Konfederacja targowicka, przywódcy, program i znaczenie

Konfederacja targowicja, targowica był to spisek magnacki zawiązany w celu obalenia reform Sejmu Czteroletniego i unieważnienia Konstytucji 3 Maja 1791. Formalnie ogłoszona 14 maja 1792 w pogranicznym miasteczku Targowica położonym w dobrach Potockiego na Ukrainie, faktycznie zawiązana w Petersburgu 27 kwietnia 1792. Przywódcy konfederacji, magnaci kresowi S.S. Potocki, F.K. Branicki, S. Rzewuski, S. Kossakowski dążyli do utrzymania starych struktur państwowych bądź podziału Rzeczypospolitej na autonomiczne prowincje zarządzane przez przedstawicieli magnaterii.

W treści aktu konfederacji oprócz zarzutów despotyzmu panującego w Polsce i obalenia drogą spisku jej praw kardynalnych , pojawiło sie oskarżenie o nasladowanie " fatalnych wzorów z Paryża". Konfederaci zwrócili się o pomoc do Rosji, co wykorzystała Katarzyna II, wysyłając przeciwko Polsce 100-tysięczną armię. W trwającej od maja do lipca 1792 wojnie polsko-rosyjskiej wojsko polskie poniosło klęskę. Mimo, że brak szerszego poparcia dla konfederatów targowickich utwierdziło Katarzyne w opinni o słabości obu stron konfliktu polskiego, nie skłoniło jej to do zawierania jakichkolwiek kompromisów. Imperatorka Rosji nakazywała tylko królowi Stanisławoiw Augustowi przystąpienie do konfederacji i kapitulacje. 23 lipca 1792 po nadejściu ultimatum z Rosji zapadła w Warszawie decyzja o zaniechaniu. Spodkało sie to ze sprzeciwem licznych osobistości Rzecpospolitej lecz król przystepując do konfederacji miał nadzioeje, że uratuje Polskę przed interwencją wojskową Prus. Jednak król poniósł całkowitą klęskę i w pokonanym kraju władzę przejęła Generalność konfederacji targowickiej.Po wojnie targowiczanie przywracali stare porządki, prześladowali zwolenników Konstytucji 3 Maja, wprowadzili cenzurę prasy, wydawnictw i korespondencji. Wkroczenie wojsk pruskich do Wielkopolski i II rozbiór Rzeczypospolitej skompromitowały przywódców konfederackich i spowodowały odsunięcie ich od wpływów na sprawy państwowe.

Rzeczpospolita pogrążyła się w politycznym i ekonomicznym chaosie co zmusiło do emigracji twórców Sejmu Czteroletniego Konfederacja targowicka została rozwiązana w 1793 przez sejm w Grodnie (sejmy rozbiorowe).

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Oświecenie w Polsce i na świecie

W załączniku znajdziecie prace w formie pierwotnej, napisana przeze mnie na podstawię notatek z lekcji i podręcznika.

Oświecenie - nazywany wiekiem rozumu okres, w którym przywiązywano wielką wagę do siły rozumu. W związku z doce...

Historia

Powstanie Kościuszkowskie (1794) insurekcja kościuszkowska i rozbiory (forma notatki)

III rozbiór Polski (1795)

Przyczyny powstania:
II rozbiór Polski
rządy Targowiczan
upadek gospodarczy i polityczny, bieda, bezrobocie
bezpośrednią przyczyną był rozkaz ambasadora carskiego o redukcji wojska.

...

Historia

Rozbiory Polski i niektóre wydarzenia im towarzyszące.

Kilka pytań opracowanych z książki o profilu podstawowym.

1/242
Jak doszło do pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej?
Pierwszy rozbiór Rzeczypospolitej miał miejsce w 1772 r. Do dzisiaj funkcjonuje wiele teorii co do przyczyn,...