Wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem.

A: Witam pana bardzo serdecznie.
H: Dzień dobry pani.
A: Jak to się stało, że został pan pisarzem?
H: Moi rodzice pragnęli abym został lekarzem, jednak zrezygnowałem z medycyny i podjąłem studia prawnicze. W wieku dwudziestu lat przeniosłem się na wydział Filologiczno-Historyczny. Zdobyłem tam gruntową znajomość literatury i języka staropolskiego. To właśnie wtedy napisałem swoją pierwszą niepublikowaną powieść -"Ofiara". W tym czasie pracowałem również nad powieścią "Na Marne".
A: Z zamiłowania jest pan podróżnikiem. Jakie kraje pan zwiedził i jakie utwory powstały dzięki tym podróżom?
H: Wraz ze znajomymi i Heleną Modrzejewską w 1878r. wybrałem się w podróz do USA. Zatrzymaliśmy się w Kalifornii. Tam właśnie powstały takie utwory jak: "Komedia z pomyłek", "Za chlebem", "Latarnik", "Sachem" i inne. Dwa lata później wróciłem do Europy i zatrzymałem się w Londynie. Następnie przebywałem w Paryżu. Właśnie tam poznałem nowy prąd w literaturze nautralizm. Byłem również w Hiszpani, Afryce, Szwajcarii i Wenecji tam poznałem Marię bliżej.
A: Bardzo ciekawe. Gdzie po raz pierwszy spotkałeś Marię Szetkiewiczównę? Jak rozwinął się wasz związek?
H:Po raz pierwszy spotkałem Marię W Szczawnicy. W 1881 r. odbył się nasz ślub. Maria wkrótce urodziła Henryka Józefa i Jadwige Marie. Jednak nasze małżeństwo nie trwało długo, gdyż Maria umarła w 1885r. na gruźlice.
A: Przykro mi. Mam jeszcze jedno pytanie. Powieści takie jak "Potop", "Trylogia", "Ogniem i mieczem", "Pan Wołodyjowski", "W pustyni i w puszczy", "Krzyżacy" oraz "Quo vadis" przyniosły podziw w całej Europie. Zyskał pan szerokie uznanie. Jak się pan z tym czuje?
H: Jestem tym zaszczycony. Cieszę się, że moja ciężka praca została doceniona. A poza tym otrzymałem nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Nie wyobrażam sobie życia bez pisania powieści i noweli. Jednak zajmowałem się również dziennikarstwem. Prowadziłem dział literacki w Gazecie Polskiej i Niwie.
A: Dziękuje panu za wywiad. Jest pan pałen podziwu człowiekiem. Do widzenia.
H: To ja dziękuje. Było mi bardzo miło. Do widzenia.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Mam nadzieję, że Polska odzyska niepodległość" - wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem.

Dziś zamierzam przeprowadzić wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem, słynnym pisarzem urodzonym 5.05.1846 roku w Woli Okrzejskiej. Napisał fantastyczne dzieła, w końcu przetłumaczono je na około 40 języków.
Reporter: Witam Pana serdecznie.

Język polski

Wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem na temat jego książki "Krzyżacy"

Dziennikarz (D.): Witam Państwa, wybiła godzina 18:00 i rozpoczynam audycję „Poznaj Swojego Ulubionego Pisarza”. Moim dzisiejszym gościem będzie autor takich książek jak „Quo Vadis”, „Pan Wołodyjowski”, „Potop” czy ...

Język polski

Wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem.

D: Witam państwa serdecznie w programie pod tytułem biografia słynnych pisarzy. Mamy dzisiaj zaszczyt gościć słynnego dziennikarza i pisarza urodzonego w 5 listopada 1846 roku w Woli Okrzeskiej przed Wami Henryk Sienkiewicz.
D: Dzień dobr...