Rodzaje malarstwa ze względu na tematykę: - pejzażowe (krajobraz) w tym: weduta (przedstawienie miasta) i nokturn (krajobraz nocny) - mogą być też nokturny w innych tematach wykorzystane (scena rodzajowa) - rodzajowe (życie codzienne, też sceny zbiorowe) - portret (popiersie, do kolan, całopostaciowy, wieloosobowy, konny...) też autoportret i portret trumienny - akt - martwa natura - malarstwo historyczne - malarstwo batalistyczne (bitwy, zaplecza bitew) - malarstwo religijne (i mitologiczne) - marynistyczne (sceny morskie) - hiperrealistyczne (wyglądające jak fotografia i zaliczyć tu będzie można i portrety i akty i na przykład pejzaże) - malarstwo abstrakcyjne (nie przedstawia elementów realnych) Treść zaś to jest to co na obrazie widzimy. I tak na przykład obrazy pejzażowe (krajobrazy) przedstawiać będą różne treści - od widoku pól, poprzez widoki pól i zabudowań, po same zabudowania w końcu; z różnych miejsc świata, o różnych porach dnia i roku; z udziałem postaci ludzkich (tzw. sztafaż) czy zwierzęcych lub bez nich. Treść opisujemy gdy analizujemy dane dzieło.
Rembrandt - życie i twórczość.
Rembrandt urodził się 15 lipca 1606 roku w Lejdzie (Leyden), w rodzinie młynarza. Fakt niskiego pochodzenia i wyjątkowe uzdolnienia chłopca zostały odnotowane już przez pierwszego biografa artysty, sekretarza burmistrza, Constatijna Huygensa....
Rozwój nauki, techniki, literatury i sztuki w Niemczech w 2 połowie XIX wieku
W pracy tej pragnę przedstawić rozwój nauki, techniki, literatury i sztuki, jaki nastąpił w Niemczech w drugiej połowie XIX wieku. Wcześniej jednak chciałabym zaprezentować stosunki między państwami w omawianym przeze mnie okresie.
D...