Opracowanie powieści "Krzyżacy" Sienkiewicza.

?Krzyżacy? jest to powieść historyczno-przygodowa napisana przez Henryka Sienkiewicza. Tematyką tej powieści jest zmaganie się Polaków z Krzyżakami. Powieść powstała w latach 1897 ? 1900; wydana w 1900 roku.Czas akcji: od 1399 roku (śmierć królowej Jadwigi) do 1410 roku (bitwa pod Grunwaldem). Akcja toczy się na terenach Polski, Litwy, Żmudzi i państwa krzyżackiego. Bohaterami historycznymi są: król Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga, wielki książe litewski Witold, Janusz ? książe mazowiecki i jego żona Anna Danuta, Ulryk i Konrad von Jungingen ? mistrzowie zakonu krzyżackiego, rycerze polscy: Zawisza Czarny, Powała z Taczewa, Zyndram z Maszkowic. Natomiast bohaterami fikcyjnymi powieści są: Zbyszko i Maćko z Bogdańca, Jurand ze Spychowa, Danuśka, Jagienka ze Zgorzelic, Hlawa, Sanderus, Fulko de Lorche, Kuno von Lichtenstein, Zygfryd de Lwe, Hugo von Danveld, Rotgier, Gotfryd. Celem napisania tej powieści było ?krzepienie serc?, budzenie nadziei na odzyskanie niepodległości.
Autorem ?Krzyżaków? jest jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy. Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku a zmarł 15 listopada 1916 roku.Jego najsławniejszymi książkami są m.in.: ?Krzyżacy?, ?W pustyni i w puszczy?, ?Quo Vadis?. I to właśnie za tą ostatnią otrzymał w 1905 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Uważam, że jest osobą, która zasługuje na uwagę. Moje zdanie na temat tej książki jest różne. Moim zdaniem jest to utwór uczący historii i pouczający.To brutalne zachowanie Krzyżaków i bohaterskie czyny Juranda oraz Zbyszka bardzo mnie zaciekawiły. I najbardziej podobał mi się wątek Juranda ze Spychowa. Jurand był człowiekiem nie czułym, gwałtownym, porywczym, żądnym zemsty na Krzyżakach, bezlitosnym, podstępnym. Najbardziej na świecie kochał swoją córkę. Gdy Krzyżacy porwali Danusię, on wraz ze Zbyszkiem wyruszył na poszukiwania. Był gotów poniżyć się przed swoimi największymi wrogami. Wrócił do Sczytna okaleczony, beż jednej ręki. Gdy miał wykonać wyrok na Zygfrydzie de Lwe, zamiast go zabić, puścił go wolno. Jednak Zygfryd nie mógł sobie wybaczyć co zrobił Jurandowi i powiesił się. Właśnie to, że Jurand potrafił wybaczyć najbardziej zapamiętałem, gdy czytałem tą wspaniałą powieść Henryka Sienkiewicza.
Patrząc na tę powieść wmówiłem sobie, że ta książka jest nudna. Jednak gdy ją przeczytałem doszłem do wniosku, że jest to powieść ciekawa, interesująca, ucząca historii i pouczająca. Można w niej znaleźć historię wielkiej miłości, co napewno zaciekawiłoby dziewczyny oraz wielkie bitwy i pojedynki, gdzie polała się krew, co napewno zaciekawiłoby chłopaków. Zachęcam do przeczytania tej książki.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opracowanie lektury "Krzyżacy".

Przedstaw czas i miejsce akcji:

Akcja powieści toczy się w latach 1399(śmierć królowej Jadwigi)-1410(bitwa pod Grunwaldem). Miejsce akcji: m.in. Kraków, Bogdaniec(Wielkopolska), Spychów(Mazury), Szczytno, Grunwald, Malbork.

...

Język polski

"Krzyżacy" opracowanie powieści Henryka Sienkiewicza.

Krzyżacy-pytania i odpowiedzi, plan wydarzeń.....
Język polski / Pozytywizm / Krzyżacy-pytania i odpowiedzi, plan wydarzeń.....

Przedstaw czas i miejsce akcji:

Akcja powieści toczy się w latach 1399(śmierć królowej Ja...

Język polski

Opracowanie "Krzyżaków" Sienkiewicza.

Streszczenie Krzyżaków. Charakterystyka postaci. Elementy świata przedstawionego.


I. Streszczenie

Tom I

rozdz. 1
W Tyńcu, w gospodzie „Pod Lutym Turem” Maćko z Bogdańca, ciągnący z bratankiem, Zbyszkie...

Język polski

Świat przedstawiony w powieści H. Sienkiewicza "Krzyżacy" - opracowanie.

1. " Krzyżacy" to powieść historyczna, w której fikcja literacka łączy się z faktami historycznymi.
Powieść ukazywała się w 1897 roku w odcinkach w " Tygodniku Ilustrowanym ", całość wydano W 1900 roku.

Język polski

Opracowanie "Krzyżaków" H. Sienkiewicza.

„Krzyżacy” to jedno z najważniejszych dzieł Henryka Sienkiewicza. Jest to powieść historyczna i przygodowa. Dotyczy wydarzeń rozgrywających się na przełomie XIV i XV wieku. Sienkiewicz stara się, w miarę możliwości, odtworzyć tę e...