Charakterystyka Mozarta

Charakterystyka Wolfganga Amadeusza Mozarta
(1756-1791)


Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się 27 stycznia 1756 r. w Salzburgu, ówczesnej stolicy małego, niezależnego arcybiskupstwa w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, jako siódme dziecko Leopolda Mozarta oraz Anny Marii Pertl. Został ochrzczony jako Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart po dziadku ze strony matki i patronie daty urodzenia, Janie Chryzostomie. Jego ojciec był muzykiem, służył w kapeli dworskiej, dochodząc do stanowiska wicekapelmistrza (zastępcy kierownika zespołu). Mozart miał starszą o cztery lata siostrę Annę Marię (Nannerl), która występowała jako cudowne dziecko, popisując się grą na klawesynie. Pozostałe rodzeństwo zmarło w wieku niemowlęcym. Mozart obok Haydna i Beethovena jest jednym z tzw. trójki klasyków wiedeńskich, znamy go z wielu książek dotyczących muzyki. Jego utwory są rozpoznawalne na całym świecie.

Mozart był niski, nieatrakcyjny fizycznie, miał zaraźliwy śmiech i dość dziecinne usposobienie. Miał łagodne rysy twarzy i jasną karnację. Nosił modne w tamtych czasach peruki oraz bogato zdobione stroje. Ulegał modzie francuskiej.

Amadeusz od małego słynął ze śmiałego zachowania. Był także rozpoznawalny dzięki charakterystycznemu poczuciu humoru. Znana jest pewna anegdota o Mozarcie, którą przytaczają jego biografowie, o tym jak podczas wizyty na dworze cesarskim poślizgnął się i upadł, biegając po śliskich posadzkach pałacowych. Pomogła mu wstać arcyksiężniczka Maria Antonina. Mozart powiedział jej, że jest bardzo miła i w przyszłości się z nią ożeni.
Jego śmiałe zachowanie u jednych budziło podziw, u innych zaś odrazę.
Mozart nie przywiązywał wagi do pieniędzy, prowadził rozrzutne i hulaszcze życie, co w przyszłości doprowadziło do choroby, a w konsekwencji jego przedwczesnej śmierci. Niemal bez przerwy pozostawał w kłopotach finansowych.
Był także człowiekiem bardzo zarozumiałym i skłonnym do okrutnej krytyki. Bez większego wahania naśmiewał się z innych tworzących w tamtych czasach muzyków.
Cechowała go emocjonalna subtelność i unikatowa wyobraźnia. Miał cudowną pamięć muzyczną, był wirtuozem jako dziecko, potrafił komponować w wyobraźni nawet całe dzieła.
Potrafił odnaleźć się w każdym towarzystwie, bez większych problemów nawiązywał nowe znajomości. Był bardzo odważny i posiadał ogromny talent.
Mozart pozostawił po sobie bogaty zbiór muzyki kameralnej i orkiestrowej, a także serię oper, które uważane są powszechnie za jedne z najświetniejszych, jakie kiedykolwiek zostały napisane. Dorobek Mozarta to ponad 600 kompozycji, w tym 20 oper, 68 symfonii, 27 koncertów i 19 mszy.

Amadeusz na stałe zapisał się w historii. Jego twórczość, a także nieprzeciętne zachowanie spowodowało, iż o jego postaci będą uczyć się kolejne pokolenia.
Moim zdaniem fakt, iż wyróżniał się od pozostałych uczynił go także ciekawą postacią literacką. Na pochwałę zasługuje ogromny talent artysty.
Był wybitnym człowiekiem, z którym chętnie spotkałabym się i porozmawiała w dzisiejszych czasach.


Ciekawostka dotycząca Mozarta:

· Mozart jako pierwszy wykorzystał klarnet do kompozycji symfonicznej. Uważał, że jest to instrument imitujący najlepiej dźwięk głosu ludzkiego.

Dodaj swoją odpowiedź
Turystyka i rekreacja

Gospodarka turystyczna Austrii

1. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA AUSTRII.
Austria ze stolicą w Wiedniu leży w południowej części Europy Środkowej i w dwóch trzecich jest obszarem górzystym. Powierzchnia wynosi 83 855 tys. km2. Kraj ten zamieszkiwany jest przez blisko ...

Język polski

Wybrane lektury.

a...b...c... Eliza Orzeszkowa
"A...B...C" to opowiadanie zaadresowane do inteligencji, zawierające wyraźny nakaz "pracy u podstaw". Bohaterką jest młoda dziewczyna, Joanna Lipska, córka nauczyciela, mieszkająca w "wielkim mieście wielkich...

Język polski

"Dziady cz. III" opracowanie.

Dramat romantyczny napisany przez Mickiewicza w 1832 r. z myślą o upadku powstania listopadowego. Dramat ten powstał w Dreźnie - stąd nazwa: "Dziady" drezdeńskie.

Wieść o wybuchu powstania zastała Adama Mickiewicza w Rzym...

Język polski

"Dziady" cz. III - krótkie opracowanie.

Wieść o wybuchu powstania listopadowego zastała Adama Mickiewicza w Rzymie. Był to grudzień 1830, ale dopiero w kwietniu następnego roku wyjechał do Paryża, a następnie przybył do Wielkopolski. Niestety, nie udało mu się przekroczyć gra...

Język polski

Dziady cz. III (Adam Mickiewicz)

Dramat romantyczny napisany przez Mickiewicza w 1832 r. z myślą o upadku powstania listopadowego. Dramat ten powstał w Dreźnie - stąd nazwa: "Dziady" drezdeńskie.

Wieść o wybuchu powstania zastała Adama Mickiewicza w Rzymie. Był ...