Wpływ masażu na pielęgnację twarzy

Twarz jest częścią ciała człowieka, na którą zwraca się najwięcej uwagi. To przede wszystkim ją oceniamy, gdy mijamy kogoś na ulicy. To właśnie ona ma robić to ?pierwsze wrażenie?. Musi więc wyglądać pięknie i młodo.
Z tym jest jednak problem, gdyż to właśnie twarz jest obrazem naszych uczuć. To na twarzy malują się radość, gniew, smutek. Mięśnie mimiczne twarzy narażone są codziennie na nie lada wysiłek. A co dopiero skóra twarzy!

Masaż twarzy jest jednym z najbardziej precyzyjnych masaży które można wykonać zarówno w celach leczniczych, relaksacyjnych, ale przede wszystkich kosmetyczno-pielęgnacyjnych.
Jest wiele odmian masażu twarzy, obecnie wiele z nich promowanych jest przez firmy kosmetyczne, inne na stałe zagościły już w gabinetach. Masaże firmowe stanowią specyficzną mozaikę technik wykonywanych wraz z użyciem odpowiednich preparatów, w celu: oczyszczenia skory, ujędrnienia jej, profilaktyki zmian skórnych oraz zrelaksowania twarzy.

Twarz to także swoista "mapa" aktywnych punktów energetycznych wykorzystywanych w akupresurze, refleksoterapii, masażu chińskim oraz w ajurvedzie, gdzie masaż twarzy stanowi ważny element pracy z ciałem i emocjami. Podobnie jak z hinduskim masażem głowy oraz japońskim Siatsu.Na twarzy widzimy także swojego rodzaju inną mapę, mapę emocji, uczuć zaznaczonych poprzez zmarszczki mimiczne, bywa jednak że ich prawie nie ma lub ich nie dostrzegamy.
Dobroczynne działanie dotyku, ogarniające ciało i zmysły znane i stosowane jest od wieków. To dzięki niemu masaż stanowi niezwykle ważny element holistycznego systemu medycyny naturalnej.
Wpływ masażu na organizm człowieka jest nieoceniony. Oddziałuje on doskonale na samopoczucie, likwiduje napięcie, pomaga na długo zachować sprężystość mięśni i elastyczność skóry.
Masaż kosmetyczny jest stosowany przede wszystkim w celach profilaktyczno - pielęgnacyjnych. Podtrzymuje elastyczność mięśni i skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Najogólniej mówiąc, masaż to rodzaj mechanicznego oddziaływania za pomocą zespołu ruchów na skórę i położone pod nią tkanki, mięśnie i narządy. Wśród podstawowych typów masażu wyróżnia się masaż klasyczny - ogólny (całego ciała) i częściowy (poszczególnych części ciała), a także leczniczy, sportowy i kosmetyczny. Twórcą współczesnego masażu jest Holender Johan Mezger, który opracował naukowo uzasadnione wskazania do jego leczniczego zastosowania.

Masaż klasyczny ręczny jest wykonywany zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń limfatycznych i krwionośnych od ich obwodu do serca. Do podstawowych ruchów masażu należy głaskanie (koniuszkami palców lub całą dłonią), rozcieranie (koniuszkami palców, ruchem kolistym i półkolistym), ugniatanie (opuszkami palców, palcami lub dłonią), oklepywanie (opuszkami palców, dłonią otwartą lub półzamkniętą) i wibracja (wstrząsanie - opuszkami palców albo całą dłonią).

Masaże wszelkiego typu powinny wykonywać tylko osoby odpowiednio przeszkolone.
Masaż kosmetyczny

Z takim rodzajem masażu spotykamy się w gabinetach kosmetycznych, gdzie przeprowadza się go, jako jeden z elementów zabiegu, np. oczyszczania. Jest to typ masażu ręcznego, wykonywanego za pomocą palców i dłoni.

W ramach masażu kosmetycznego wyróżnia się jeszcze masaże o charakterze profilaktyczno-pielęgnacyjnym (najczęściej wykonywane w gabinetach), korekcyjne (np. likwidujące podwójny podbródek), regenerujące (np. po gwałtownej kuracji odchudzającej, po silnych przeżyciach psychicznych).

Masaż twarzy, szyi i dekoltu zaleca się paniom po 25. roku życia. W wielu gabinetach kosmetycznych można oczywiście stosować także masaże całego ciała.

Generalnie masaż robi się przed zabiegiem oczyszczania skóry, ale nie jest to żelazna zasada. Na przykład w przypadku skóry delikatnej i suchej czasem lepiej zrobić masaż po oczyszczeniu, aby ją "uspokoić". W wielu gabinetach przy masażu włącza się muzykę, aby zrelaksować klientkę. Na ogół zresztą masaż podoba się wszystkim, bo jest to najprzyjemniejsza część zabiegu kosmetycznego.

Masaż kosmetyczny twarzy powinien trwać ok. 20 minut, do pół godziny maksymalnie.

Masaż powinien być dostosowany do stanu skóry (zwłaszcza jej uelastycznienia i grubości podściółki tłuszczowej skóry), rodzaju cery i jej potrzeb. Ma to również wpływ na liczbę poszczególnych elementów masażu - może być więcej np. ruchów głaskania czy ugniatania niż oklepywania. Delikatny masaż działa uspokajająco i przeciwbólowo, mocniejszy zaś pobudza i drażni (stymuluje).

Są różne szkoły wykonywania masażu, na ogół rozpoczyna się ten zabieg od dekoltu i szyi, potem dopiero przechodzi się na twarz.
Zalety masowania

W sensie fizjologicznym masaż działa bezpośrednio (miejscowo) i pośrednio przez odruchy na centralny układ nerwowy.

Jego działanie miejscowe, bezpośrednio na tkanki, które masujemy, powoduje zaróżowienie skóry, pobudzenie krążenia, rozszerzenie naczyń krwionośnych. Daje to lepsze dotlenienie, zwiększa się bowiem dopływ krwi tętniczej do tych masowanych obszarów. Masaż także lekko złuszcza warstwę rogową naskórka, ułatwiając oddychanie skórze i szybsze wchłanianie zastosowanych preparatów. Mechanizm drażnienia górnych warstw skóry pobudza je do odnowy, wzmacnia elastyczność skóry i mięśni, przeciwdziałając tworzeniu się zmarszczek.

W sensie pośrednim masaż pobudza ogólnie układ krwionośny i limfatyczny, usprawnia mięśnie i pracę serca, oddziałuje również na układ nerwowy i hormonalny.

Podczas masażu twarzy, szyi i dekoltu kosmetyczka może zastosować wiele preparatów. Przede wszystkim wykorzystuje się kremy do masażu, np. z wyciągiem z arniki, chlorofilowy, żel intensywnie nawilżający. Można też wzbogacić ten zabieg - w zależności od potrzeb skóry - innymi preparatami: ampułkami, koncentratami odżywczo-regenerującymi ze specjalnie dobranymi substancjami aktywnymi (aktywator kolagenu). Można także wykonać masaż z wybraną maseczką - jeśli tylko jej konsystencja na to pozwala (musi mieć tzw. poślizg). Te wszystkie preparaty stosuje się dodatkowo pod krem do masażu.

Przed wykonaniem masażu ocenia się stan skóry, by wykonać właściwy masaż. I tak na przykład na młodszą skórą można działać silniej, natomiast jeśli skóra jest zwiotczała, nie wykonuje się zbyt silnego rozcierania, tylko głaskanie i oklepywanie. W przypadku skóry z rozszerzonymi naczynkami pod krem z arniką dodaje się np. ampułkę wzmacniającą, a sam masaż jest delikatniejszy. Aby intensywnie nawilżyć skórę, można też zrobić hydromasaż pod wapozonem (pod parą) - na żel do masażu długotrwale nawilżający.

Drenaż limfatyczny to specjalny rodzaj masażu pobudzający krążenie limfy, co z kolei pobudza czynności gruczołów w organizmie ludzkim. Ułatwia on przemianę materii i wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, czyli toksyn. Drenaż limfatyczny, jak i jego elementy także stosuje się w gabinetach kosmetycznych.
Masaż twarzy może być także wskazany z uwagi na wykonywane zabiegi medycyny estetycznej lub też chirurgii plastycznej jako przygotowujące do oraz rewitalizujące po zabiegach. Praktyka taka wymaga jednak bezpośredniej współpracy masażysty z lekarzami.
Masaż twarzy może być wykonany przy każdym zabiegu pielęgnacyjnym. Jest to bardzo polecane połączenie. Tylko zrelaksowana twarz będzie dobrze wyglądała. Może być wykonywany jako zabieg jednorazowy, raz na jakiś czas, wtedy gdy właśnie przyszła chęć poddania się zabiegom kosmetycznym. Jednak najlepsze efekty przynosi seria masaży. Zabiegi są wówczas wykonywane co drugi dzień, minimum 2 x w tygodniu. Zaleca się aby wykonać serię 15 - 20 masaży. Efekty w postaci promiennej cery, zrelaksowanej twarzy są zauważalne.
Przeciwwskazania w masażu:

ciąża;
stany zapalne, alergiczne i zakaźne skóry;
usunięcie zęba i zmiany ropne okołozębowe;
stan ropny migdałów;
guzki w przebiegu węzłów chłonnych;
zaawansowana miażdżyca naczyń;
stany gorączkowe;
wady serca;
wysokie nadciśnienie tętnicze;
zapalenie żył i świeże zakrzepy;
nadczynność tarczycy (nie można masować szyi).

Tak jak uprawianie sportu czy ćwiczenia na siłowni pozwalają ciału zachować formę, tak gimnastyka twarzy jest idealnym sposobem na zachowanie młodego i zdrowego wyglądu. Ćwiczenia najlepiej jest wykonywać podczas regularnego oczyszczania i nawilżania twarzy. Wprowadzenie masażu do nawykowych czynności kosmetycznych i regularne wykonywanie go sprawi, że skóra będzie jędrna i gładka.Bibliografia:
www.wizaz.pl
www.resmedica.pl
inne źródła

Dodaj swoją odpowiedź
Kosmetologia

Pielęgnacja dłoni i paznokci

Piękne, długie, zdrowe paznokcie, aksamitna delikatna skóra to marzenie niejednej kobiety. Wypielęgnowana dłoń i piękne paznokcie to część naszej urody i kobiecości bez względu na wiek. dzisiejszych czasach także na mężczyznach spoczy...

Kosmetologia

Charakterystyka cery trądzikowej z zabiegiem (pracownia kosmetyczna)

CHARAKTERYSTYKA CERY TRĄDZIKOWEJ-ZABIEG DLA CERY TRĄDZIKOWEJ

Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych po...

Kosmetologia

Pielęgnacja cery dojrzałej w gabinecie kosmetycznym

Chyba wszyscy wiedzą, co to jest skóra dojrzała. Jej typowa cecha? Bez namysłu odpowiemy- zmarszczki. Tymczasem cera ta może nie mieć ani jednej zmarszczki, a fachowcy nazywają ją dojrzałą z całkiem innych powodów. W najczęściej stosow...

Kosmetologia

Pielęgnacja piersi w domu i gabinecie kosmetycznym

BUDOWA PIERSI

Pierś kobieca jest zbudowana z gruczołu sutkowego, powięzi i skóry, pod którą znajduje się warstwa tkanki tłuszczowej równej grubości.

Ukształtowany gruczoł mleczny dojrzałej kobiety składa się z kilkun...