Kobieta a mężczyzna. Ten sam gatunek, różne światy.

Co nas oddala, a co przybliża? Różnice między kobietą a mężczyzną istnieją, a co więcej wynika z nich mnóstwo nieporozumień. Postaram się kilka z nich wyjaśnić.


Różnice wrodzone, anatomiczne.
MÓZG
Jego mózg waży średnio 1325g. Każda z obu półkul ma oddzielne zadania: prawa odpowiada za spostrzeganie przestrzeni i formy, lewa za myślenie i mówienie. W wyniku tego podziału mężczyzna ma dużą zdolność koncentracji, ale więcej problemów sprawia mu zajmowanie się dwiema sprawami naraz.
Jej mózg waży nieco mniej, średnio 1149g. Przy wielu czynnościach, jak mówienie czy obserwowanie, kobieta wykorzystuje obie półkule mózgowe. Dlaczego? Jak na razie nie wiadomo. Jasne jest jednak, ze posiada ona zdolność podzielności uwagi, w przeciwieństwie do mężczyzny. Różnice w uzdolnieniach pomiędzy płciami wiążą się z zaobserwowanymi u kobiet i mężczyzn różnicami w proporcjach istoty szarej i istoty białej do całkowitej objętości mózgu. Istota szara odpowiada za inteligencję logiczno-matematyczną. Istota biała umożliwia zaś komunikowanie się komórek leżących w różnych obszarach mózgu. Kobiety mają więcej substancji szarej w stosunku do pojemności czaszki. To kompensuje im mniejszą pojemność mózgu. Dlatego można mówić, że mózg kobiety jest sprawniejszy od mózgu mężczyzny. Naukowcy postawili tezę, że gdyby panie miały mózgi tak duże jak panowie, byłyby od nich wyraźnie inteligentniejsze.
Kobiety cechuje lepsza inteligencja lingwistyczna. U kobiet mową sterują obie półkule, u mężczyzn – lewa. Z tego powodu dziewczynki szybciej uczą się mówić, więcej mówią i rzadziej się jąkają. W szkole szybciej uczą się czytać, opanowują ortografię i języki obce. Mężczyźni mają za to lepszą orientację przestrzenną, lepszą wyobraźnię i koordynację ruchowo-wzrokową. ZMYSŁ ORIENTACJI
Mężczyzna bardziej efektywnie wykorzystuje prawą część swojego mózgu. Dlatego możesz mu zaufać, jeśli trzeba zorientować się w zawiłej sieci dróg na mapie. To samo dotyczy matematyki: hiperbole, krzywe opisywane parametrycznie - to jego domena.
Kobieta wybiera kierunek raczej przedstawiając sobie wizualnie szereg punktów odniesienia: "Za piekarnią na prawo, potem przed światłami...”

Narządy wewnętrzne
Największe różnice są w narządach rozrodczych. Kobiety mają jajniki, w których powstaje jajo uwalniane do jajowodu, gdzie czeka na zapłodnienie. Mężczyźni mają jądra, które wytwarzają plemniki. Inne narządy różnią się wielkością. Serce dorosłego mężczyzny waży o 30 gram więcej niż kobiety. Przy skurczu serce kobiety wyrzuca do aorty ok. 60 ml krwi, mężczyzny 70 ml. Mężczyźni mają większą powierzchnię pęcherzyków płucnych i jednorazowo mogą wdychać więcej powietrza. To tłumaczy ich lepszą wydolność fizyczną. Sportowcy zwykle osiągają lepsze wyniki niż sportsmenki.

KREW Mężczyzna ma średnio 5,3 litra krwi, a kobieta tylko niecałe 4 litry. Krew mężczyzny jest bogatsza w czerwone krwinki i hemoglobinę – składnik odpowiedzialny za transport tlenu do tkanek. Dlatego mężczyźni mają lepszą wydolność fizyczną organizmu, lepiej znoszą wysiłek fizyczny. Panie, ponieważ tracą krew w okresie menstruacji, mają większe zapotrzebowanie na żelazo.

KOŚCI Kości kobiet są drobniejsze i po pięćdziesiątym roku życia bardziej narażone na osteoporozę. Kobiety mają inaczej zbudowaną miednicę, biodra kobiety są szersze, przystosowane do noszenia ciąży. U mężczyzn większa jest chrząstka krtani.

MIĘŚNIE Mięśnie u mężczyzn stanowią aż 40 procent masy ciała, u kobiet tylko 23 proc. U mężczyzn mięśnie szybciej powstają. Odpowiedzialny jest za to testosteron, który wzmaga tworzenie się białek, składnika muskułów.

SKÓRA Kobiety mają cieńszą, gładszą, lepiej ukrwioną i cieplejszą skórę. U mężczyzn pod wpływem testosteronu skóra jest grubsza, ciemniejsza, silniej pracują gruczoły łojowe i potowe. Ich pot jest intensywniejszy.

WŁOSY Mamy tyle samo włosów na głowie, ale u mężczyzn częściej występuje łupież i przetłuszczanie się włosów. Także łysienie to domena mężczyzn. Czasami może zaczynać się około 20 roku życia, a po 50 roku ponad połowa mężczyzn traci włosy. Mężczyźni jednak niczym praprzodkowie mają owłosienie na całym ciele – klatce piersiowej, twarzy, brzuchu, przedramionach, plecy i pośladki.
CHOROBY Kobiety żyją dłużej o 10 lat od mężczyzn. Częściej chorują na depresję, żylaki, cukrzycę. Ich przypadłością są anoreksja i bulimia. Dotkliwiej odczuwają ból, choć jednocześnie mają lepszą tolerancję na jego znoszenie. Mężczyźni częściej chorują na serce, występuje u nich hemofilia. Różne nowotwory atakują obie płcie: kobiety najczęściej rak piersi, szyjki macicy i płuca, a mężczyzn – rak płuca i jelita grubego.

HORMONY
Większość hormonów występuje w podobnych ilościach u kobiet i mężczyzn, ale są i takie, które ich różnicują. Kobiety mają estrogeny i progesteron, mężczyźni testosteron. Testosteron - hormon bitności, wigoru, gwałtowności. Mężczyzna ma go 20 razy więcej niż kobieta.
Testosteron sprawia, że mężczyźni mają zarost na twarzy, grubszy głos, bardziej się pocą, zachowują się agresywniej. Żeńskie hormony odpowiadają za gładką skórę, sprawiają, że dziewczynkom rosną piersi i chronią przed zawałem serca. Sterują cyklem miesiączkowym i płodnością.
Kobieta nie posiada zbyt wiele testosteronu, za to jego brak wyrównuje oksytocyna, hormonem łagodności, który odgrywa dużą rolę w instynkcie macierzyńskim, wybuchach czułości i przyjmowaniu postaw ugodowych.


Tak właśnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o różnice uwarunkowane genetycznie i wyjaśnialne w sposób naukowy. Inaczej jednak jest w przypadku emocji, tego, co odczuwają poszczególne strony jak ustosunkowują się do różnych wydarzeń, czy sytuacji.
Różnice, których nie unikniemy
EMOCJE
Mężczyzna ma wielkie trudności w wyrażaniu uczuć. Intymność równocześnie zachęca go i przeraża. Odkrywanie emocji - zgoda, ale jeśli można przy tym zademonstrować swą władzę.
Kobiecie słowa przynoszą ulgę. Zwierzając się, kobieta zgłębia swe uczucia i uczy się je oswajać. W mówieniu o sobie nie widzi nic nieodpowiedniego. Dla niej jest to dowód miłości i zaufania do drugiego człowieka. Im więcej się mówi, tym bardziej się kocha!
POTRZEBY UCZUCIOWE
Dla niego być kochanym oznacza mieć wsparcie i być podziwianym. Bez codziennej dawki zachęty ginie w oczach.
Kobieta potrzebuje dowodów miłości: miłych gestów, zrozumienia...

ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Pomimo zmian, jakie zaszły w społecznej pozycji kobiet, mężczyzna króluje w życiu publicznym. I podobnie jak dawniej, bardzo niechętnie przywdziewa się kuchenny fartuszek.
Kobieta chroni ognisko domowe. Poczucie władzy i zadowolenia czerpie z wychowywania dzieci i dbania o dom.
ZMYSŁY Kobiety lepiej słyszą i mają bardziej wrażliwy węch, lepiej widzą w nocy, ale panowie mają bystrzejszy wzrok w ciągu dnia. Mimo to słabiej rozróżniają odcienie kolorów, częściej niż kobiety są daltonistami. Kobieta zapamiętuje więcej informacji, ale na krótko.
Kobiety są niepokonane jeśli chodzi o zdolności lingwistyczne. Łatwiej opanowują słowa. Mężczyzna lepiej się sprawdza w zadaniach wymagających skupienia i uwagi przez dłuższy czas. Jego atutem jest podzielna uwaga, może wykonywać kilka zadań w jednym czasie. Może to właśnie tłumaczy ich sukces w dziedzinach kierowniczych.

WIERNOŚĆ
Dziewięciu na dziesięciu mężczyzn uważa wierność za podstawowy warunek szczęścia we dwoje. Co nie przeszkadza połowie z nich popełnić kilku niewłaściwych kroków?... Ona generalnie jest raczej wierna.


KOBIETA I MĘŻCZYZNA – DWA NAJWIEKSZE PRZECIWIEŃSTA NA NASZEJ PLANECIE, A JEDNAK JEDNO BEZ DRUGIEGO ŻYĆ NIE MOŻE!!!

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Powtórka do matury z polskiego.

Słowem wstępu
Mi pomogło mam nadzieje, że i wam pomorze. Siedziałam nad tym ponad mies. Jest tego dużo ale wszystko co potrzeba na 100%. Mature zdałam więc jest chyba ok :) Tym bardziej że nauczycielka patrzyła i czytała z niedowierza...