Opis przeżyć wewnętrznych "Latarnika".

„Latarnik” Henryka Sienkiewicza przyciąga uwagę czytelnika nie tylko swoimi wartościami artystycznymi i poznawczymi, ale przede wszystkim postacią głównego bohatera, którego dzieje podobne są do losów tysięcy Polaków, zmuszonych po upadku powstania listopadowego do opuszczenia ziemi ojczystej i prowadzenia tułaczego trybu życia.

Skawiński należy do pokolenia romantyków, ponieważ – jak można wywnioskować z tekstu – urodził się około 1800 roku. Hasła niepodległościowe i idea walki „za wolność naszą i waszą” były mu bardzo bliskie – najlepsze lata swojego życia poświęcił udziałowi w rozmaitych zbrojnych ruchach wolnościowych w kraju i poza jego granicami. Wszędzie wysoko ceniono jego odwagę, bohaterstwo i poświęcenie. Wyrazem tego były odznaczenia, jakie otrzymał, a najwyższe z nich – francuski Order Legii Honorowej.

Drugą część swego dojrzałego życia Skawiński spędził tułając się po całym świecie. Niestety, nigdzie mu się nie wiodło. Spokojną przystanią, cichym portem dla tego zmęczonego tułaczką, spracowanego i wielokrotnie ciężko doświadczonego przez los człowieka, stać się miało miasto Aspinwall. Podjął on tam pracę w charakterze latarnika. Wydawało mu się, że oto zakończył się okres nieszczęść, że nie będzie już musiał przenosić się z miejsca na miejsce. Odtąd czas wypełniała mu praca, a także rozmyślania. Rzadko schodził na ląd – czynił to tylko w niedzielę, kiedy udawał się do kościoła. Ogarniała go coraz większa zaduma. Przestał kontaktować się z ludźmi. Jego światem stała się latarnia i wysepka. Słuchając szumu morza, patrząc na mewy i złoty piasek, stary człowiek czuł się zespolony z przyrodą. Stanowił jej cząstkę. Wydawało się, że nigdy nic nie zburzy porządku, jaki stworzył sobie Skawiński.

Któregoś dnia do Skawińskiego nadeszła z Nowego Yorku paczka z książkami. Najpierw zdziwienie, a potem ogromna radość zawładnęły jego sercem, gdy wziąwszy do ręki jedną z książek przeczytał tytuł i nazwisko autora. Lektura poematu obudziła w starym wygnańcu przygasłe już uczucie tęsknoty za utraconą bezpowrotnie ojczyzną. Widok polskiej książki – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza - na samotnej, oddalonej od kraju wyspie wydała się Skawińskiemu snem. „Skawińskiemu zabrakło głosu. Litery poczęły mu skakać do oczu; w piersi coś urwało się i szło na kształt fali od serca wyżej i wyżej, tłumiąc głos, ściskając za gardło”. Latarnik chciwie czytał to arcydzieło literatury polskiej, dzięki któremu poczuł się przez chwilę jak w kraju. Zagłębił się w lekturę, jakiej nie spodziewał się w tym zakątku świata. Zatopiony w czytaniu, oderwał się zupełnie od swej codziennej egzystencji i przeniósł się w świat marzeń przywołanych słowami inwokacji: „Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono”. Pozornie uśpiona miłość do ojczyzny rozkwitła teraz na nowo w całej pełni. Spotkanie po blisko czterdziestu latach z polską mową uzmysłowiło mu, że wobec ojczyzny wszystko inne jest niczym. Chłonął oczami kolejne wersy poematu. Wstrząs, jakiego doznał latarnik został ukazany na tle harmonijnych obrazów egzotycznej przyrody: „Jasnego nieba nie zaciemniała żadna chmurka, kilka mew tylko pławiło się w błękitach. Ocean był ukołysany. Nadbrzeżne fale zaledwie bełkotały z cicha, rozpływając się łagodnie po piaskach”. Wyobraźnia latarnika, pobudzona wizją poetycką Mickiewicza, pozwoliła mu choć na chwilę wrócić do ojczystego kraju. Pamięcią przywołał obraz rodzinnej wioski, pól, miedzy, łąk, stawów. „Zaszumiały mu w uszach lasy sosnowe, zabełkotały rzeki rodzinne…”.

Wielki wstrząs, cudowne wrażenia doznawane podczas lektury, głębokie wzruszenie – wszystko to spowodowało, że Skawiński zatracił poczucie czasu i pierwszy raz nie zapalił świateł swojej latarni. Stało się to przyczyną wypadku i w konsekwencji – zwolnienia go z posady. W ciągu tego jednego wieczora zyskał wszystko a jednocześnie stracił to, co przez te lata zbudował; był zmuszony rozpocząć nową tułaczkę po świecie od nowa.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych Latarnika w pierwszej osobie.

Tulacząc się po swiecie, jako polski emigrant, uczestnik wielu bitew m.in. powstania listopadowego. Znalazłem sie w Ameryce polnocenj a dokladnie w miasteczku Aspinwall. Potrzebowałem spokoju i stałych czterach scian. Znalazlem upragniona prace...

Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego podczas czytania "Pana Tadeusza".

Po długiej tułaczce po świecie Skawiński, polski emigrant, uczestnik zarówno powstania listopadowego jak i wielu innych bitew, po długiej tułaczce po świecie dotarł do miejscowości Aspinwall. Spragniony spokoju, znalezienia stałego miejsc...

Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego "Latarnika" H. Sienkiewicza.

Skawiński jest głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza. Urodził się około 1800 roku kilka lat po rozbiorach państwa. Od małego był uczony by walczyć o niepodległość
kraju.Sam brał w powstaniu listopadowym i innych mniejszych...

Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego w trakcie czytania "Pana Tadeusza".

Wszystko toczyłoby się tak samo, każdy dzień wyglądałby identycznie jak poprzedni, życie byłoby monotonne, gdyby Skawiński nie otrzymał "Pana Tadeusza".
Książka ta wprowadziła go w stan całkowitego zapomnienia o obowai�...

Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego wywołanych epopeją narodową - "Latarnik" Henryka Sienkiewicza.

Gdy Skawiński objął posadę latarnika w Aspinwall, miał nadzieję, że w końcu nadszedł kres jego bezkresnych podróży, których zakończenia nikt nie mógł się spodziewać. Biorąc udział w wielu wojnach i tułaczkach, przemierzył dużą...