Sprawozdanie z Rekolekcji

Rekolekcje – to w Kościele rzymskokatolickim kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź. Zwykle rekolekcje odbywają się w czasie Wielkiego Postu. To definicja słownikowa. A jak kształtuje się pojęcie rekolekcji w moich myślach? Dla mnie rekolekcje to oczyszczenie, odnowa duchowa, coś czego potrzebuję przynajmniej raz w roku. Pomagają mi zrozumieć pewne ważne sprawy i pomagają mi spojrzeć na nie inaczej.
Nasze szkolne rekolekcje trwały od 22 do 24 marca, odbyły się pod hasłem „Jezus drogą, prawdą i życiem”. PRZYBLIŻYĆ nam prawdę o Jezusie próbował ksiądz Tadeusz Piwowarski…
Rozważania były codziennie inne.
Pierwszego dnia mówił o Jezusie, który jest Prawdą, drugiego o Jezusie, który jest Drogą, a trzeciego o Jezusie który jest Życiem.
Ksiądz Tadeusz mówił o tym aby uwierzyć w Jezusa, w Jego siłę miłosierdzia i przebaczenia, a będzie to początek przemiany w życiu człowieka. Jezus Chrystus, który sam o sobie powiedział: "Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem" (J 14,6) został ukrzyżowany bo głosił Prawdę, bo sam był Prawdą. "Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo Prawdzie". (J 18,37).
W naszych zakłamanych czasach chyba najbardziej brakuje nam właśnie Prawdy. A Prawda świeci jasnym światłem i jest do odkrycia, do poznania, a nie do głosowania i ustanawiania. Tylko, że jednym z podstawowych warunków poznania Prawdy jest pokora. A z tym jest już znacznie gorzej w naszych pysznych czasach.
Kiedy x Tadeusz mówił o Jezusie jako o drodze, zrozumiałem, że Droga prowadzi do celu i, jeśli nią kroczymy, możemy być pewni, że dotrzemy tam, gdzie chcemy dotrzeć. Droga pełna jest drogowskazów, które informują nas o celu podróży, ilości kilometrów, kierunku itp.
Jezus mówi nam, że sens życia kryje się w Nim. Bóg bowiem nawet wobec bezsensu naszego życia jest sensem. Można nawet powiedzieć, że jest jedynym sensem życia. Jeśli zatem wskazuje nam drogę, to jest ona sensowna, a zatem prowadząca do szczęścia.
A dlaczego Jezus jest Życiem? Bo Życie to radość, piękno. Życie to poczucie zmiany, ruchu, ciągły zachwyt otrzymanym darem. Życie to piękny bilet wygrany na loterii, który może przynieść wiele dobra.
Jezus wskazuje, że prawdziwe życie jest tylko w Nim.
Rekolekcjonista mówił też o grzechu. Wiara w to, że Boga nie obchodzą małe grzechy, jest zakłamaniem, podobnie jak myśl, że piekło zarezerwowane jest dla „złych ludzi”. Wszelki grzech oddziela nas od Boga, nawet „drobne niewinne kłamstewko”. Wszyscy zgrzeszyli i nikt nie jest wystarczająco dobry, by dostać się do nieba dzięki własnym staraniom.
Bardzo podobało mi się przygotowanie do rekolekcji i ogólny ich nastrój. Świetnie grał zespół muzyczny, było dużo młodzieży i tworzyła się piękna atmosfera. Najbardziej podobało mi się w czwartek, czyli w dzień spowiedzi świętej. Wtedy odczuwało się taki przyjazny klimat.
Rekolekcje nauczyły mnie, że Jezus jest jedyną drogą do zbawienia, ponieważ On zapłacił za moje grzechy.


donkoguto

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Mam napisać z Polskiego na jutro sprawozdanie z rekolekcji, i nie wiem kompletnie co mam tam napisać ta Pani bardzo szczegółowo każe pisac , w sumie na tych rekolekcjach nic specjalnego sie nie dzialo w te 3dni mielismy na 10:45 gdy weszlismy do kosciola

Mam napisać z Polskiego na jutro sprawozdanie z rekolekcji, i nie wiem kompletnie co mam tam napisać ta Pani bardzo szczegółowo każe pisac , w sumie na tych rekolekcjach nic specjalnego sie nie dzialo w te 3dni mielismy na 10:45 gdy weszlismy ...