Życie codzienne w starożytnej Grecji
Ubiór Greków
Społeczeństwo zróżnicowane klasowo różniło się także pod względem stroju : młodzież arystokratyczna odbywająca służbę w jeździe zarzucała na barki owalny płaszcz zwany chlamidą, rzemieślnik natomiast zadawalał się wełnianą eksomidą zarzucaną przez lewe ramię. Również stroje kobiet różniły się. Dziewczęta nosiły na chitonie fałdzisty peplos przepasany w biodrach pasem. Mężczyźni natomiast długie lniane chitony i krótkie płaszcze.
Życie prywatne
W pewnym okresie Starożytnej Grecji narzeczony kupował sobie żonę od jej rodziców w zamian za podarunki. Natomiast w późniejszych czasach narzeczona była wyposażana przez rodziców. Na pogrzeby były wynajmowane płaczki, zmarłym do grobu wkładano: ulubione przedmioty jak zbroja i klejnoty czy puchary. Pogrzeb kończył się trzykrotnym okrzykiem „żegnaj” wznoszonym przez uczestników pogrzebu. Obywatelom greckim, (czyli mężczyznom, bo jak wiemy tylko oni byli uważani za pełnoprawnych członków społeczeństwa) wpajano, że ich obowiązkiem jest poślubić kobiety i spłodzić dziecko. Pary wolały mieć potomka męskiego, ponieważ później zostawał obywatelem greckim i mógł się opiekować starymi rodzicami. Mniej chciane były córki, bo nie mogły dziedziczyć pieniędzy ani majątku.
Mężczyzna miał prawo wyprzeć się dziecka, gdy uznał, że nie jest jego albo, gdy urodziło się niepełnosprawne. Niechciany potomek był pozostawiany w oddalonym miejscu, np. na szczycie góry. Najczęściej porzucane były dziewczęta. Tydzień po narodzinach dziecka odbywała się uroczystość, w której brali udział rodzice i ich przyjaciele. Podczas tej uroczystości były składane bogom ofiary dziękczynne. Zaproszeni goście przynosili podarunki dla noworodka. Organizowano też ceremonię zwaną amflidromia, podczas której zwykle nadawano potomkowi imię. Prywatnych domów greckich nie znamy. Jednak możemy na pewno przypuszczać, że były one skromne, przeważnie parterowe.
Posiłki Greków
W skład posiłków Greków wchodziły: mięso, jarzyny (cebula, sałata, czosnek), a ulubioną potrawą Greków były różnego rodzaju ryby. Do Sali w której miały odbywać się uczty, wznoszono kratery z winem i zakąski tj. ser, oliwki, figi, daktyle, melony. Wino pito zmieszane z wodą, picie czystego wina było uważane za zwyczaj barbarzyński.
Rozrywka
Ważnym miejscem w życiu Ateńczyków były sympozja, będące najważniejszą formą życia towarzyskiego i rozrywki. Oznaczał zebranie towarzyskie, w którym brało udział na ogół nie wiele osób. W sympozjum nie brały udziału kobiety. Kobieta przeważnie przebywała w domu zajmując się gospodarstwem, życie kobiet z warstw zamożniejszych nie było jednak wcale tak monotonne, jakby sobie to można wyobrażać. Panie nie tylko zajmowały się przędzeniem wełny lub haftem ale także rozrywką np. grą w piłkę czy też innymi zabawami. Greczynki dużo czasu poświęcały pielęgnacji swej urody oraz toalecie. Jedną z głównych atrakcji w Grecji były gimnazjony, nie były one tylko miejscem ćwiczeń gimnastycznych, lecz również miejscem spotkań ateńczyków. Spotykali się tam dorośli jak i również młodzież. W Atenach był raczej skromny styl życia zarówno pod względem pożywienia, jak stroju i mieszkania. Niezwykle ważny był fakt, że państwo ateńskie interesowało się również życiem kulturalnym swych obywateli, zapewniając im możliwość uczestniczenia w przedstawieniach teatralnych.
Medycyna
Bogiem sztuki lekarskiej był Asklepios. Ludzie, gdy zachorowali składali jemu ofiary w świątyni. Pierwszą osobą, która zaczęła badać chorych oraz analizować przebieg choroby był słynny dziś Hipokrates .Z tego powodu został uznany za ojca medycyny .Ojciec medycyny uczył i sam przestrzegał kodeksu moralnego nakazującemu lekarzowi działać jak najlepiej w interesie pacjenta.
Niewolnictwo
Niewolnictwo w Grecji stało się powszechnym zjawiskiem po roku 600 p.n.e. Na niewolnika było wtedy stać każdego, nawet osobę, która nie miała zbyt dużych dochodów. Mało zamożny Grek miał jednego albo dwóch podwładnych. Bogatsi, którzy posiadali dużo ziemi najczęściej nie mieli również wielu niewolników, ponieważ nie było to zbyt ekonomiczne. W Grecji uprawy wymagały bardzo krótkiej, ale za to bardzo intensywnej pracy, która była przedzielona bardzo długimi okresami bezczynności. Grek więc wolał mieć mniej robotników. Posiadacz ziemi musiał utrzymywać w okresie bezczynności swoich pracowników, więc bardziej opłacało się mieć mniej poddanych i ich wykarmić niż całą armię niewolników.
Szkoła
W Atenach państwo nie przewidywało obowiązku chodzenia do szkoły. Nauczanie było prywatne i odbywało się na koszt rodziny, co jak wiadomo bardzo zawężało krąg osób wykształconych. O ile najbiedniejsi z trudem potrafili pisać, o tyle najbardziej zamożni powierzali swoich synów około siódmego roku życia pedagogom, aby nabrali dobrych manier.