Wywiad z własnym dziadkiem

"Wspomnienia z II wojny Światowej" - wywiad z moim dziadkiem.

R.: Czy mógłbyś mi opowiedzieć o II wojnie światowej? Czy to nie są dla ciebie bardzo bolesne wspomnienia?

D.: Dobrze opowiem Ci, ale nie złość się na mnie gdybym czegoś nie pamiętał. Uważam, że każdy powinien dowiedzieć się, co się działo w czasie II wojny, nie można ukrywać tych wspomnień. Może kiedyś twój wnuk zapyta Cię o II wojnę światową i wtedy będziesz mógł mu opowiedzieć o tym czasie.

R.: W jakim wieku byłeś gdy wojna się rozpoczęła?

D.: Miałem wtedy 9 lat. Czyli byłem jeszcze dzieckiem.

R.: Czy w czasie wojny chodziłeś do szkoły?

D.: Nie. Niemcy pozamykali wszystkie szkoły i pozabierali nam wszystkie polskie książki. Każdy ukrył przed Niemcami jakaś polską książkę, więc uczyliśmy się po kryjomu.

R.: Jak się żyło w czasach wojny? Czy nie brakowało wam jedzenia?

D.: Podczas wojny wszystkiego było mało, a szczególnie jedzenia. Ale jakoś dawaliśmy sobie radę. Dużo produktów mieliśmy z własnej produkcji lub zapasów.

R.: Czy na tym terenie byli Niemcy, czy odbywały się jakiejś ważniejsze bitwy?

D.: Tak. U nas na wsi nocowali Niemcy. Spali prawie w każdym domu. Natomiast u nas była kuchnia polowa. Dużo ułatwiało nam to przeżycie, ponieważ zawsze coś się ukradło Niemcom. Nie na tym terenie nie walczyli, ale słyszałem, że nie daleko było jakieś starcie.

R.: Jak układały się wam stosunki z Niemcami?

D.: Na początku było nie najgorzej, ale później, gdy wkroczyła Armia Czerwona i Niemcy zaczęli uciekać, to zabierali gospodarzom konie i wozy, na których uciekali.

R.: Czy rozmawialiście z Niemcami znajdującymi się na tym terenie?

D.: Tak dużo Niemców dobrze mówiło po polsku. To wszystko, co pamiętam na temat II wojny. Dużo z tego, co ci powiedziałem opowiadał mi Tata, ja niewiele pamiętam, ponieważ byłem jeszcze dzieckiem, miałem wtedy 9 lat.

R.: Ciebie pewnie nie zabrali do obozu, zważając na twój wiek. A może znałeś kogoś, kogo zabrali do obozów?

D.: Tak wyjechało tam kilku sąsiadów, ponieważ nie chcieli przyjąć Niemców na nocleg.

R.: Czy byłeś świadkiem jakiejś strzelaniny? Czy rozstrzelali kogoś z twoich znajomych?

D.: Tak rozstrzelali kilka znanych mi osób, ale nie pamiętam ich imion.

R.: Bardzo Ci dziękuje za to, co mi powiedziałeś na ten temat.

D.: Ja również ci dziękuję za to, że mnie wysłuchałeś.

Remigiusz Lewandowski
Klasa IIId

Dziecko ofiara przemocy w rodzinie czyli zespół dziecka maltretowanego

AGNIESZKA BOROWSKA