Dzięki zmysłowi powonienia możemy poznawać nowe zapachy, które często powodują różne reakcje organizmu. Niektóre zapachy są przyjemne, inne nie. Tak czy inaczej - jest ich nieskończenie wiele :-) Zmysł smaku - jak sama nazwa wskazuje, pozwala na poznanie smaków różnych rzeczy. Dzięki niemu możemy jeść nasze ulubione potrawy. Oba te zmysły współpracują ze sobą. Czując zapach często jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jego smak.
Zmysł smaku, podobnie jak zmysł powonienia, działa na zasadzie odbioru bodźców chemicznych. Można powiedzieć, że organem umożliwiającym czucie smaku jest język, ponieważ to właśnie w jego obrębie znajduje się zdecydowana większość odpowiedzialnych za smak receptorów. Komórki receptorowe są uorganizowane w tzw. kubki smakowe, które zawierają także komórki podporowe oraz połączenia z zakończeniami wielu włókienek nerwowych, przewodzących bodźce do mózgu. Kubki smakowe, choć w największym zagęszczeniu obecne w brodawkach języka, znajdują się również w wielu innych częściach błony śluzowej jamy ustnej.Powonienie jest uważane przez większość ludzi za jeden z mniej ważnych zmysłów. Jednak, jego rzeczywiste znaczenie dla postrzegania i reagowania na otoczenie może być niedoceniane, ponieważ w dużo większym stopniu wpływa on na ludzką podświadomość niż świadome wrażenia. Prawdopodobnie jest to jeden ze starszych zmysłów naszego organizmu, i to właśnie dzięki niemu wysyłamy niezależne od świadomości sygnały dla innych ludzi. Uważa się np. że ciało człowieka zaopatrzone jest w szereg gruczołów zapachowych mających związek z pociągiem płciowym, które uaktywniają się dopiero w okresie dojrzewania. Mówi się także o specyficznej więzi, jaka wytwarza się między matką i jej nowo narodzonym dzieckiem dzięki zapachowi, stanowiącemu dodatkowy czynnik pozwalający na wzajemne rozpoznawanie się. W momencie ograniczenia innych, bardziej bezpośrednio działających zmysłów, jak wzrok, powonienie dostarcza wielu ważnych informacji o świecie zewnętrznym. Narządem zmysłu powonienia są tzw. błony węchowe zajmujące niewielką, trudno dostępną część jamy nosowej.
Jaką rolę w życiu człowieka odgrywają zmysł powonienia i zmysł smaku ?
Jaką rolę w życiu człowieka odgrywają zmysł powonienia i zmysł smaku ?...
Pyt.1 Dlaczego skóra zapewnia odbieranie wrażeń z otoczenia i reagowanie na nie? Pyt.2 jaką rolę w życiu człowieka odgrywają zmysł powonienia i zmysł smaku? Pyt.3 dlaczego po jakimś czasie przestajemy czuć nieprzyjemne zapachy?
Pyt.1 Dlaczego skóra zapewnia odbieranie wrażeń z otoczenia i reagowanie na nie? Pyt.2 jaką rolę w życiu człowieka odgrywają zmysł powonienia i zmysł smaku? Pyt.3 dlaczego po jakimś czasie przestajemy czuć nieprzyjemne zapachy?...
Nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu człowieka.
I. Wstęp
II. Nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu poszczególnych układów
1) Układ narządu ruchu
2) Układ oddechowy
3) Układ krwionośny
4) Układ pokarmowy
5) Układ moczowy
6) Skóra
7) Gruczoły wyd...