Odbicie i załamanie światła/szkła optyczne, przyrządy optyczne

Odbicie i załamanie światła




Podczas odbicia światła od gładkiej przeszkody kąt padania i kąt odbicia ma tą samą miarę. Następuje odbicie światła. Kierunek rozchodzenia się światła po odbiciu nazywamy promieniem odbitym. Kąt zawarty między promieniem padającym na powierzchnię a prostą prostopadłą do tej powierzchni nazywamy kątem padania światła . Kąt zawarty między promieniem odbitym a tą prostopadłą nazywamy kątem odbicia.


Przy przejściu światła z jednego ośrodka do drugiego kierunek rozchodzenia się światła zawsze ulega zmianie. Następuje załamanie światła. Kierunek rozchodzenia się światła po załamaniu nazywamy promieniem załamanym. Kat zawarty między promieniem padającym na powierzchnię a prostą prostopadłą nazywamy katem padania światła. Kąt zawarty między promieniem załamanym a tą prostopadłą nazywamy kątem załamania.



PRAWO ODBICIA ŚWIATŁA:

Promień odbity leży w płaszczyźnie padania, przy czym kąt odbicia jest równy kątowi padania.


PRAWO ZAŁAMANIA ŚWIATŁA:

Promień załamany leży w płaszczyźnie padania. Gdy światło przechodzi z ośrodka optycznie rzadszego do ośrodka optycznie gęstszego kąt załamania jest mniejszy niż kąt padania. W przypadku przechodzenia światła z ośrodka optycznie gęstszego do ośrodka optycznie rzadszego kąt załamania jest większy od kąta padania.






SZKŁA OPTYCZNE, PRZYRZĄDY OPTYCZNE


SZKŁA OPTYCZNE

Soczewką (sferyczną) nazywamy ciało przezroczyste ograniczone z obu stron powierzchniami kulistymi lub z jednej strony ograniczone powierzchnią kulistą a z drugiej powierzchnia płaską. Rozróżniamy soczewki skupiające i soczewki rozpraszające. Ogniskiem rzeczywistym F nazywamy punkt, w którym przecinają się promienie (po przejściu przez soczewkę) biegnące równolegle do głównej osi optycznej soczewki, w niewielkiej od niej odległości. Ogniskowa f jest to odległość ogniska F od środka soczewki. Każda soczewka skupiająca ma dwa ogniska rzeczywiste położone po obu jej stronach w równych od niej odległościach.

PRZYRZĄDY OPTYCZNE

LUPA – soczewka (lub układ soczewek) skupiająca, służąca do zwiększania kąta widzenia obserwowanych przedmiotów.

LUNETA - przyrząd optyczny do oglądania odległych przedmiotów. Składa się z obiektywu i okularu.

TELESKOP – astronomiczny przyrząd używany do obserwacji ciał niebieskich.

LORNETKA – przyrząd optyczny złożony z dwóch połączonych ze sobą lunet, stosowany do obserwacji dwuocznej.

MIKROSKOP – przyrząd dający powiększenie do 2000 razy obrazów bardzo małych przedmiotów.


ZASTOSOWANIE W PRAKTYCE ZWIERCIADEŁ PŁASKICH, ZWIERCIADEŁ KULISTYCH, ŚWIATŁOWODÓW.

ZWIERCIADŁA PŁASKIE stosujemy przede wszystkim w domach. Są to najczęściej różnego rodzaju lustra i lusterka. Obrazy w zwierciadłach płaskich różnią się od przedmiotów tym, że strona prawa i lewa zostają zmienione. Obraz zapisanej kartki różni się od niej samej. Podobnie zdarzy się, gdy przed lustrem postawimy przedmiot obracający się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w zwierciadle płaskim obracać się będzie w przeciwnym kierunku.

ZWIERCIADŁA KULISTE dzielimy na wypukłe i wklęsłe. Wykorzystujemy je przeważnie w miejscach, gdzie skupia się energię promienistą z dużej powierzchni, szczególnie w przypadku słabych lub oddalonych od nas źródeł światła np. gwiazd.

ŚWIATŁOWODY to najczęściej szklane włókna, zbudowane z rdzenia i z płaszcza. Promienie światła wchodzą z rdzenia pod kątem większym od właściwego mu kąta granicznego i ulegają w nim cyklicznym, całkowitym odbiciom (całkowite wewnętrzne odbicie). Światłowody wykorzystywane są przede wszystkim w różnego rodzaju kablach w telekomunikacji.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Optyka

Pierwszym problemem, który należy poruszyć jest zagadnienie samej optyki. Jest to dział fizyki zajmujący się badaniem światła oraz wszelkich zjawisk związanych z jego oddziaływaniem.
Początkowo zainteresowania optyką ograniczały si�...

Fizyka

Optyka geometryczna

Założeniem optyki geometrycznej jest, że światło rozchodzi się jako strumień promieni. Przyjmuje się też, że promienie te biegną prostoliniowo od źródła światła. Pojęcie promienia światła nie jest ścisłe i przy bliższej analizi...

Fizyka

Jak widzimy

W XVII wieku zobaczono tyle nowego na niebie i na ziemi, że nie sposób było uniknąć pytań, czym właściwie jest światło, skąd biorą się kolory, czy obrazy widziane w lunecie albo mikroskopie nie są tylko złudzeniami. Jeszcze na począt...

Fizyka

Obrazy otrzymywane przez oko

„OBRAZY OTRZYMYWANE PRZEZ OKO”

W XVII wieku zobaczono tyle nowego na niebie i na ziemi, że nie sposób było uniknąć pytań, czym właściwie jest światło, skąd biorą się kolory, czy obrazy widziane w lunecie albo mikroskopie ni...