Przewodniki i izolatory ciepła

Przewodniki ciepła


Ciała, które dobrze cieplnie przewodzą energię nazywamy przewodnikami cieplnymi. Do najlepszych przewodników cieplnych należą metale, np. srebro, miedź, czy aluminium. Dobrym przewodnikiem ciepła jest także diament. Nie wszystkie ciała dobrze przekazują energię przez cieplny przepływ energii.

Zastosowanie przewodników ciepła:
- do produkcji garnków, żelazek i kaloryferów, ponieważ metal dobrze przewodzi ciepło,
- do produkcji rur przeprowadzających ciepłą wodę
- do produkcji chłodnic samochodowych

Izolatory ciepła


Ciała, które bardzo źle przewodzą energię nazywamy izolatorami cieplnymi. Izolatorami cieplnymi są na przykład tworzywa sztuczne (teflon, polistyren), parafina, drewno, tłuszcze, szkło itp. Dobrym izolatorem cieplnym jest powietrze unieruchomione, (jeżeli nie ma możliwości przepływu) oraz próżnia, (ponieważ nie ma cząsteczek, więc sposób przekazywania energii nie może zajść).

Zastosowanie izolatorów cieplnych:
- w budownictwie jako okna próżniowe, które mają za zadanie chronić lokatorów budynków przed nadmierną utratom ciepła,
- w budownictwie jako materiały budowlane (porowate cegły, betonowe płyty styropian), które źle przewodzą ciepło,
- do produkcji drzwi, ponieważ drewno nie przewodzi dobrze ciepła

Dodaj swoją odpowiedź
Przyroda

Przewodniki i izolatory ciepła-czym są , przykłady

Przewodniki i izolatory ciepła-czym są , przykłady...

Biologia

A. Podziel podane materiały na przewodniki ciepła i izolatory ciepła, wpisując ich literowe oznaczenia w odpowiednie rubryki tabeli. A – styropian, B – drewno, C – porcelana, D – żelazo Izolatoty: Przewodnikk: B. Podaj po jednym przykładzie zasto

A. Podziel podane materiały na przewodniki ciepła i izolatory ciepła, wpisując ich literowe oznaczenia w odpowiednie rubryki tabeli. A – styropian, B – drewno, C – porcelana, D – żelazo Izolatoty: Przewodnikk: B. Podaj po jedny...

Biologia

które materiały zostały błednie zaliczone do przewodników lub izolatorów ciepła? skreśl błędne kółka 1,6 2,3,4,5 przewodniki izolatory ciepła 1.styropian 2. porcelana 3. aluminium 4. szkło 5. drewno 6. żelazo

które materiały zostały błednie zaliczone do przewodników lub izolatorów ciepła? skreśl błędne kółka 1,6 2,3,4,5 przewodniki izolatory ciepła 1.styropian 2. porcelana 3. aluminium 4. szkło 5. drewno 6. żelazo...

Przyroda

Co to są izolatory i przewodniki ciepła? Gdzie mają zastosowanie?

Co to są izolatory i przewodniki ciepła? Gdzie mają zastosowanie?...

Fizyka

Wpisz wymienione substancje do odpowiednich grup(mogą się powtarzać): a)szkło f)guma k)platyna b)miedź g)srebro l)tworzywo sztuczne c)grafit h)porcelana d)powietrze i)żelaza e)styropian j)aluminium 1. przewodniki

Wpisz wymienione substancje do odpowiednich grup(mogą się powtarzać): a)szkło f)guma k)platyna b)miedź g)srebro l)tworzywo sztuczne c)grafit h)porcelana d)powietrze i)żelaza e)styropian j)aluminium 1. ...