Gospodarka II Rzeczypospolitej.
1. Zniszczenia wojenne:
- działania wojenne toczyły się na ok. 90% terytorium powojennego państwa polskiego,
- zniszczenia w przemyśle, wywożenie maszyn przez zaborców w końcowym okresie końcowym wojny,
- spadek produkcji rolnej (w pierwszych latach powojennych produkcja rolna spadła o 40 % w stosunku do okresu przedwojennego),
-zniszczenia komunikacyjne.
2. Trudności związane z koniecznością ponownego złączenia trzech terytoriów pozaborowych.
Ziemie dawnych zaborów różniły się:
- poziomem rozwoju gospodarczego (Górny Śląsk należał do najlepiej rozwiniętych regionów w Europie; dobrze rozwinięta była Wielkopolska i Królestwo Polskie; niski poziom gospodarki panował w Galicji i na tzw. kresach wschodnich),
- systemem monetarnym,
- systemem administracyjnym,
- systemem oświatowym,
- mentalnością ludzi wykształconą przez kilka pokoleń w różnych państwach zaborczych ( w zaborze pruskim ludzie byli pracowici i oszczędni; w zaborze austriackim biedni i niewykształceni; w zaborze rosyjskim walcząc z władzami carskimi wykształciły się takie cechy jak omijanie prawa, brak szacunku dla władzy państwowej).
3. Trudności gospodarcze pierwszych lat powojennych i reforma walutowa Władysława Grabskiego.
a) odbudowa gospodarcza w pierwszych latach powojennych realizowana była przez kolejne rządy m.in. przy pomocy zwiększonej emisji pieniędzy; w ciągu kilku lat inflacja przerodziła się w hiperinflację (w 1918r. 1 dolar = 8 marek polskich, w 1923r. 1 dolar = 10 milionów marek polskich)
b) reforma walutowa Władysława Grabskiego Władysław Grabski został w grudniu 1923r. premierem i ministrem skarbu. Jego największym dziełem była przeprowadzona w 1924r. reforma walutowa.
- zrównoważenie budżetu państwa (wprowadzenie drastycznych oszczędności, wprowadzenie specjalnego podatku majątkowego),
- podporządkowanie skarbowi państwa monopoli, czyli spirytusowego, tytoniowego, loteryjnego
- utworzenie Banku Polskiego emitującego nową polską walutę (1 złoty = 1 mln 800 marek polskich, 1 dolar = 5,18 złotych).
4. Budowa Gdyni.
Decyzja o budowie Gdyni zapadła w 1922r. Przyczyną tej decyzji były trudności w korzystaniu przez Polaków z portu gdańskiego. W 1938r. Gdynia stała się największym portem na Bałtyku i dziesiątym portem w świecie.
5. Rozwój gospodarczy Polski w latach 30-tych; działalność Eugeniusz Kwiatkowskiego.
Eugeniusz Kwiatkowski był w latach 1926-1930 ministrem przemysłu i handlu, w latach 1935-1939 wicepremierem interwencjonizmu państwowego. Był twórcą trzech planów gospodarczych:
- czteroletni plan inwestycyjny na lata 1936-1939, zrealizowany już w marcu 1938r.,
- sześcioletni plan rozbudowy sił zbrojnych na lata 1937-1942,
- piętnastoletni plan rozwoju gospodarczego Polski.
W ramach realizacji pierwszych dwóch planów powstała największa inwestycja gospodarcza II Rzeczypospolitej- Centralny Okręg Przemysłowy (COP) w widłach rzek Wisły i Sam. Na terenie COP powstało ponad 100 zakładów przemysłowych m.in. Elektrownia w Rożnowie, Kombinat Metalurgiczny w Stalowej Woli, Kombinat Chemiczny w Dębicy, Zakłady Przemysłu Zbrojeniowego w Radomiu, Skarżysku i Starachowicach, Zakłady Lotnicze w Mielcu, Fabryka SamochodówCiężarowych w Lublinie. Inną ważną inwestycję tego okresu była budowa Magistrali Węglowej Śląsk i Gdynia. W latach 1935-1939 produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 25%.