Na przykładzie Ucieczki Adama Mickiewicza, a także innych jego utworów, omów cechy ballady jako gatunku literackiego.Odwołaj się do wiedzy o synkretyzmie rodzajowym.

Ballada jest gatunkiem mieszanym, synkretycznym. Stoi na pograniczu epiki, liryki, i dramatu. Występują w niej elementy świata realistycznego jak i fantastycznego, różnorodność stylistyczna - sąsiadowanie ze sobą elementów humorystycznych i pełnych grozy.
Adam Mickiewicz w dużej mierze opierał się na wierzeniach ludowych i legendach.
Cechy ballad młodego twórcy, były na początku uważane przez klasyków jako niedoskonałość twórczości poetyckiej. Jednak stanowiły one świadomy element romantycznej koncepcji.
Cechy ballady doskonale ukazuje „Ucieczka” Adama Mickiewicza. W utworze przedstawiona została młoda, zmartwiona dziewczyna która czeka na swojego narzeczonego który wyruszył na bitwę. Zrozpaczona postanawia prosić czarownice by sprowadziła jej ukochanego, lecz sprawiła ona że powrócił tylko duch kochanka który porywa dziewczynę do zaświatów.  Ich mroczna miłość staje się wieczna, jednak nie do końca w sposób którego chciała dziewczyna.Świat ukazany przez romantyka składa się ze świata realnego którym przedstawicielem jest dziewczyna i mistyczny który reprezentuje chłopak, współistnieją obok siebie, mogą się ze sobą łączyć w tym przypadku dzięki czarownicy. Romantyczny obraz polega na tym że świat realny skontrastowany jest ze światem magicznym przez co wprowadza nastrój tajemniczości i grozy Innym utworem Adama Mickiewicza ukazującym cechy ballady jest „Rybka”. Wydarzenia przedstawione w tym utworze są niecodzienne, tajemnicze. Główną bohaterką jest Krysia, która została odrzucona przez kochanka przez to rzuca się do jeziora, pozostawiając samotnie dziecko, którym opiekuje się parobek. Sługa, co wieczór przychodzi z dzieckiem nad brzegi jeziora i co wieczór ukazuje się rybka, która następnie przeobraża się w Krysię by nakarmić niemowlę.Przestała się ukazywać , gdy jej niedoszły mąż i jego żona pojawili się na brzegu jeziora. Nigdy już nie wrócili i nigdy też nie powróciła Rybka.  A pan z księżną zostali zamienieni w głazy. Najprawdopodobniej można to tłumaczyć chęcią zemsty dziewczyny.
Utwór "Rybka" jest utworem synkretycznym. Występują w nim cechy epickie( świat przedstawiony,wydarzenia, narrator), liryczne -(bohater liryczny) a do cech dramatycznych mogą należeć tragicznie losy Krysi, nieszczęśliwa miłość, samobójstwo oraz elementy dialogu.
Poeta przedstawił poglądy na temat dobra i zła, ukazał, że każde czyny mają swoje konsekwencje.
Ballady Adama Mickiewicza są manifestem polskiego romantyzmu. Poeta łamie zasady oświeceniowe. Pokazuje że należy poznawać świat, sercem i uczuciem wychodzącym z duszy. Podkreśla rolę przyrody która ma pomóc człowiekowi, pokazać, co jest dobre, a co złe.

Dodaj swoją odpowiedź