Bajki Ignacego Krasickiego: Lew i zwierzęta, Jagnię i wilcy, Lew pokorny

Lew i zwierzęta
Lew miał wielu przyjaciół w lesie. Jest symbolem władzy i królem zwierząt. Poszedł z przyjaciółmi na polowanie. Sam zjadał mięso, a przyjaciele: kości. Pozwolił po pewnym czasie, żeby siebie nawzajem zjedli. Po pierwszym poszedł drugi i trzeci, i czwarty. Widząc, że są grubi, chcąc i za to, co zrobili ukarać, zjadł ich oboje.

Jagnię i wilcy
Pewnego razu w lesie, dwóch wilków chciało zjeść młodego baranka. Baranek sam chodził po lesie, bo przypuszczalnie się zgubił. Spotkało go dwa wilki, które były bardzo głodne. Baranek był słaby i sam w lesie, więc go wilki zjadły. Każdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie.

Lew pokorny
Lew chciał udowodnić wszystkim swoim poddanym, jaki on jest dobry i pozwolił przy wszystkich, żeby mu mówili, jaki on jest i co złego robi. Lis powiedział, że jest zbyt dobry, łaskawy i za dużo czyni dobra. Gdy to owca usłyszała, zawołała, że jest okrutny, żarłok i tyran. Lew, gdy to usłyszał, zjadł owcę.

Nie jest dobrze mówić prawdę i źle zmyślać, bo to może się źle skończyć.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Satyra (i nie tylko) prawdę mówi" - przedstaw, jaką prawdę o czasach i ludziach Oświecenia odnajdujesz w twórczości Ignacego Krasickiego.

„Satyra prawdę mówi” - to stwierdzenie możemy odnaleźć już w pierwszych wersach utworu Ignacego Krasickiego pt.„Do króla”.Daje nam ona dużo do myślenia.Na jej podstawie możemy wywnioskować, że satyra mimo, iż jest gatunkiem lite...

Język polski

Starożytnosc

Epika-świat przedstawiony przez autora poprzez opowiadanie i opis (epopeja, nowela, opowiadanie, powieść)
Liryka-świat osobistych doznań „ja” lirycznego (monolog)(elegia, tren, oda, pieśń, hymn, erotyk, sonet)
Dramat-bohaterowie p...