Geografia - Azja, Chiny, Indie, Japonia - ściąga
Azja
1. Azja jest najwiekszym kontynentem, stanowi ok. 30% powierzchni lądowej. Prawie w całości znajduje sie na półkuli północno - wschodniej. Łaczy się lądowo z Europą i w niewielkiej części z Afryką.
2. Większość Azji zajmują tereny wyżynne i górzyste. Na tym kontynencie znajduje sie najwyższy łańcuch górski - Himalaje ze szczytem Mount Everest (8848m.n.p.m.)
3. Strefy klimatyczne:
-równikowy
-zwrotnikowy (monsunowy)
-zwrotnikowy (suchy)
-umiarkowany cieply (kontynetalny suchy)
-umiarkowany chłodny (kontynentany)
-okołobiegunowy
4. Jest to najbardziej zróznicowany kontynent- najsilniej zaludnione jest południowo - wschodnia częśc, tereny prawie bezludne - Syberia i Wyżyna Tybetanska. Łączna liczba ludności Azji wynosi ponad 3 900 000 000 (Chiny - ok. 1, 3 mld l. ludności; Indie - ok. 1 mld l. ludności)
5. Azjatyckie tygrysy - kraje, które na skutek szybkiego wzrostu gospodarczego w ostatnich 30 latach XX wieku przekształciły sie w nowoczene kraje uprzemysłowione. Zalicza sie do nich:
-Japonie
-Izrael
-Koreę Południową
-Singapur
-Tajwan
-Hongkong
-Malezja
-Tajlandia
-Filipiny
Chiny
1. Zajmuja wschodnia częśc Azji, posiadają wybrzeże O. Spokojnego (M. Żółte i M. Poludniowochinskie)
2. Większośc kraju (ok. 80%) zajmują wyskie góry i wyżyny. We wschodniej części niziny:
- Chinska
- Mandżurska
3. Gospodarka
a) przemysł - w wydobywczym dominuje węgiel kamienny oraz rudy żelaza i cynku (1 msc na swiecie), a podstawa przemysłu przetwórczego jest hutnictwo i włokiennictwo, oraz przemysł elektroniczny.
b) rolnictwo - główną rosliną uprawną jest ryż (ok. 25% światowej produkcji) ważna jest również uprawa pszenicy i kukurydzy, z roslin przemysłowych największe znaczenie ma bawełna (ok. 30% światowej produkcji). Najważniejszym terenem rolniczym jest Nizina Chinska.
Indie
1. Indie zajmują połudnową częsć kontynentu, w tym m.in Półwysep Indyjski. Posiadają dostęp do Oceanu Indysjskiego, od zachodu są oblewane przez Morze Arabskie, a od Wschodu przez Zatokę Bengalską.
2. W północnej części kraju znajdują się wysokie pasma Karakorum i Himalaje (Chogori - K2 - 8611 m.n.p.m.). Przesuwajac sie na południe trafiamy na obszary nizinne zwiazane z dolinami rzecznymi - Nizina Indusu i Nizina Gangsu. Na Półwyspie Indyjskim Wyżyna Dekan i niewysokie pasma górskie Ghat Zachodni i Ghat Wschodni (niziny tyko wąskim pasie wybrzeża)
3. Klimat zwrotnikowy monsunowy
a) monsun letni znad O. Indyskiego przynoszacy ulewne opady
b) monsun zimowy znad kontynentu - suchy
4. Indie zamieszkują przede wszystkim Hindusi, jest to 2 panstwo na świecie pod wzgledem liczby ludności. Stolicą jest Delhi. Wystepuje tu system kastowy. Warstwy społeczne zależne są od urodzenia (najwyżej - Bramini, najniżej - Pariasi)
Japonia
1. Leży we wschodniej części Azji, poza stałym kontnentem składa się z 4 głównych wysp:
-Honsiu
-Hokkaido
-Kiusiu
-Sikoku
2. Wody oblewajace:
- Ocean Spokojny
- Morze Japońskie
- Morze Wchodnio-Chińskie
3. Wiekszośc terenu to wyżyny i góry (najwyższy szczyt to Fudżi - 3776 m.n.p.m), Nizniny tylko na wybrzeżach. Jest to teren aktywny sejsmicznie, znajduje sie tam ponad 150 wulkanów.
4. Więkeszośc obszaru znajduje sie w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego lub monsunowego, a południwa część w klimacie podzwrotnikowym.
5. Mieszka tam ponad 127 mln ludzi, wiekszość z nich - ponad 70% mieszka w miastach. Do największych algomeracji nalezy stolica - Tokio oraz Jokahama
6. Pomimo, że w Japoni nie wystepują surowce mineralne, kraj ten należy do najlepiej rozwiniętych państw świata. szczególnie jeśli chodzi o przemysly tzw. wysokiej technologi (elektroniczny, optyczny, i farmaceutyczny) oraz środki transportu (smochodowy, okrętowy, lotniczy i kolejowy). Rolnictwo jest wydajne i nowowczesne, podstawowe uprawy to ryż i pszenica.
Mogą się znaleźć małe literówki, ale...
Wystarczy zmniejszyć czcionkę i gotowa ściąga...