Interpretacja Trenu VIII

Tren VIII jest niewątpliwie jednym z najbardziej bolesnych utworów J. Kochanowskiego. Podmiotem lirycznym jest sam poeta, który ubolewa po stracie najukochańszej córki. Pokazuje nam bezradność w obliczu śmierci. Czytając ten tren ilustrujemy w wyobraźni obraz zmartwionego ojca.
Tren VIII zaczyna się apostrofą do Urszulki. Opowiada, że bez niej jest pusto w domu. Pokazuje, że jedną maleńką, bo zaledwie dwuipółletnią, duszą tak wiele ubyło.
Kolejna część utworu mówi jak było za życia dziewczynki. prezentuje nam wszystkie dobre cechy dziecka. Wskazuje, że była to dziewczynka radosna, pełna energii, dobrego humoru i zabawy. Nigdy nie pozwalała zamartwiać sie rodzicom.
Trzecia i ostatnia część trenu objawia nam obraz po śmierci Urszulki. Kochanowski chce pokazać wielki ból, żal i smutek. Jego kochana córeczka nie żyje i teraz życie traci sens, a rodziców ogarnia wielka żałość: "A serce swej pociechy darmo upatruje" ten fragment wskazuje, że rodzice ciągle wierzą, że Urszulka wróci.
W Trenie VIII widać, że język jest prosty, ale poetycki. Jest tu wiele środków stylistycznych. Jednym z nich są zdrobnienia: "Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło". Autor chce pokazać, że zmarło małe dziecko, że spotkało go wielkie nieszczęście.
Kolejnym środkiem stylistycznym są rymy. W Trenie VIII występują rymy dokładne, żeńskie, gramatyczne.
Jak już wcześniej wspomniałam jest apostrofa do Urszulki, która zaczyna cały tren. Jan Kochanowski skarży się na córkę, że tak wcześnie zmarła.
Występuje tu także rytm. W każdym wersie jest trzynaście sylab. Mówimy, że jest trzynastozgłoskowiec. Są tutaj średniówki po siódmej sylabie.
Cel wypowiedzi jest wyraźny. Autor chce pokazać smutek, żal i ból po stracie maleńkiej córeczki. Przedstawia nam Urszulkę jako dziecko idealne. Nigdy nie pozwoliła smucić się rodzicom, zawsze było jej pełno. Znała wszystkie zakamarki w domu, bo była dzieckiem energicznym i rezolutnym. Po jej śmierci Kochanowski nie ma już radości. nic nie może go rozbawić.
Ten tren pokazuje uczucia ludzi po stracie najbliższych. pokazuje jakby dwa światy. Ludzi szczęśliwych i smutnych.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Analiza i interpretacja Trenu VIII.

Adresatką trenu jest Urszulka. Rodzic zwraca się bezpośrednio do zmarłej, dzięki czemu wiersz swą formą przypomina list. Podmiot liryczny Ojciec, opisuje dom w Czarnoleskie jeszcze za życia córeczki i tuż po jej śmierci. Tren został napi...

Język polski

ANALIZA I INTERPRETACJA TRENU VII I VIII JANA KOCHANOWSKIEGO

ANALIZA I INTERPRETACJA TRENU VII I VIII JANA KOCHANOWSKIEGO...

Język polski

Interpretacja trenów VIII, X i XIX Jana Kochanowskiego

Tren VII Jana Kochanowskiego rozpoczyna się od apostrofy skierowanej do zmarłej córki Urszulki przez ojca, wyraża tęsknotę. Tren ten ma konstrukcję klamrową. Opisuję relację pomiędzy dzieckiem a ojcem. Podmiot można utożsamić z autorem...

Język polski

"Tren VIII" Jana Kochanowskiego - analiza i interpretacja.

Adresatką trenu jest Urszulka. Jest to liryka zwrotu do adresata. Ojciec zwraca się bezpośrednio do zmarłej, dzięki czemu wiersz swą formą przypomina list. Podmiot liryczny (tu J. Kochanowski), Ojciec, na zasadzie kontrastu opisuje dom w Czar...

Język polski

Tren VIII - Analiza i interpretacja

Adresatką trenu jest Urszulka. Rodzic zwraca się bezpośrednio do zmarłej, dzięki czemu wiersz swą formą przypomina list. Podmiot liryczny Ojciec, opisuje dom w Czarnoleskie jeszcze za życia córeczki i tuż po jej śmierci. Tren został napi...