Okręg przemysłowy
Górnośląski okręg przemysłowy
Górnośląski Okręg Przemysłowy (GOP) jest największą w kraju aglomeracją
miejsko- przemysłową o powierzchni ok. 2,7 tys. km2. W skład GOP wchodzi 14 większych miast i kilkanaście mniejszych oraz otaczające je tereny przemysłowe.
Największym i najważniejszym miastem GOP-u są Katowice, leżące w samym centrum całego okręgu przemysłowego.
GOP jest w naszym kraju najbardziej charakterystycznym przykładem obszaru wysoce przekształconego przez człowieka. Wynika to z ogromnej koncentracji na tym obszarze przemysłu ciężkiego ( węglowego, chemicznego, metalurgicznego, metalowego, maszynowego, i energetyki) oraz toksycznych gałęzi przemysłu mineralnego.
Opady pyłów, kwaśne deszcze i zatruwanie wód wpływają na degradację gleb
na skalę nie spotykaną w innych regionach kraju. Już dzisiaj zmusza to do wyłączenia z produkcji rolniczej kilkudziesięciu tysięcy hektarów użytków rolnych.
Przemysł
GOP jest regionem o ogromnej koncentracji przemysłu. Dominuje tu:
1. przemysł górniczy (kilkadziesiąt czynnych kopalń węgla kamiennego)
2. przemysł hutniczy (kilkanaście czynnych hut żelaza i metali nieżelaznych),
3. przemysł transportowy (fabryki samochodów w Gliwicach i Tychach oraz producent pojazdów szynowych Konstal w Chorzowie)
4. przemysł energetyczny (kilkanaście czynnych elektrowni i elektrociepłowni)
5. przemysł maszynowy
6. przemysł chemiczny (zakłady azotowe, Pollena Savona, Fabryka Farb i Lakierów HAJDUKI)
Wymienione już branże uzupełniają zakłady przemysłu - ceramicznego, drzewno-papierniczego, dziewiarskiego, materiałów budowlanych, odzieżowego, poligraficznego, przetwórstwa spożywczego, szklarskiego, włókienniczego.
Położenie
Górnośląski Okręg Przemysłowy znajduje się na Wyżynie Śląskiej, w województwie śląskim i częściowo w województwie małopolskim, w dorzeczu Wisły i Odry. Ze względu na stopień przekształcenia środowiska jest traktowany jako odrębna jednostka geograficzna. Pod względem geologicznym GOP położony jest w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym.
Przyczyna rozwoju
Jedną i najważniejszą cechą tak intensywnego rozwoju na tym terenie są bardzo duże pokłady węgla kamiennego, który wykorzystują elektrownie, huty oraz inne zakłady przetwórcze. Dzięki niemu mogą się tam dobrze rozwijać nie tracąc funduszy na transport tego surowca, bez którego ich działalność nie była by możliwa.