Fortes Fortuna Adiuvat

„Fortes Fortuna Adiuvat”. Tak powiedział Terencjusz, słynny pisarz rzymski. Słowa te dają nam wiele do myślenia, ale czy wszyscy się z nimi zgadzamy ?? Według mnie zawarta jest w nich głęboka prawda. Z pełnym przekonaniem, mogę stwierdzić, iż ludziom śmiałym udaje się w życiu.
Najlepszym przykładem na potwierdzenie mojej tezy może być reformacja Rosji w XVII wieku, którą przeprowadził car Piotr I Wielki. Jego celem było „zeuropanizowanie” kraju oraz wprowadzenie znacznych zmian w wojsku, administracji i gospodarce państwa. Król Rosji włożył wiele trudu w swoje poczynania. Mimo gwałtownego oporu społeczeństwa, uparcie dążył do zrealizowania planów. Dzięki swojej wytrwałości i odwadze, udało mu się osiągnąć wyznaczone cele. Szczęście nigdy go nie opuszczało, szczególnie podczas bitwy pod Połtawą, gdzie zadał Szwedom druzgocącą klęskę.
Myśl Terencjusza doskonale sprawdza się także w moim osobistym życiu. Od wielu miesięcy czułam sympatię do pewnego chłopaka. Po wielu nieudanych próbach nawiązania z nim kontaktu, postanowiłam postawić wszystko na jedną kartę i powiedzieć mu o moich uczuciach. Ryzykowałam wiele, mogłam zostać upokorzona i stracić pewność siebie, a mimo to podjęłam próbę. O dziwo, okazało się, iż ów młodzieniec jest zainteresowany moją osobą. To kolejny dowód na to, że odważnym sprzyja szczęście. Jestem zdania, że losu nie należy kusić, ale bezczynne czekanie na rozwój sytuacji zazwyczaj jest bezowocne.
Moim zdaniem, przez życie trzeba przejść raźnym krokiem i z podniesioną głową. Ludzie, którzy szybko tracą nadzieję, odwagę i wytrwałość, nie są w stanie spełnić swoich marzeń. Niektórzy mogą stwierdzić, iż takie zachowanie jest słuszne, gdyż nic nie ryzykują, ale też nic nie tracą. Jednak dla mnie takie życie nie ma sensu. Trzeba walczyć o swoje, podejmować kolejne wyzwania, znaleźć w sobie siłę i odwagę, a szczęście na pewno się do nas uśmiechnie.

PS. Nieźle namęczyłam się, pisząć tę pracę, więc mam nadzieję, że to docenicie :) pozdrawiam

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Terencjusz pisarz rzymski z II wieku przed naszą erą powiedział : ,,Fortes fortuna adiuvat, czyli Śmiałym szczęście sprzyja! Czy zgadzasz się tym stwierdzeniem? (rozprawka). Proszę pomóżcie!!! Chociaż ze 4 zdania

Terencjusz pisarz rzymski z II wieku przed naszą erą powiedział : ,,Fortes fortuna adiuvat, czyli Śmiałym szczęście sprzyja! Czy zgadzasz się tym stwierdzeniem? (rozprawka). Proszę pomóżcie!!! Chociaż ze 4 zdania...

Język polski

Terencjusz- pisarz rzymski z drugiego wieku p.n.e powiedział "Fortes Fortuna adiuvat, czyli śmiałym szczęście sprzyja" Czy zgadasz się z tym twierdzeniem (rozprawka)

Terencjusz- pisarz rzymski z drugiego wieku p.n.e powiedział "Fortes Fortuna adiuvat, czyli śmiałym szczęście sprzyja" Czy zgadasz się z tym twierdzeniem (rozprawka)...

Język polski

Fortes Fortuna Adiuvat - ‘’Śmiałym szczęście sprzyja’’

Tak powiedział Terencjusz, znany pisarz rzymski. Słowa te dają nam wiele do myślenia, ale czy wszyscy się z nimi zgadzamy?
Według mnie zawarta w nich jest głęboka prawda. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że ludziom śmiałym udaj...

Język polski

Śmiałym szczęście sprzyja – Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

Fortes Fortuna Adiuvat, czyli ?Śmiałym szczęście sprzyja.? to słowa wypowiedziane przez Terencjusza, rzymskiego pisarza epoki starożytnej. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy są one prawdziwe. Nikt nie jest w stanie zadecydować o swoi...

Łacina

Sentencje

NON TAM PRAECLARUM EST SCIRE LATINE QUAM TURPE NESCIRE
Nie tylko chwalebnie jest znać łacinę, co haniebnie jest jej nie znać

QUIDQUID DISCIS, TIBI DISCIS
Czegokolwiek się uczysz, uczysz się dla siebie

NON SCHOLAE, SED...