Projekt sieci komputerowej
1.Założenie projektu
Sieć, której strukturę przedstawiamy poniżej ma znaleźć swoje zastosowanie w całkiem sporym budynku (z wieloma pomieszczeniami). Można założyć, że jest to biurowiec lub hotel . Serwer znajdować się będzie w budynku mniejszym. Wszystkie stacje robocze mają mieć dostęp do sieci Internet. W tym celu wszystkie przełączniki połączymy z router`em a jego samego połączymy z serwerem, którego zadaniem będzie opiekować się siecią. Budynek ma w podstawie (40m x 40m) a wysokości ok.30m (10pięter). Wiec możemy śmiało stosować technologie działające do 120m.
2.Topologia sieci i okablowanie
Wszystkie komputery znajdujące się w konkretnych pomieszczeniach połączone są w jedną sieć lokalną opartą na technologii Ethernet. Do spajania sieci użyliśmy przełączników firmy 3Com, routera i serwera.
Cała sieć oparta jest na topologii gwiazdy, wykorzystującej skrętkę UTP kategorii 5 i końcówkach RJ-45. Za wykorzystaniem takiego rozwiązania przemawia przede wszystkim to, iż:
• awaria jednej końcówki nie odcina całej sieci,
• wszystkie kable zbiegają się w jednym punkcie ( koncentrator ),
• możliwość łączenia kilku hubów bezpośrednio ze sobą, co pozwala łatwo połączyć dwa budynki, taką sieć bardzo łatwo jest podłączyć do Internetu poprzez np. koncentrator.
Stworzona przez nas sieć ma topologię gwiazdy. Do każdego switcha w budynku A przyłączonych jest 9 komputerów. Sieć zabezpieczona jest firewallem który będzie skonfigurowany w routerze..
Standardem wykorzystanym będzie 100Base-TX(norma 802.3 ab). Okablowanie natomiast stanowić ma skrętka UTP kategori 5 ze złączem RJ-45.
Rozkład (gwiaździsty) występujący na każdym piętrze budynku A:
- stacja robocza
- switch
Założenie projektu jest takie, aby wszystkie przełączniki jakie zamontujemy na każdym z pięter były połączone z jednym (głównym przełącznikiem). W tym celu musimy pamiętać, że przełączniki (switch`e) muszą być ze sobą połączone kablem krosowanym, a konkretne jednostki z przełącznikami bez krosowania.
Przełącznik, do którego podłączone zostały przełączniki ze wszystkich pięter zostanie przez nas podłączony do routera i do serwera.
- router
- serwer
- switch
Okablowanie.
Aby zapewnić w przyszłości możliwość rozwoju sieci, w każdym pokoju zainstalujemy więcej gniazd puszek (max 16 na piętro). Z puszek skrętka będzie prowadzona w plastikowych 19 calowych obudowach, które są dostarczane wraz z okablowaniem firmy 3Com. Jest to chyba najlepsze i przyszłościowe rozwiązanie, ponieważ wymieniając kabel nie będziemy musieli rozbijać ścian lub niszczyć coś innego.
Przeprowadzając kable szukamy optymalnej drogi zarówno dla długości kabla ale i z uwzględnieniem już istniejących instalacji. Będziemy się starać omijać jak najbardziej wszystkie inne nośniki lub urządzenia, które mogłyby wytwarzać pole magnetyczne negatywnie działając na naszą sieć. Dzięki temu powinna być mniejsza ilość zakłóceń i anomalii sieciowych.
3. Sprzęt
Przełączniki - przyczyniają się do zwiększenia wydajności całej sieci. Dzieje się tak wskutek rozszerzenia pasma transmisji danych (czyli maksymalnej pojemności sieci transmisji danych). Zamiast współdzielenia całego dostępnego pasma pomiędzy wszystkich użytkowników, tak jak w przypadku koncentratora, przełącznik przydziela każdemu podłączonemu urządzeniu sieciowemu określoną część pasma transmisyjnego. Na przykład, każdy koncentrator 10Mbps udostępni całe pasmo transmisyjne 10Mbps wszystkim podłączonym urządzeniom. Odpowiedni przełącznik przydzieli takie pasmo każdemu urządzeniu z osobna, co znacznie zwiększy wydajność. Dalsze zwiększenie wydajności można uzyskać przez wprowadzenie przełączników pozwalających na obsługę połączeń dwukierunkowych. Takimi przełącznikami są urządzenia Baseline. My w naszej sieci zastosowaliśmy przełączniki firmy 3Com model OfficeConnect Dual Speed Switch 16 plus, jego zaletą jest przede wszystkim to, że jest niezarządzalny, i że obsługuje 16 portów z szybkością 10/100 Mb/s. Pozostawia to nam rozbudowę sieci jeżeli będzie taka potrzeba do 16 komputerów na piętro (aktualnie 9).
Router - to zaawansowane urządzenie służące do łączenia ze sobą poszczególnych segmentów sieci i ich izolację, pozwalające także na zwiększenie rozmiarów tej sieci, oraz sterowanie przepustowością. Pracuje w warstwie sieciowej modelu referencyjnego OSI, co oznacza, że potrafi odczytywać adresy z poszczególnych pakietów tak, aby znać ich miejsce przeznaczenia. Procedura dostarczania pakietów bliżej ich miejsca przeznaczenia nosi nazwę przekierowywania (rutowania) pakietów. Do kierowania danych używana jest tzw. tabela (lub tablica) routingu, która zawiera informacje o sąsiadujących routerach, sieciach lokalnych oraz ich stanie. Na podstawie tych danych wyszukiwana jest optymalna droga dla danego pakietu. Tablica routingu może być statyczna – aktualizowana ręcznie przez administratora sieci, lub dynamiczna – aktualizowana automatycznie przez oprogramowanie sieciowe. Zaletą drugiego rozwiązania jest to, że w razie dużego ruchu oprogramowanie może zmienić tablice routingu tak, aby pakiety omijały powstały zator.
Ponadto router można wykorzystać jako urządzenie tłumaczące adresy sieciowe (Network Address Translation - NAT), którego funkcje zostały częściowo zaimplementowane np. w systemie operacyjnym Linux jako IP-masquerading (maskarada, maskowanie adresów IP). Działanie NAT polega na umożliwieniu przedostawania się pakietów z sieci lokalnej o adresach z zakresu nierutowalnego (lub innych) do Internetu. Każdy z pakietów z sieci lokalnej ma zamieniany adres źródłowy na adres rutera wykonującego funkcję NAT. W ten sposób komputery w sieci lokalnej są niewidoczne z Internetu. Można powiedzieć, że cała sieć jest reprezentowana przez ruter.
My w naszej sieci postanowiliśmy zastosować router SuperStack 3 Router 400 firmy 3Com. Posiada on 2 pasma szer. 2 Mb/s, 2 p ISDN/BRI , obsługuje protokoły sieciowe IP, IPX, Apple, IPv4, protokoły telekomunikacyjne X.25, FR, PPP.
Karty Sieciowe - Do podłączeń stacji roboczych wykorzystaliśmy karty sieciowe serii EtherLink firmy 3Com. Zdecydowaliśmy się na karty, które umożliwiają transmisję 100Mbps, gdyż w przyszłości pozwoli to poszerzyć możliwości sieci bez dodatkowych kosztów.
EtherLink XL to rodzina kart sieciowych do pracy w sieci Ethernet. Ich przeznaczeniem są sieci oparte na technologii przełączania oraz zastosowania multimedialne. Posiadają one złącze PCI i są w pełni kompatybilne ze standardem IEEE 802.3. Wyposażone są we wszystkie lub wybrane z gniazd RJ-45, AUI i BNC. Konkretnie zastosowaliśmy kartę Fast EtherLink XL TX NM
Serwer
W naszej sieci chcemy aby działały następujące usługi:
1.Serwer plików (FTP)
Serwer plików umożliwia stworzenie centralnego repozytorium plików z odpowiednią kontrolą poziomu dostępu. Jeżeli na serwerze mają być udostępniane pliki - jako miejsce wymiany danych lub jako centralna składnica (np. plików instalacyjnych) - warto dodać rolę "serwera plików".
Po skonfigurowaniu roli serwera plików administrator może:
-sprecyzować udostępniane udziały,
-określić limity nakładane na użytkownika i zdefiniować tzw. quoty, określające sposób blokowania miejsca,
-uruchomić usługę indeksowania oraz zdefiniować katalogi, które będą (lub nie) indeksowane - dzięki tej usłudze pliki wyszukiwane są znacznie szybciej,
-włączyć dla wybranych dysków Volume Shadow Copy - mechanizm, który m.in. pozwala użytkownikowi uzyskać dostęp do poprzednich wersji plików zapisanych na serwerze,
skonfigurować serwer DFS, aby w jednym miejscu zintegrować wiele różnych udziałów.
Serwer DHCP
DHCP to standard internetowy pozwalający na łatwą dystrybucję dynamicznie przydzielanych adresów IP w sieci korporacyjnej. Jeżeli administrator doda tę rolę do serwera Windows Server 2003, nie musi wtedy ręcznie przypisywać adresów IP do poszczególnych stacji roboczych.
Także jeśli planowane jest przeprowadzanie transmisji multimedialnych z wykorzystaniem protokołów typu multicast, warto dodać tę rolę do serwera.
Po dodaniu roli serwera DHCP administrator może:
z centralnego miejsca zarządzać pulą adresów IP,
określać wszystkie parametry połączenia TCP/IP, które są automatycznie przekazywane do stacji klienckich - dotyczy to np. adresu bramki, serwerów DNS itp.,
dzięki elastycznemu zarządzaniu czasem dzierżawy adresu IP oraz mechanizmowi automatycznego odświeżania - można dostosować np. numery IP do lokalizacji danego urządzenia bezprzewodowego.
My zastosowaliśmy w naszej sieci serwer o następujących właściwościach:
Płyta główna
Model SL-B8A / B8A-F
Procesor
Intel Celeron 2,0 GHz
Pamięć
256 MB DDR
Karta graficzna
Zintegrowana
Karta sieciowa
REALTEK 10/100Mbs
Napędy
CDx52 LG
Dysk twardy
40 GB Seagate Baracuda
Klawiatura
STANDARD PS/2
Mysz
Myszka z rolką
Złącza na płycie
Przód: USB x2, mikrofonowe, wejście liniowe audio, Fire wired 1394x3(cyfrowe kamery, aparaty itp.), cyfrowe audio
Tył: 2 x serial port
1 x PS/2 port klawiatury
1 x PS/2 port myszki
4 x USB 2/0 / 1.1
AGP
System operacyjny : Windows 2003 Server
4. Adresowanie
Sieć wewnętrzna:
Adres sieci: 192.168.0.0
Maska: 255.255.255.128
Broadcast: 192.168.0.127
HostMin: 192.168.0.1
HostMax: 192.168.0.126
Ilość hostów: 126
5. Kosztorys w załączniku
Kosztorys nie zawiera cen kabli, gniazdek, robocizny.