Piramida żywienia

Co to jest?

Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które zjadamy w ciągu dnia. Przy czym obowiązuje zasada, że to co najważniejsze w racjonalnym odżywianiu znajduje się u dołu piramidy, czyli podstawy. Po raz pierwszy piramidę zdrowego odżywiania opracowali uczeni kanadyjscy około 30 lat temu.

Z czasem, w miarę poszerzenia się wiedzy o zdrowym odżywaniu, pierwotna piramida ulegała pewnym modyfikacjom.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat wzorcem dla wszystkich była piramida opracowana przez naukowców z USA. W Polsce została przyjęta przez Instytut Żywności i Żywienia. Podstawa tej piramidy, czyli:
POZIOM I 6-11 porcji chleba, płatków śniadaniowych, ryżu, makaronów;
POZIOM II 3-5 porcji warzyw i 2-4 porcje owoców;
POZIOM III 2-3 porcje mleka, jogurtów, serów oraz 2-3 porcje mięsa, drobiu, strączkowych, jaj, orzechów;
POZIOM IV rzadko cukier i tłuszcz.


Jak wygląda najnowsza piramida?


Nową piramidę żywienia opracowali naukowcy ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda w USA pod kierunkiem prof. Waltera Willetta.

POZIOM I
Nowością tej piramidy jest przede wszystkim wprowadzenie nowego dodatkowego poziomu - aktywności fizycznej. Ruch został uznany za nieodzowny element łączący się ze zdrowiem i dlatego znalazł się u podstawy piramidy, czyli na pierwszym poziomie. Zaleca się codziennie przynajmniej 30-minutowy szybki marsz.

Ponadto w tej piramidzie niektóre produkty znalazły się na zupełnie innym miejscu. Te, które były u jej podstawy, zostały przesunięte na szczyt i odwrotnie.

POZIOM II to produkty z pełnego ziarna w większości posiłków oraz tłuszcze roślinne - oliwa, olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy i inne tłuszcze roślinne;
POZIOM III to warzywa - dozwolone, owoce 2-3 razy dziennie;
POZIOM IV to orzechy, rośliny strączkowe 1-3 razy dziennie
POZIOM V to produkty mleczne lub suplementy wapnia 1-2 razy dziennie; na szóstym poziomie, a więc najrzadziej: czerwone mięso oraz białe pieczywo, makarony, ryż .



Jakie przesłanie dla nas wynika z nowej piramidy?




1. Codziennie powinniśmy ćwiczyć przynajmniej pół godziny, można też chodzić, jeździć na rowerze, bo ruch chroni przed chorobami cywilizacji, np. cukrzycą i schorzeniami serca i kręgosłupa.
2. Należy jeść produkty węglowodanowe z jak najmniej przetworzonych mąk gruboziarnistych, a także kasze, zwłaszcza gryczaną i jęczmienną. To najlepsze źródła skrobi i błonnika.
3. W codziennym menu powinny się znaleźć tłuszcze roślinne, a więc oliwa z oliwek, oleje - słonecznikowy, sojowy, rzepakowy i wysokiej jakości margaryny miękkie (bez tłuszczów trans). Dostarczają nam niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza potrzebnych organizmowi tłuszczów omega-6 i omega-3, które możemy czerpać jedynie z pożywienia.
4. Warzywa najlepiej jeść surowe lub gotowane na parze, bez zasmażek. Niektóre owoce zawierają dużo cukru (fruktozy), dlatego zaleca się je jeść najwyżej dwa-trzy razy dziennie. Nie wolno z nich rezygnować, bo dostarczają nam witamin.

Dodaj swoją odpowiedź
Elektrotechnika

Piramida żywienia dla osoby pracującej fizycznie (nie dla sportowca!)

Piramida żywienia dla osoby pracującej fizycznie (nie dla sportowca!)...

Biologia

piramida żywienia proszę opisie po kolej

piramida żywienia proszę opisie po kolej...

Podstawy przedsiębiorczości

1.Na czym polega piramida żywienia.  2.Jakimi zasadami należy kierować się stosując zamianę produktów. Opowiedz własnymi słowami tylko, żeby nie było za krótko :)

1.Na czym polega piramida żywienia.  2.Jakimi zasadami należy kierować się stosując zamianę produktów. Opowiedz własnymi słowami tylko, żeby nie było za krótko :)...

Biologia

Piramida Żywienia kto ją wymyślił i dlaczego ? Za najlepszą odpowiedź daje naj ;)

Piramida Żywienia kto ją wymyślił i dlaczego ? Za najlepszą odpowiedź daje naj ;)...

Elektrotechnika

jak wygląda piramida żywienia

jak wygląda piramida żywienia...

Biologia

od kiedy istnieje nowa piramida żywienia

od kiedy istnieje nowa piramida żywienia...