Czy warto podróżować?
Czy warto podróżować?
Ludzie ciągle podróżują, po kraju, po kontynencie i po całym świecie. Ale zadajemy sobie to pytanie: Czy warto? Czy warto tracić tak cenny czas na podróże? Czy są one potrzebne? Za pomocą poniższych argumentów spróbuje udowodnić, iż warto podróżować nie zależnie od tego, jaki jest cel podróży.
Pierwszym moim argumentem jest to, że podróże kształcą, w mniejszym lub większym stopniu, w zależności na jak długo i jak daleko wyjeżdżamy. Podróżując po swoim kraju, szlifujemy swoją wiedzę związaną z kulturą i tradycjami swojego państwa. Gdy wyjeżdżamy dalej, za granice państwa, dowiadujemy się różnych ciekawych rzeczy związanych z obyczajami innych państw, pogłębiamy wiedzę o historii danego kraju oraz poznajemy ciekawe miejsca historyczne i geograficzne na świecie. Cała ta wiedza może nam się przydać w życiu, na różnych egzaminach, np. na maturze zdając z historii lub z geografii. Widząc to wszystko na własne oczy możemy dużo więcej zapamiętać i zrozumieć niż z lekcji lub z książki.
Drugim powodem, dla którego warto podróżować, jest nauka języków obcych. Gdy podróżujemy do innych krajów, w których mówią całkiem innym językiem, aby się porozumieć z innymi, musimy rozmawiać z nimi w ich języku. Rozmawiając przez dłuższy czas innym językiem, szlifujemy go i poznajemy nowe słowa oraz zwroty, których inaczej byśmy się nie nauczyli.
Następnym dowodem, potwierdzającym moje przekonanie, jest zdobywanie nowych znajomości i przyjaźni. Gdy wyjeżdżamy do innych krajów, często samotnie, poznajemy dużo nowych osób, z którymi później można razem spędzać wakacje. Pomaga nam to także, gdy chcemy się na stałe przeprowadzić do innego kraju. Samemu, nie znając nikogo, trudniej jest odnaleźć się w nowym miejscu.
Często także podróżuje się w celach zarobkowych. W Polsce często mamy do czynienia z bezrobociem, zaś w innych krajach jest odwrotnie, dlatego Polacy często wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu za pracą. Możemy spotkać tam dobrze płatne prace, dzięki którym na zawsze skończą się problemy finansowe. Oczywiście nie trzeba wyjeżdżać na całe życie. Można także pracować sezonowo, np. przy zbieraniu owoców lub warzyw.
Oczywiście najczęściej wyjeżdża się, aby wypocząć. Ludzie zapracowani, zmęczeni pracą i codziennymi problemami wyjeżdżają całą rodziną bądź samotnie w miejsca, w których mogą zapomnieć o wszystkim i odpocząć. Najczęściej jest to morze, góry lub jezioro. Niektórzy wyjeżdżą za granicę, aby odpocząć i przy okazji zwiedzić inny kraj. Są tacy, którzy słowo „odpocząć” rozumieją przez to, aby jak najwięcej zwiedzić, nachodzić się przez cały dzień, a wieczorem wypocząć, aby mieć siły na następny dzień pełen wrażeń.
Powyższe argumenty mogą potwierdzić, iż warto podróżować dla nauki, dla pieniędzy, dla wypoczynku i przede wszystkim dla samego siebie.