Mechanizm mycia i prania. Na czym polega proces prania?

Właściwości, powstawania i otrzymywania mydeł oraz detergentów


Mydła są związkami powstałymi w wyniku hydrolizy zasadowej tłuszczów występujących naturalnie w przyrodzie.

Wiążą cząsteczki brudu i są rozpuszczalne w wodzie, ponieważ mają dwa istotnie elementy: część hydrofilowa (ułatwiająca rozpuszczanie w wodzie) i hydrofobowa, która pozwala na wiązanie się z brudem.

Detergenty, to substancje syntetyczne, mające tę przewagę nad mydłami, że są dużo bardziej skuteczne i nie tworzą nierozpuszczalnych soli z jonami wapnia i magnezu, ale również zmiękczają wodę.

Na czym polega proces usuwania brudu z powierzchni zabrudzonej?


Obecnie to bardziej złożony mechanizm, ponieważ w proszkach do prania jest mnóstwo rożnych składników o przeróżnym działaniu, natomiast jeśli rozważalibyśmy tylko cząsteczki mydła i brudu, to trzeba wiedzieć, że cząsteczki mydła maja dwie końcówki: jedna - hydrofilowa czyli taka, która "lubi" się z wodą i rozpuszcza się w niej i druga, która łączy się z tłuszczami (brudem). Jeśli więc cząsteczki mydła otoczą cząsteczkę brudu, to ich drugi koniec będzie "zanurzony" w wodzie i będzie powodował, iż taka duża "kula z igłami" jak kasztan w łupince będzie mogła się "rozpuścić" w wodzie i z woda być wypłukana. Jest wiele rysunków opisujących to zjawisko, w każdym podręczniku.

Mycie i pranie


Zagadnienie mycia i prania obejmuje parę oddzielnych problemów:
1. Usunięcie twardości wody. Robi się to poprzez dodanie soli takich jak Na2CO3, które wytrącają (usuwają) jony wapnia i magnezu powodujące iż woda jest twarda. Twardość wody można też usunąć dodając fosforany, ale ponieważ te związki są szkodliwe dla naszego środowiska naturalnego, obecnie zaniechano ich stosowania. W proszkach w tym celu stosuje się też związki kompleksujące jony Ca(2+) i Mg(2+). Kompleksowanie polega na utworzeniu trwałych rozpuszczalnych związków z tymi właśnie jonami.

2. Usuwanie brudu z tkanin czy materiałów przy pomocy mydeł lub detergentów: Wiążą one cząsteczki brudu i są rozpuszczalne w wodzie, ponieważ mają dwa istotnie elementy: część hydrofilowa (ułatwiająca rozpuszczanie w wodzie) i hydrofobowa, która pozwala na wiązanie się z brudem. Detergenty, to substancje syntetyczne, mające tę przewagę nad mydłami, że są duża bardziej skuteczne i nie tworzą nierozpuszczalnych soli z jonami wapnia i magnezu, ale również zmiękczają wodę.

3. Środki czyszczące i piorące zawierają jeszcze wiele innych związków, np. wybielacze (optyczne i enzymatyczne), środki zapachowe.

Co to są mydła i jak się wytwarza mydło potasowe i sodowe?


Mydła, są to sole sodowe lub potasowe kwasów tłuszczowych. Tradycyjnie mydło otrzymuje się w reakcji tłuszczu, który jest estrem gliceryny i kwasu tłuszczowego z zasadą (NaOH lub KOH). Powstaje mydło sodowe (gęsta maź) lub potasowe (ciekłe) oraz gliceryna.

Co to jest detergent i na czym polega proces prania?


Detergenty to substancje podobne we właściwościach do "tradycyjnych" mydeł. Detergenty mają też "ideowo" podobną budowę do mydeł: składają się z dwóch istotnych elementów: Części hydrofilowej (ułatwiająca rozpuszczanie w wodzie), jest to zazwyczaj grupa sulfonowa (-SO3H).

Części hydrofobowej, która pozwala na wiązanie się z brudem. Cześć hydrofobowa, to zazwyczaj długi łańcuch reszty węglowodorowej (alkilowy) oraz pierścień benzenowy.

Część hydrofobowa wiąże się z brudem otaczając go, natomiast część hydrofilowa, która jest zwrócona w kierunku wody powoduje, że całość może być łatwo wymyta przez wodę.

Detergenty, to substancje syntetyczne, mające tę przewagę nad mydłami, że są duża bardziej skuteczne i nie tworzą nierozpuszczalnych soli z jonami wapnia i magnezu, ale również zmiękczają wodę. Produkowane obecnie detergenty cechują się również stosunkowo dużą biodegradowalnościa - czyli są w dużej części rozkładane przez mikroorganizmy występujące naturalnie w przyrodzie, a przez to nie są tak szkodliwe dla środowiska.

Dodaj swoją odpowiedź
Reklama

Reklama jako zjawisko kulturowe.

„Środki masowego przekazu nie niosą ze sobą ideologii, same są ideologią. To stanowisko, które określiłem jako katastroficzne, zakłada jeszcze jeden argument: nieważne co będziecie mówili poprzez kanały masowej komunikacji w momencie,...