Charakterystyka bohaterów "Balladyny".

Alina - młodsza siostra Balladyny, córka wdowy. Jasna różana cera, jasne złote włosy, fiołkowe oczy, smukła i piękna. Pracowita, bo nie pozwalała pracować swojej matce. Bardzo przywiązana do matki, skromna, życzliwa, szczera, otwarta, prawdomówna, dobra, - stanowiła tak jakby zaprzeczenie cech Balladyny.

Grabiec - syn Balwierza, cieszący się ogromnym powodzeniem u dziewcząt. Prostacki, zmienny, lubaszany, niestały w związkach, nie potrafił prawdziwie kochać.

Kirkor - bogaty hrabia, mąż Balladyny, pan zamku, młody rycerz, książę. Waleczny, nigdy się nie poddawał. Odważny, niczego się nie bał; szlachetny - chciał pomóc Pustelnikowi; romantyczny - zasypywał dziewczyny komplementami. Postać szlachetna i pozytywna.

Filon - pasterz, poszukujący miłości, laluś - "ubierał się w kwiatki", zakochał się w Alinie (gdy zmarła). Kochający, romantyczny, nieszczęśliwie wędrujący po świecie, młody człowiek, wrażliwy, ciągle rozpaczał, szukał ideału kobiety. Jeden z wrażliwszych bohaterów.

Fon Kostryn - naczelnik zamku, wystąpił przeciw Kirkorowi, nieszczery, sprzymierzeniec Balladyny, opanowany, został otruty przez Balladynę, zabił Kirkora dla korony, nie można było na niego liczyć, bezwzględny - nie miał skrupułów wobec swego pana.

Balladyna - starsza siostra Aliny, córka wdowy, żona Kirkora. Długi czarny warkocz, czarne oczy, smukła. Balladyna była: fałszywa, bezwzględna, okrutna, zabiła swoją siostrę Alinę, matkę i Grabca, egoistka, uparta, podła.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Balladyny. Współczujesz czy zazdrościsz? ("Balladyna" Juliusza Słowackiego).

Wiejska chata, a w niej kobieta (wdowa) wraz z nią dwie córki. Jak ogień i woda, jak czarny i biały, niczym noc i dzień. Siostry, niby ta sama krew płynie w ich żyłach, a jednak tak odmienne. Zupełne przeciwieństwa, nie tylko pod względem...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

Juliusz Słowacki w dramacie ,,Balladyna" wykorzystuje jeden ze środków stylistycznych - kontrast i stwarza dwie postacie Alinę i Balladynę.
Dziewczyny są córkami Wdowy. Razem z matką mieszkają na wsi w ubogiej chacie, niedaleko je...