„Rybka” – ballada A. Mickiewicza

1) Język:
- nie ma elementów ozdobnych
- prosty
- nieco stylizowany na język ludności wiejskiej
2) Ludowość:
- przejawia się przez użyty język
- elementy wierzeń
- grupa społeczna
- ludowy sposób postrzegania sprawiedliwości: zbrodnia-kara
3) Natura:
- odgrywa ważną rolę w utworze: wymierza karę
- jezioro – miejsce śmierci i schronienia Krysi
4) Historyzm:
- nie możemy określić dokładnie czasów, w jakich toczy się akcja
- występuje podział na stany (księżna, wspomniany dwór, ludność chłopska)
5) Bohaterowie:
- Rybak-Krysia – młoda dziewczyna, pochodzi z ludu. Dowiadujemy się, że jest nieszczęśliwie zakochana. Uwiódł ją „Pan” z wyżej sfery, który ją porzucił i poślubił Księżną. Krysia urodziła jego dziecko; chce umrzeć, prosi, więc świtezianki z jeziora by przyjęły je do siebie. Wskakuje do jeziora i zamienia się w rybkę.
- Parobek – przynosi co wieczór dziecko do Krysi. Ta zmienia się na moment z rybki w kobietę i karmi dziecko. Opiekuje się dzieckiem i jest łącznikiem między światami.
- Pan – jest jedynie o nim wspomniane; pochodzi z wyższej warstwy społecznej. Uwiódł Krysię i porzucił ją i ich dziecko, a poślubił Księżną. Potem spotkała go i jego żonę kara – zostali zamienieni w głaz.
- Księżna – tez jest o niej jedynie wspomniane; żona Pana
6) Akcja:
Krysia zakochuje się w Panie z wyższej warstwie społecznej. Wdaje się z nim w romans, jednak ten porzuca ją i żeni się z księżną. Krysia pozostaje sama z jego dzieckiem. Zrozpaczona dziewczyna zwraca się o pomoc do świtezianek mieszkających w jeziorze. Chce umrzeć, wskakuje więc do jeziora, ale tam zmienia się w małą rybkę. Zostaje pod tą postacią do momentu, gdy parobek szukający jej przychodzi nad jezioro z jej dzieckiem. Krysia zmienia się wtedy w kobietę (a raczej syrenę) i karmi dziecko. Sytuacja powtarza się codziennie o ustalonej porze. Jednak któregoś dnia parobek przychodzi i nie zastaje Krysi. Zastaje jedynie głaz o kształcie przypominającym dwie postacie. Domyśla się, że jest to ukochany Krysi i jego żona. W istocie – było to małżeństwo Pana i Księżnej, które spacerowało w pobliżu jeziora. Natura ukarała w ten sposób mężczyznę, który skrzywdził Krysię. Parobek zabiera dziecko powrotem do wioski, ciesząc się, że Krysia odnalazła wewnętrzny spokój.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy ballada "Rybka" Adama Mickiewicza warta jest filmowania.

Każde dzieło jest warte filmowanie, ponieważ inaczej je widzi pisarz, inaczej odbiorca. Czytając tą Balladę niekoniecznie można ją zrozumieć, dlatego właśnie gdyby pokazano ją na wielkim ekranie to na pewno skłoniłaby ona nie jednego w...

Język polski

Hej. Pomóżcie mi :( Co to jest ballada? Plan wydarzeń ballady Adama Mickiewicza pt. Rybka. Informacje na temat tytułu ballady Rybka. Z góry dziękuję <3

Hej. Pomóżcie mi :( Co to jest ballada? Plan wydarzeń ballady Adama Mickiewicza pt. Rybka. Informacje na temat tytułu ballady Rybka. Z góry dziękuję <3...

Język polski

Ludowy i romantyczny charakter ballad A. Mickiewicza.

Ballada wniosła do literatury zupełnie nowe spojrzenie na świat i człowieka. Określeniem tym nazywamy gatunek obejmujący pieśni o charakterze epickolirycznym, nasycone elementami dramatycznymi, opowiadające o niezwykłych wydarzeniach legend...

Język polski

ballada rybka A,Mickiewicza cechy ballady

ballada rybka A,Mickiewicza cechy ballady...

Język polski

Na przykładzie Ucieczki Adama Mickiewicza, a także innych jego utworów, omów cechy ballady jako gatunku literackiego.Odwołaj się do wiedzy o synkretyzmie rodzajowym.

Ballada jest gatunkiem mieszanym, synkretycznym. Stoi na pograniczu epiki, liryki, i dramatu. Występują w niej elementy świata realistycznego jak i fantastycznego, różnorodność stylistyczna - sąsiadowanie ze sobą elementów humorystycznych ...