"Quo Vadis".

1. Geneza powieści
a) Światem starożytnym i początkami chrześcijaństwa Sienkiewicz zaczął się interesować ok. 1892r., pod wpływem przyjaźni z malarzem Henrykiem Siemiradzkimi filologiem klasycznym Kazimierzem Morawskim.
b) 'Quo vadis' powstało 1895-1896. Początkowo pisane w odcinkach na zamówienie 'Gazety Polskiej'.
c) Problematyka- historyczna; czasy panowania Nerona w Rzymie i prześladowanie pierwszych chrześcijan

2. Obraz świata pogańskiego
a) mieszkańcy całkowicie podporządkowani Neronowi, uporządkowani tylko Ci, którzy mu sprzyjali; ich los niepewny, zależał od humoru Cezara;
b) mieszkańcy byli podzieleni na panów i niewolników. Pan miał nieograniczoną władzę nad niewolnikiem, mógł go sprzedać, a nawet bezkarnie zabić
c) ich domy- urządzone z przepychem, gustownie i kosztownie (np. dom Winicjusza)
d) stroje- starannie dobrane, zrobione z drogich materii, a całość dopełnia piękna biżuteria (np. Ligia)
e) życie: wystawne uczty, zamieniające się w orgię, na których występowali atleci, tańczyły dziewczęta; przyjęcia kończyły się rozpustą świadczącą o upadku dobrych obyczajów; żaden Rzymianin nie miał prawa przyznać się, że takie wyuzdane życie mu nie odpowiada. Chciał czy nie z rozkazu Cezara musiał w nim uczestniczyć.
f) prześladowanie chrześcijan- igrzyska, na których dzikie zwierzęta pożerały wiernych nauce Chrystusa, oczekiwane były i oglądane przez Rzymian z zachwytem; na koniec widzowie podziwiali Czarnych Numidów, którzy strzelając z łuków zabijali lwy, tygrysy, niedźwiedzie i dobijali jeszcze żywych ludzi.
- przywiązywanie chrześcijan do krzyży i palenie ich żywcem
g) Rzym, za czasów Nerona- piękne, barwne miasto. Sienkiewicz przedstawił przede wszystkim jego bogatych mieszkańców pozbawionych umiaru, norm etycznych, jakichkolwiek skrupułów, skazujących się na zagładę w sensie duchowym, mimo iż żyli w przepychu nie zaznali szczęścia. Nie szczędził ich też Neron, który aby mieć natchnienie do pisania, kazał podpalić Wieczne Miasto.

3. Obraz świata chrześcijańskiego.
a) chrześcijanie spotykali się potajemnie za bramami miasta w Ostria num; tam ludzie jednoczyli się we wspólnej modlitwie; istotę ich życia stanowiła wiara w Chrystusa; głosili takie wart. jak:
-dobroć
-miłość bliźniego
-współczucie
-wierność
-przebaczenie
b) świat szary, bezbarwny, ma w sobie ukryte piękno. Kultura stwórcy ma wartości trwałe: dobro, miłość, kodeks etyczny. Oto pokora i skromność zwyciężył pychę, pokonały zdawać by się mogło niezwyciężone Wieczne Miasto i świat pogański;
c) o chrześcijanach z 'Quo Vadis': '..nie tylko czczą oślą głowę, ale są nieprzyjaciółmi rodzaju ludzkiego i dopuszczają się najbezczelniejszych zbrodni';

4. 'Quo Vadis'- dokąd idziesz
Uchodząc z Rzymu, uciekając przed wyrokiem śmierci Piotrowi ukazuje się Jezus, który idzie w jego kierunku
PIOTR: 'Quo Vadis domine?'- dokąd idziesz Panie?
JEZUS: 'Skoro uciekasz, musisz iść nauczać.'
Piotr powraca do Rzymu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy uhonorowałbyś "Quo vadis" Nagrodą Nobla?

Czy uchonorowal byś Quo vadis Nagrodą Nobla?

Quo vadis jest najsłynniejszą na świecie książką Henryka Sienkiewicza, którą przełożono na ponad czterdzieści języków. Powieść ta doczekała się również kilku ekranizacji. Uwa...

Język polski

Opracowanie lektury pt. "Quo Vadis".

Streszczenie lektury pt." Quo Vadis"

Henryk
Sienkiewicz, Quo vadis: Rozgrywająca się
na tle starożytnego Rzymu i jego barwnej obyczajowości historia miłości pięknej barbarzynki, Ligii, i patrycjusza, Marka Winicjus...

Język polski

"Quo Vadis" - opracowanie lektury.

"Quo Vadis" - streszczenie, legęda, charakterystyka Nerona i plan wydarzeń

Henryk
Sienkiewicz, Quo vadis: Rozgrywająca się
na tle starożytnego Rzymu i jego barwnej obyczajowości historia miłości pięknej barbarzy...

Język polski

"Quo vadis" pod lupą - recenzja adaptacji filmowej.

Jest rok 1896. W księgarniach pojawiło się właśnie pierwsze wydanie powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Nikt wtedy jeszcze nie przypuszczał, że książka ta zrobi taką furorę na całym świecie. Jednak największy sukces osiągn...

Język polski

Charakterystyka świata pogańskiego w "Quo vadis".

Autorem powieści "Quo vadis" jest Henryk Sienkiewicz. Urodził się w Woli Okrzeskiej na Podlasiu. Pisał powieści, nowele, listy.
Powieść "Quo vadis" była drukowana w odcinkach dwóch czasopism, szybko rozeszła się p...

Język polski

Recenzja "Quo vadis" H. Sienkiewicza.

Wspaniałym dziełem Henryka Sienkiewicza jest przepiękna powieść pt. "Quo vadis". Akcja rozgrywa się na początku naszej ery, ale każdy z bohaterów odgrywa wielką rolę i trudno wyobrazić sobię tę powieść bez ich udziału.