Podróżować jest warto
Nie sposób nie zgodzić się z poglądem, iż warto podróżować. Jest to interesująca i często wybierana forma spędzania wolnego czasu. Podróżować można w rzeczywistości, zwiedzając ciekawe kraje i miejsca lub w wyobraźni, czytając książki czy też zwyczajnie marząc. W każdym z tych przypadków podróż jest bogatym źródłem wiedzy i dostarcza nam, zwykłym, szarym ludziom wielu nowych i wspaniałych przeżyć.
Przede wszystkim podróżuje się dla przyjemności. Wycieczki do innych miast lub krajów związane są z wypoczynkiem. Najczęściej przemieszczamy się po świecie w okresie wakacji lub ferii. Takie wyprawy niosą ze sobą czas radości, pozytywnych przeżyć, beztroski, wolności i słońca.
Po drugie podróżowanie kształci. Wyjeżdża się daleko, aby poznać coś nowego, zobaczyć jak żyją inni ludzie lub przywieźć do własnego kraju ciekawe pomysły np. na remont mieszkania. Wiele można się nauczyć o kulturze różnych krajów, a także poznać obce tradycje. Poznanie nowego miejsca, jego ciekawszych kątów i zabytków, przyda się z pewnością na lekcji geografii.
Poza tym podróżowanie uczy samodzielności i umiejętności przetrwania w innych niż znane nam warunki. Będąc poza domem trafiamy na nieznanych nam ludzi, czasami mówiących w obcym języku. Przykładem podróżowania, które wiąże się z koniecznością przetrwania jest „Robinson Cruzoe”. Bohater organizuje sobie życie od nowa na bezludnej wyspie. Wykorzystuje znane mu umiejętności, a także poznaje nieznane wcześniej możliwości i staje się wynalazcą.
Czasami wyruszenie w podróż to najpiękniejszy sposób uniknięcia nieszczęść. Taka ucieczka jest ratunkiem, buduje lepszy świat. Przede wszystkim wyjątkowe jest podróżowanie w myślach, dzięki książkom, filmom czy mapom w atlasie świata. Przykładem może być Bastian, bohater powieści „Niekończąca się historia”, który po śmierci matki nie może znaleźć wspólnego języka z ojcem. Dzięki książce odkrywa piękny świat, przeżywa przygody i uczy się życia.
Podróżowanie daje natchnienie. Często przeradza się ono w pasję, staje się hobby jak fotografowanie, filmowanie czy pisanie. Ludzie podróżujący przekazują swoją wiedzę dzięki umiejętności obserwacji np. czytelnikom, jak w przypadku „Pana Tadeusza”. Mickiewicz opisuje piękno oglądanych niegdyś krajobrazów.
Niewątpliwie podróżowanie i obcowanie z przyrodą uzdrawia psychicznie, poprawia kontakty z innymi ludźmi. Dzięki naturze zbliżamy się do naszej rodziny i przeżywamy z nią wspaniałe chwile, które potem pamięta się latami.
Przebywanie w otoczeniu przyrody np. dzikim lub nieznanym odkrywa prawdę o ludziach. O tym, kim są dla siebie, jakie są ich prawdziwe kontakty. Jako przykład można uznać mit o założycielach Rzymu. Mimo, że byli braćmi w obliczu konfliktu nie umieli sobie poradzić i Romulus zabił Remusa.
Z przytoczonych argumentów wynika, iż podróżowanie jest wyjątkowe i różnie wpływa na ludzi. Podczas wycieczek można napotkać przeszkody, ale i odnaleźć siebie lub odkryć coś niezwykłego. W dzisiejszych czasach dużo podróżujemy, ponieważ stało się to łatwiejsze niż w przeszłości, a przede wszystkim tańsze.. Przemieszczanie się ułatwiają ludziom wynalazki jak samolot, samochód, pociąg czy paszport.