistobrunatna), chlorofil

4.Sybstancje zapasowe : laminaryna, mannit, tłuszcze.

5.Tryb życia : nieruchliwy. Przytwierdzają się do skał (za pomocą ryzoidów)

6.Wielkość : bardzo zróżnicowana (gigantyczne laminarie mogą osiągać kilkadzięsiąt metrów długości). Największe spośród wszystkich glonów.

7.Sposoby rozmnażania : przemiana pokoleń

8.Uwagi : nie są homologiczne z organizmami roślin wyższych ( nazywa się je odpowiednio: płatami, trzonkami, ryzoidami)

9.Przedstawiciele :około 1000 gatunków np. : Ectocarpus, Chorda, Fusus, Sargassum, NereocystisKrasnorosty (Rhodophyta)1.Miejsce występowania : prawie wyłącznie w morzach, głębokość do 100m. Spotkać je można w strefie przypływów i odpływów, rejony podzwrotnikowe.

2.Typ budowy : delikatna plecha (gałęzista, koronkowa)

3.Barwniki : chlorofil, fikoerytrynę

4.Substancje zapasowe : skrobia krasnorostowa, krople oleju, pobierają wapń z wody, Karaginina

5.Tryb życia :??????????????????

6.Wielkość : mniejsze od brunatnic

7.Sposoby rozmnażania : przemiana pokoleń, wytwarzanie wyspecializowanych organów płciowych

8.Uwagi : krasnorosty żyją na dużej głębokości. Światło które do nich dochodzi ma barwę fioletową i niebieską. Chlorofil nie może efektywnie wykożystywać tego światła, toteż rośliny zawierające tylko chlorofil nie są zdolne do przeprowadzania fotosyntezy na takiej głębokości. Natomiast fikoerytryna potrafi wykorzystać światło niebieski i fioletowe, co sprawiwa, że krasnorosty potrafią przeprowadzać fotosyntezę na dużuch głębokościach.

9.Przedstawiciele : Obecnie znamy ok. 3000 gatunków np. Gelidium, Graciliaria, Chondurus crispusChryzofity (Chrysophta)1.Miejsce występowania :wody słone i słodkie

2.Typ budowy : jednokomórkowe

3.Barwniki : chlorofil, fukoksantyna

4.Substancje zapasowe :Odkładanie substancji zaoasowych w postaci polisacharydu, leukozyny i tłuszczów.

5.Tryb życia :???????????????????

6.Wielkość : mikroskopijnie małe

7.Sposoby rozmnażania : płciowo lub bezpłciowo

8.Uwagi : Uważa się, że ropa naftowa powstała z tłuszczów okrzemek żyjących w mimionych epokach geologicznych. Są one niezwykle ważnymi organizmami fotosyntetzującymi. Prawie 3/4 wszystkich substancji organicznych powstających w wyniku fotosyntezy jest produkowane przez okrzemki

9.Przedstawiciele :okrzemki,Eugleniny (Euglenophyta)1.Miejsce występowania : Organizmy te nie mogą żyć w środowisku zawierającym wyłącznie sole mineralne. Do bujnego rozwoju potrzebne są małe ilości aminokwasów.

2.Typ budowy : eugleniny opatrzone są jedną lub dwiema wiciami. Organizmy te nie mają zewnętrznej celulozowej ściany komórkowej. U podstawy wici znajduje się otwór gębowy i czerwona plamka oczna

3.Barwniki : chlorofil (zlokalizowany w chloroplastach), astaksantol (występuje jeszcze tylko u skorupiaków, nadaje czerwony kolor gotowanym rakom)

4.Substancje zapasowe : paramylum- związek różniący się chemicznie od skrobi jak i glikogenu

5.Tryb życia : holozoiczny, aktywne pływanie

6.Wielkość :

7.Sposoby rozmnażania : bezpłciowo, prosty podział komórek. U jednego rodzaju stwierdzono rozmnażanie płciowe

8.Uwagi : są wyżej uorganiziowane niż sinice Wykazują mieszaninę cech zwierzęcych i roślinnych. Obecnie kwestią definicji jest to, czy Euglenophyta należy nazwać roślinami czy zwierzętami czy też należy zaliczyć je do trzeciego królestwa istot żywych- Protista. Niektóre Euglenophyta są organizmami całkowicie autotroficznymi, inne- organizmami saprofitycznymi.

9.Przedstawiciele : Wykazują mieszaninę cech zwierzęcych i roślinnych. 350 gatunków

Dinofity (Dinoflagellatae)1.Miejsce występowania : większość żyje w morzach

2.Typ budowy : jednokomórkowe glony które w większości są otoczone pancerzem składającym się z grubych połączonych ze sobą płytek. Mają po dwie wici

3.Barwniki : chlorofil, fukoksantyna

4.Substancje zapasowe : tłuszcze, polisacharydy

5.Tryb życia : ruchliwy

6.Wielkość :

7.Sposoby rozmnażania :

8.Uwagi : są one ważnymi organizmami fotosyntetyzującymi oceanów. Niektóre gatunki Dinoflagellatae są trujące dla zwierząt kręgowych i dla człowieka. W skutek tego w miejscach gromadzenia się tych glonów ginie wiele ryb

9.Przedstawiciele :Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Komorka, wirusy bakterie grzyby, porosty i glony - charakterystyka i budowa.

1. BUDOWA KOMÓRKI I FUNKCJE JEJ ELEMENTÓW
KOMÓRKA to podstawowy element każdego organizmu,zdolny do oddychania,odżywiania,rozmnażania,wzrostu.Wielkość i kształt komórek są różne.
Każda komórka jest zbudowana z 2 składników -...

Biologia

Glony (charakterystyka)

Zielenice (Chlorophyta)

1.Miejsce występowania : zbiorniki wodne (od wody słonej po słodką) Niektóre gatunki żyją na lądzie (na powierzchni drzew, skał i budynków w wilgotnych, zacienionych miejscach). Jeden gatunek przystosował...

Biologia

Pierwotniaki, grzyby i glony - wszystko o nich

I.Systematyka

Królestwo: Protista / Pierwotniaki
Typ: Wiciowce
Typ: Sporowce
Typ: Korzenionóżki
Typ: Otwornice
Typ: Promienionóżki
Typ: Orzęski
II.BUDOWA KOMÓRKI PIERWOTNIAKA

Komórka
Pierwot...

Biologia

Charakterystyka i podział głównych grup drobnoustrojów

Drobnoustrojami, czyli mikroorganizmami nazywamy formy żywe, niewidoczne gołym okiem. Organizmy jednokomórkowe (mikroskopijnej wielkości, mierzonej w mikrometrach), do których zalicza się:
1. Wirusy - Virales,
2. Bakterie - Bacteria, ...

Biologia

Glony

GLONY 1. Glony to grupa zarodnikowych roślin plechowych, przeważnie samożywnych i żyjących w wodzie lub w środowisku wilgotnym. Józef Roztafiński zapożyczył ten termin na początku XX w. z gwary góralskiej i wprowadził do systematyki bot...