Opowiadanie "Upiór" Adama Mickiewicza.

Według opowiadań osób, mieszkających w pobliżu cmentarza, co roku w dzień
zaduszny, powraca do świata żywych ten, który już do niego nie należy – Upiór. Powstaje z mogiły z chwilą zabłyśnięcia na niebie pierwszej gwiazdy i powraca do grobu „gdy zadzwonią na niedzielę czwartą”, bez sił, ze skrwawioną piersią. Ożywia go duch nadziei, który sprawia, że zmarły pojawia się w „krainie młodości”, aby szukać
ukochanej kobiety.

Okoliczni mieszkańcy znają nieszczęśliwe dzieje Upiora, który w młodym wieku popełnił samobójstwo. Zjawa cierpi katusze, ponieważ jęczy smutnie i „płomieniem bucha”.

Jakiś czas temu zjawę podsłuchał zakrystian. Po wyjściu z grobu Upiór przeklinał siły, które każdego roku przywracają mu życie
, by na nowo przeżywał swój tragiczny los. Żalił się, że znów musi ujrzeć twarz ukochanej kobiety, poznać
ją i stracić. Ponownie będzie cierpiał, doznawał udręki rozstania i zakończy swój czasowy pobyt na ziemi samobójstwem.

Wspominał miłość, którą ukrywał przed wybranką serca. Inny mężczyzna sądził, że młodzieniec swym zachowaniem obrażał dziewczynę i uwłaczał jego rodowej dumie. Udawał, że nie rozumie prawdziwych uczuć Upiora. Wielokrotnie okazywał mu fałszywą przyjaźń, lecz młodzieniec nigdy się nie skarżył ani nie gardził rywalem. Napotkani ludzie chcą odmawiać egzorcyzmy lub uciekają na jego widok. Duch czuł się winny, że obraża tak wiele osób podążając ku swojemu celowi. Oczekiwał, że ukochana powita go jak
dawniej i wybaczy, że po raz kolejny ją niepokoi. Tylko przez
godzinę jako „mara przeszłości” zakłócał jej obecne szczęście. Liczył również na to, że wysłucha jego „grobowej mowy”.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Dziady" - analiza i krótki życiorys Adama Mickiewicza.

Dziady - bardzo stary obrzęd przywoływania duchów odbywający się na wsiach w miejscach ukrytych od wzroku ludzkiego. Cały obrzęd prowadzony jest przez Guślarza. W epoce romantyzmu obrzęd ten był zwalczany przez duchowieństwo i szlachtę. ...

Język polski

Polski dramat romantyczny.

Dramat romantyczny- to typowy dla literatury romantycznej gatunek dramatu, którego budowę cechuje tzw. „forma otwarta” czyli struktura charakteryzująca się odrzuceniem tradycyjnych reguł kompozycyjnych (m.in. zasady trzech jedności), fragm...

Język polski

Biblijne i mitologiczne inspiracje w literaturze.

... Mitologia i Biblia wiecznie żywe ...

BIBILIJNE I MITOLOGICZNE INSPIRACJE W LITERATURZEWstęp.
Biblia jak i Mitologia są to dwie księgi starożytne, w których spisane są dzieje i prawa boskie. Różnią się...