Związki malarstwa z innymi dziedzinami sztuki

Malarstwo w różnorodny sposób łączy się z innymi dziedzinami sztuki. W tej pracy spróbuję omówić różne rodzaje związków. Malarstwo jest sztuką silnie oddziaływującą na umysł człowieka. Sprawia to, że wielu artystów zajmujących się innymi dziedzinami sztuki tworzy prace inspirowane malarstwem. Równie liczne są przypadki odwrotne. Malarze bardzo chętnie i licznie tematy do swoich obrazów biorą z literatury, legend, mitów, pieśni. Zdarza się również, że malarstwo jest tylko jedną z dziedzin sztuki, które składają się na dane dzieło. Niżej przytoczę kilka przykładów, które obrazują te spostrzeżenia.
Na początek pokażę związek malarstwa z muzyką. Modest Musorgski po obejrzeniu wystawy malarskiej swojego przyjaciela, Wiktora Hartmanna, napisał utwór „Obrazki z wystawy” inspirowany obrazami. Poszczególne części ilustrują kolejne obrazy. Pomiędzy nimi pojawia się tzw. Promenada, która sprawia wrażenie przechodzenia od obrazu do obrazu.
Z malarstwa czerpią również poeci. Stanisław Grochowisk w wierszu „Lekcja anatomii (Rembrandta)” nawiązuje do barokowego obrazu Rembrandta van Rijna „Lekcja anatomii doktora Tulpa”. Wiersz zdaje się być wykładem prowadzonym przez namalowanego przez Rembrandta doktora.
Dziełem malarskim zainspirowanym innymi dziedzinami sztuki może być „Apollo i Marsjasz” – obraz Tycjana będący ilustracją do greckiego mitu. Bardzo wiernie odtwarza ukazaną w micie scenę obdzierania Marsjasza ze skóry.
Typowym przykładem malarstwa jako „sztuki składowej” większego dzieła mogą być budynki sakralne. To właśnie w kościołach, świątyniach obok siebie występują takie dziedziny sztuki architektura, rzeźby, muzyka sakralna i obrazy religijne. Łączą się one ze sobą i tworzą bardzo spójną całość, silnie oddziaływującą na wiernych.
Podobnie ma się rzecz z książkami, szczególnie tymi dla dzieci, gdzie obok tekstu literackiego występują, najczęściej ilustrujące go, obrazki.
Malarstwo łączy się również mocno z teatrem i operą. Tam stosowane jest do tworzenia scenografii, która dzięki temu jest bogatsza artystycznie i wraz z grą sceniczną i oprawą muzyczną składa się na całokształt przedstawienia.
Myślę, że podane przykłady dobrze oddają rozmiary zagadnienia, jakim jest wzajemne przenikanie się malarstwa i innych dziedzin sztuki.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

XX lecie-opracowanie epoki

XX-LECIE- opis epoki

NAZWA
Określeniem dwudziestolecia lub międzywojenne przyjęto nazywać epokę historyczno-literacką, która przypadła na okres pomiędzy dwoma wojnami światowymi. Nowe charakterystyczne dla niej wartości, wyra...

Język polski

Powtórka z epok – Młoda Polska (wersja poprawiona)

Niżej załączam to w dokumencie Word (lepsza jest ta w wordzie bo w niektórych pyt. są tabelki, a strona internetowa likwiduje te tabelki)

1. Wymień i wyjaśnij różne terminy nazywające okres w literaturze na przełomie XIX i XX wie...