Nagonasienne i Okrytonasienne

U roślin nasiennych dominacja sporofitu nad gametofitem.Nagonasienne-lisćcie zarodnonoścne(sporofile)zebrane są w kłos zarodnonośny(strobil=szyszki,kwait)Mikrosporofile-męskie.Każdy liść zarodnionośny,zwany pręcikiem ma podczepione po 2mikrosporangia(worki pyłowe),w których tworzą się mikrospory,czyli ziarna pyłku.W każdym ziarnei pyłku rozwija się haploidalny gametofot męski(przedrośle), ograniczony do kilku kom przedroślowych i 2duzych kom-wegetatywnej i generatywnej.Dodatkowo osłonka mikrospory wytwarza 2puste kom powietrzne i w tkiej postaci pyłek uwalniany jest z workow pylkowych.Mikrosporangia –szyszka żenska,każde makrosporangium zwane ośrodkeim kryte jest osłonka(ntegumentem) i razem z nią tworzy charakterystyczna struktóre(zalążek).Osłonki nie zrastaja się całkowicie,powstajacą na szczycie otwor(okienko).Zalązki znajduja się po 2 na łuskach nasiennych powstałych z przekształcenia całości gałązek(krętkopędów)mających pierwotnie wiele listków.szyszka zenska nie jest kwiatem=zbiorem lisci zarodnionosnych),ale kwaitostanem(zbiorem kwaitow).Kwiat zenski u sosny to pojedyncza luska naienna z 2 zalązkami..Makrosporagium wytwarza 4haploidalne makrospory,z ktoryc 3 szybko dengeneruja i zamieraja.W jej wnetrzu rpozwija się wielokomorkowy gametofit zenski-bielmo pierwotne.Gametofit wytwarza 2 rodnie a w kazdej z nich po 1komorce jajowej.reszta gametofitu zaczyna ,agazynowac sub odzywcze(przybiera charakter tk.spichrzowej).Nasiennym potrzebna jest woda do zaplodnienia. Zapylenie-gdy na okienko zalazka pada ziarnko pylu.Komorki wegetatywne gametofitu meskiego zaczynaja tworzyc wyrostek zwany łagiewka pyłową,wrastający w ośrodek az do chwili dotarcia do 1 z 2 kom jajowych.Kom generatywna dzielac się tworzy 2 plemniki które pozbawione sa aparatow ruchu i sa zredukowane do jader(kom plemnikowe).te kom plemnikowe wedruja w łagiewce i jedna z nich łaczy się z kom jajowa tworzac zygote.z niej powstaje mlody sporofil(zarodek zbudowany z zawiąska kozrenia,pączka wierzcholkowego i kilku lisci zarodkowych-5/8 zwanych liscieniami)zarodek otoczony jest tkanka odzywcza czyli bielmem pierwotnym które postalo z przeksztalconego gametofitu i jest haploidalne.oslonka zalazka twardnieje i przeksztalca się w łupnie nasienna(u sosny wtorzy skrzydelko umozliwiajace przenoszeni prze wiatr)w ten sposób tworzy się nasienie ,spoczywajace na łusce nasiennej niczym nie osłoniete.proces dpjrzeania jest powplny.
Okrytonasienne-kwiaty i liscie płonne sa obupłciowe.skłądja się z pręcikow(mikrosporofili) i makrosporofili zaopatrzonych w zalązki.Preciki skłądaja się nitki pręcikowej i główki zbudowanej z 4 workow pyłowych(mikrospororangiów).gametofit rozwijajacy się w mikkrosporach(ziarnkach pylu) sklada się z 2 komórek –wegetatywnej i generatywnej.makrosporofile(owocolistki)zrastaja się tworząc słupek,skladajacy się z znamienia,szyjki i zalązni.w jej wnetrzu zosataje ukrytezalązki wyrozniajace się 2 oslonkami.w aakrosporagium tworzy się 4 makrospory,z tego 3 umieraja ,a 4 rozwija się w gametofit zenski(woreczek zalązkowy-składa się z 7 kom które tworza się wokół jąder powstalych z 3krotnego podzilau haploidalnego jadra makrospory,po 3krotnym mitycznym podzilae jadra tworzy się 8haploidalnych jader potomnych ,ale w wypadku worezcka zalązkowego postaje 6 hapliodialnych kom)-zlokalizowna w poblizu okienka komórka jajowa,tworzace ja 2 synergidy(pozostalosc rodni) i 3 antypody,lezace po przeciwnej nis kom jajowa stronie woreczka.2powstale jadra zlewaja się ze soba twprzac diploidalne jadro centralne (wtrorne jadro woreczka zalązkowego).pylek przenoszony jest na znamie słupka a nie bezposrednio na okineko.tutaj markospora kiełkuje czyli kom wegetatywna zaczyna twprzyc łagiewke pyłkową wrastająca w slupek i kierujaca się w strone okienka z zalązku.lom generatywna dzieli się na 2 pozbawione ruchu kom plemnikowe które wedruja wew łagiewki az w koncu docieraja do woreczka zalązkowego.tutaj dochodzi do podwojnego zapłodnienia.w procesie tym uczstnicza obie kom plemnikowe:jedna łaczy się normalnie z kom jajowa tworzac zygote a druha z diploidalnym jadrem centralnym i powstaje jadro triploidalne.z zygotypo mitozie powstaje zarodek zredukowany do 2 _dwuliscienne)liścieni lub 1(jednoliscienne),jadro tripolidalne dzielac się tworzy wiele nowych kom które nabieraja charakteru tkanki spichrzowej(bielmo wtorne).podwoje oslonki zalozka twardnieja tworzac 2warstwową łupine nasienną a scianka zalązni przekształlcaja się w miesista lub suchą owocnie

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

nagonasienne krzewy - - - okrytonasienne drzewa - - - okrytonasienne krzewy - - - okrytonasienne rośliny zielne - - - to wszystko mają byc przykłady

nagonasienne krzewy - - - okrytonasienne drzewa - - - okrytonasienne krzewy - - - okrytonasienne rośliny zielne - - - to wszystko mają byc przykłady...

Biologia

1. Wymień Polskie rośliny nagonasienne i okrytonasienne 2. Podaj sposoby zapylenia 3. Podaj rodzaje kwiatostanów 4. Podaj typy owoców

1. Wymień Polskie rośliny nagonasienne i okrytonasienne 2. Podaj sposoby zapylenia 3. Podaj rodzaje kwiatostanów 4. Podaj typy owoców...

Przyroda

jakie rośliny, (nagonasienne czy okrytonasienne) żyją w wodzie

jakie rośliny, (nagonasienne czy okrytonasienne) żyją w wodzie...

Przyroda

Scharakteryzuj rośliny nagonasienne i okrytonasienne

Scharakteryzuj rośliny nagonasienne i okrytonasienne...

Przyroda

Porównaj rośliny nagonasienne i okrytonasienne oraz podaj po trzy przykłady roslin z obu tych grup. dam naj.jak najszybciej

Porównaj rośliny nagonasienne i okrytonasienne oraz podaj po trzy przykłady roslin z obu tych grup. dam naj.jak najszybciej...

Biologia

podaj rośliny które mają liście i są nagonasienne i okrytonasienne

podaj rośliny które mają liście i są nagonasienne i okrytonasienne...