Charakterystyka Jagienki - z powieści "Krzyżacy".

Jednym z bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza pt. ,,Krzyżacy" jest Jagienka. To dziewczyna w wieku 15 lat, córka Zycha, krewna Zbyszka z Bogdańca. Po śmierci ojca - dwórka księżnej Aleksandry. Zakochana w zbyszku, wiernie czekała na swojego rycerza. Po śmierci Danusi została jego żoną i razem zamieszkali w Moczydołach. Maćka : Jaśka. Maćka, Juranda i Zycha.
Jagienka to kobieta harda i rumiana. Jej ciemne włosy uplecione były zwykle w warkocze, które ,,spływały" po szerokich ramionach dziewczyny. Bardzo ładna i smukła, swa gładkością oczarowała Zbyszka. Bił od niej blask, a wierne niebieskie oczy, patrzyły rozumiejąc wszystko.
Panna ze Zgorzelic to osoba smiała, otwarta na ludzi - bardzo szybko nawiazała kontakt z niedołężnym Jurandem. wytrzymała na ból i cierpienie, wytrwała, nie bojąca się walki - chciała wyruszyć na wojnę, powstrzymał ją fakt, iż była już matką. Odważna, nie zważająca na niebezpieczenstwo - wraz ze Zbyszkiem pokonała niedźwiedzia. Sprytem wykazała się podczas wyłowienia bobra z wody Gospodarna - zawsze okazywała pomoc rycerzom z Bogdańca. Miała dobre serce, więcej troszczyła się o innych, niż o siebie - zalezało jej na szczęści Zbyszka( nawet jeśli miał być mężem jej rywalki Danusi). Jagienka ma dar przekonywania - razem z Maćkiem wyruszyła do Spychowa, mimo wcześniejszych przeciwskazań. Miłosierna - pochyliła się nad nędznym starcem, który okazał się panem Spychowa. Szlachetna - rozumiała miłość Zbyszka do Danusi.
Uważam Jagienkę za postać pozytywną. Myślę, że to właśnie ona byłaby doskonałą żoną rycerza, ponieważ w razie zagrozenia umiałaby chronić siebie i dzieci. Nie poddałaby się bez bitki, zrobiłaby wszystko dla szczęścia swego męża, którego kocha. Potrafiłaby odnaleźć się w każdej sytuacji i bez skrepowania podjąć ze wszystkimi rozmowę.
Dlatego właśnie myślę, iż Jagienka byłaby doskonałą gospodynią w domu, jak i ,,rycerzem na wojnie".

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Jagienki z powieści "Krzyżacy"

Jagienka ze Zgorzelic byłą jedną z fikcyjnych postaci powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza . Jagienka była córką Zycha i Małgorzaty która zmarła gdy dziewczynka miał 8 lat i od tego czasu wychowywał ją ojciec. Opisywana postać...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki z powieści "Krzyżacy"

Henryk Sienkiewicz pisząc tę powieść,myślę,że chciał ukazać czytelnikowi,jak bardzo różnią się dwie osoby,które jednak coś łączy.Miłość do tej samej osoby.
Danusia Jurandówna-córka Juranda ze Spychowa,jej matka była litwin...

Język polski

Charakterystyka Jagienki H. Sienkiewicz "Krzyżacy".

Jagienka Zychówna to pierwsza postać, która mi tak zaimponowała. Do niej właśnie chciałabym się upodobnić.
Maćko z Bogdańca mówił o niej, że "(...) wszystko w niej było piękne: smukła postawa i szerokie ramiona, piersi jak...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki.

W powieści "Krzyżacy" poznajemy dwie młode dziewczyny: Jagienkę i Danusię. Obie są bardzo ważnymi postaciami w tej książce.
Danusia, gdy ją poznajemy, ma 12 lat. Jest ona córką Juranda ze Spychowa. Była dwórką księżne...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki - Henryk Sienkiewicz "Krzyżacy".

Danusia i Jagienka. Krucha, delikatna blondynka i silna psychicznie i fizycznie brunetka. Obie młode i piękne. Urokowi obu ulega kolejno Zbyszko z Bogdańca. Przyjrzyjmy się dwóm bohaterkom powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krayżacy”.