Dobre maniery przede wszystkim

Każdej z nas zdarza się popełniać z życiu "faux pas", i czasem są to mniejsze, czasem większe gafy. I choć nietakt jest z naszej strony nieumyślny, wywołuje niezręczną sytuację, sprawia, że czujemy się źle, tym bardziej gdy nasze zachowanie ktoś może odebrać z niesmakiem. Jednak każdy popełnia błędy. Dzieje się tak dlatego, że z zasadami dobrego zachowania się nie rodzimy, ale całe życie się ich uczymy. Cały czas poznajemy zasady, reguły, prawa i zwyczaje, których przestrzeganie jest bardzo ważne, ale które zostały przez stulenia wypracowane, aby ułatwić nam życie.

Savoir vivre znaczy po prostu "wiedzieć jak żyć". To nic innego jak umiejętność odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji: w domu, pracy, w podróży, wobec męża, dzieci, rodziców czy sąsiadów. Lecz nie chodzi o to, aby zasady te stosować bezwzględnie czy wytykać komuś ich nieznajomość, ale aby móc czuć się dobrze z samym sobą, w otoczeniu innych ludzi oraz aby oni czyli się komfortowo. Kultura ogólnoludzka jest w życiu bardzo ważna. Jest ona odbiciem naszych cech charakteru, zasad moralnych, etycznych, obyczajowych, ale także stylu życia.

Bycie osobą kulturalną ułatwia życie, ponieważ pozwala czuć się komfortowo w każdej sytuacji. Czasem wystarczą drobnostki, które jednak ogromnie pomagają w życiu codziennym i świadczą o naszej kulturze i znajomości zasad dobrego zachowania.

Jakie to drobnostki?
- życzliwość oraz szacunek do ludzi i świata,
- uśmiech i dobre słowo,
- powściągliwość w wydawaniu sądów i opinii o innych ludziach,
- otwartość na ludzi,
- dyskrecja,
- punktualność,
- umiejętność słuchania innych i rozumienia ich potrzeb,
- lojalność,
- uprzejmość.

Każdy człowiek swoim zachowaniem reprezentuje siebie i swoje wartości. Kobieta stając się matką, uczy swoje dzieci jak należy się zachowywać i stara się jak najlepiej je wychować. Sukces wychowawczy będzie możliwy jednak jedynie wtedy, kiedy dziecko będzie widziało na co dzień pozytywne zachowania rodziców, doświadczało miłości, cierpliwości i zaangażowania. Pierwszą instytucją, która uczy dzieci zasad dobrego zachowania, jest właśnie rodzina. Dlatego tak ważne jest, aby to mama i tata wpajając swoim pociechom zasady dobrego zachowania, pomagali im zdobyć dobre maniery, będąc dla nich przykładem każdego dnia.

Bo istotne jest aby swoim dobrym zachowaniem dawać przykład innym ludziom. Nie zapominajmy też o podstawowych, ale jakże ważnych słowach: proszę, dziękuję, przepraszam.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Średniowiecze - opracowanie epoki.

Nazwę średniowiecza (tj. wieków średnich - łac. Media tempora) wprowadzili twórcy renesansu; oznaczyli nią okres rozciągający się między epoką starożytną a nowymi czasami odrodzenia. Średniowiecze uważano za okres bezpłodny, mroczny...

Socjologia

Kultura a cywilizacja

Aby odpowiedzieć na stwierdzenie zawarte w temacie pracy, musimy wyjaśnić dwa podstawowe pojęcia , które zawierają się w stwierdzeniu powyżej tzn. kultura i cywilizacja . Kiedy słowo kultura pojawiło się po raz pierwszy w językach europe...

Język polski

Lektury optymistyczne głoszące pochwałę życia.

„Nie bez powabów jest ten straszny świat,
nie bez poranków
dla których warto się zbudzić”
(W. Szymborska)
Lektury optymistyczne głoszące pochwałę życia i potrzebę zgody człowieka ze światem w Twoich doświadczenia...

Język polski

"Świat jest jeno szkoła szukanie - nie oto chodzi kto dopadnie, ale kto przebieży piękniejszą drogą"- zinterpretuj słowa francuskiego filozofa XVI wieku i przedstaw drogi życiowe wybranych bohaterów literackich różnych epok.

„ŚWIAT JEST JENO SZKOŁĄ SZUKANIA – NIE O TO CHODZI KTO DOPADNIE, ALE KTO PRZE-BIEŻY PIĘKNIEJSZĄ DROGĄ” – ZINTERPRETUJ SŁOWA FRANCUSKIEGO FOLIZOFA XVI WIEKU I PRZEDSTAW DROGI ŻYCIOWE WYBRANYCH BOHATERÓW LITERACKICH RÓŻNYCH EPOK. R...

Język polski

Nad Niemnem

GENEZA: Autorka pisała w jednym z prywatnych listów: „Powieść będzie trzytomowa i jeżeli nie piękna, to przynajmniej pełna rzeczy nowych. Głównym źródłem jej wątku jest powstanie 1863 roku”. Wydanie książkowe powieści w 1888 r. ...