Przemówienie na temat kultury młodzieży

Drodzy Uczniowie!

Pewnie sądzicie, że to będzie kolejne nudne przemówienie, z cytatami z naukowych opracowań! Otóż nie. W tym przemówieniu nie zamierzam poruszać żadnych nowych tematów, a wszystkie przykłady zaczerpnęłam z własnych doświadczeń.
Tematem dzisiejszego krótkiego wykładu będzie kultura młodzieży, czyli nas samych!

Ze złym zachowaniem spotykamy się na co dzień. Przykłady możemy znaleźć wszędzie: w autobusie, na ulicy, w sklepie, w szkole, a nawet w domu. Bardzo często słowa, które wypowiadamy są niestosowne, a wręcz obraźliwe. Zastanówmy się nad własnym zachowaniem, dajmy sobie 5 minut na wyliczenie własnych błędów, związanych właśnie z brakiem kultury.

Na pewno każdy z nas podróżował kiedyś autobusem. Niestety, większość z nas spotkała się w środkach komunikacji z brakiem kultury, wychowania. Często sami nie potrafimy zachować się w sposób właściwy. Czy zawsze, kiedy do autobusu wsiadała starsza Pani czy Pan ustępowaliśmy miejsca? Odpowiedź nasuwa się sama. W czasie, kiedy my śmialiśmy się albo po prostu rozmawialiśmy o szkole i wypoczynku, starszy człowiek obok walczył sam ze sobą, aby tylko nie zasłabnąć! Pomyślmy teraz, czy nie wstyd nam przed samym sobą? Rozumiem, że jadąc rano do szkoły czujecie się niewyspani albo też, kiedy wracacie do domu, Wasze głowy zaprzątnięte są dużą ilością prac domowych. Sami jednak przyznacie, że Wasze nogi są zdrowsze i silniejsze.

Innym przykładem, z jakim możemy spotkać się każdego dnia, jest obraźliwy sposób odzywania się do osób starszych czy nawet do kolegi, koleżanki. Kiedy znajdujemy się w miejscu publicznym, rozmawiając, między zdaniami wtrącamy przekleństwa. Bardzo często sami tego nie zauważamy, gdyż obraźliwe słowa stały się Naszym ?chlebem powszednim?. Z pewnością słyszą to inni, którzy stoją obok Nas. Czy chcecie identyfikować się z grupą ludzi, która przeklinając i zachowując się w nieodpowiedni sposób chce się wyróżnić?
Czy zastanawialiście się, jakie wydajecie świadectwo przede wszystkim sobie, ale także Waszym domom i rodzinom?

Za kilka, może kilkanaście lat sami założycie rodziny. Będziecie chcieli wychować swoje dzieci w jak najlepszy sposób. Musicie pamiętać, że dziecko czerpie wzorce właśnie z zachowań swoich rodziców. Jeśli Wy będziecie przeklinać, czy zachowywać się niekulturalnie, Wasze dzieci zrobią to samo. Musicie o tym pamiętać!

Mam nadzieję, że moje przemówienie zmieniło w Was sposób postrzegania samych siebie, a przynajmniej zmusiło Was do chwili refleksji. Myślę, że nie ma na tej sali osoby, która nie popełniła błędów wymienionych przeze mnie wcześniej. Zastanówcie się raz jeszcze nad swoim zachowaniem, kulturą, czy warto tak dalej postępować? Mam nadzieję, że dzisiaj, kiedy będziecie wracać do domów, rozejrzycie się, czy gdzieś obok nie stoi osoba, której możecie niewielkim wysiłkiem pomóc.
Dziękuję za uwagę.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Przemówienie na temat braku kulturalnego zachowania wśród młodzieży.

Drodzy Uczniowie. Koledzy i Koleżanki! Pewnie sądzicie, że będzie to kolejne nudne przemówienie rodem prosto z opracowań naukowych. Otóż nie! W moim aczkolwiek krótkim przemówieniu nie zamierzam poruszać, żadnych obcych wam tematów. Za ...

Język polski

Przemówienie do uczniów na temat dobrego zachowania i kultury.

Drodzy uczniowie! Zdaję sobie sprawę, że macie za sobą długi dzień. Sama nie wiem, co jest bardziej męczące: siedzieć i słuchać, zastanawiając się, czy zgadzamy się z tym, co słyszymy, czy też stać i mówić. Przypuszczam, że ta pi...

Resocjalizacja

Projekt dotyczący aktywizacji młodzieży

1. Tytuł projektu:

”Teatralka na wsi” Happening jako forma dotarcia do grup młodzieży ze środowisk podmiejskich .”


2. Wnioskodawcy:

XXX

3. Tytuł projektu / Miejsce wykonania:

”Teatralka ...

Religia

Jan Paweł II - 25 kluczowych wydarzeń pontyfikatu

Jan Paweł II - 25 kluczowych wydarzeń pontyfikatu

1. Inauguracja pontyfikatu ..."Nie lękajcie się!" - 22.10.1978
Bez przesady można powiedzieć, że atmosfera wyczekiwania objęła tego dnia cały świat. Dla większości Polaków ...

Język polski

Motyw szlachty - (załącznik)

Szlachta przez wiele wieków naszej historii była nie najliczniejszą, ale za to najważniejszą grupą społeczną, dbając o obronę granic, tworząc kulturę i tradycję narodową. Mimo to wielokrotnie była wówczas krytykowana i atakowana prze...